Ухвала від 07.05.2015 по справі 815/621/15

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/621/15

Категорія: 2.2 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Яковлева Ю.В.

судді - Вербицької Н.В.

судді - Коваля М.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

Позивач ОСОБА_1 27.01.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив:

- визнати бездіяльність Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки протиправною у частині ненадання відповіді на запит до публічної інформації щодо реквізитів (номер реєстрації та дату) реєстрації запиту отриманого 02.06.2014 року з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної держінспекції sginrs@ukr.net;

- зобов'язати Південну держінспекцію у терміни передбачені законом надати відповідь на запит до публічної інформації щодо реквізитів (номер реєстрації та дату) реєстрації запиту отриманого 02.06.2014 з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної держінспекції sginrs@ukr.net.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 24.07.2014 року ним зі своєї електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net запит до публічної інформації за темою електронного листа "електронні листа 02.06.14" прикріплений файл ІНФОРМАЦІЯ_2" щодо реквізитів (номер реєстрації та дату) реєстрації запиту, отриманого 02.06.2014 року з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net, однак відповіді від Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки не отримав.

Також позивач вказав, що інформації про те, чи отримала Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки його запит до публічної інформації не має, з огляду на те, що під час реєстрації електронної адреси між власником Сервісу УКРНЕТ і користувачем Сервісу було укладено Угоду про використання електронної пошти FREEMAІL (повний текст Угоди розташовано на сторінці реєстрації в поштовому Сервісі УКРНЕТ), в пункті 6 якої вказано, що будь-яка інформація, що міститься у електронній поштовій скриньці Користувача, є його приватним спілкуванням, будь-яка інформація щодо Користувача або його взаємодії із Сервісом є конфіденційною інформацією. Під конфіденційністю мається на увазі режим, при якому Володілець не має права ознайомлюватись з кореспонденцією Користувача або надавати її третім особам, крім випадків, прямо передбачених чинним законодавством України та даною Угодою. Таким чином, позивач зазначив, що ТОВ "УКРНЕТ" не може надати йому, а ні інформацію щодо факту отримання користувачем електронної поштової скриньки sginrs@ukr.net листа, а ні інформації щодо тексту листа, якого було отримано користувачем електронної поштової скриньки sginrs@ukr.net.

За таких обставин, посилаючись на те, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача були порушені права позивача на доступ до публічної інформації, гарантовані Законом України "Про доступ до публічної інформації", позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом.

Позивач до судового засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без особистої участі позивача (а.с. 4).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову та клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с. 22-26).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2015 року було відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI.

Відповідно до ст. 1 вищевказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 5 цього ж Закону що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Частиною 1 статті 20 цього ж Закону передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закон України "Про доступ до публічної інформації" встановлений обов'язок розпорядників інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Статтею 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Таким чином, положеннями наведених норм визначається право позивача на отримання публічної інформації та встановлюється обов'язок відповідача, у разі отримання запиту, надати на нього у визначений термін таку інформацію.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що 24.07.2014 року позивачем зі своєї електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net запит до публічної інформації за темою електронного листа "електронні листа 02.06.14" прикріплений файл ІНФОРМАЦІЯ_2", в якому він просив надати інформацію щодо реквізитів (номер реєстрації та дату) реєстрації запиту, отриманого 02.06.2014 року з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net

Судом 1-ї інстанції на підставі листа Державної інспекції ядерного регулювання України від 04.08.2014 року №09-14/5068-31з (а.с. 27) було вірно встановлено, що електронна адреса sginrs@ukr.net, яка була вказана на сайті Держатомрегулювання України, не є офіційною електронною адресою Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, у зв'язку з відсутністю договору між інспекцією та провайдером, який надає послугу. Зазначена адреса є довідковою та використовується виключно для скорочення термінів виконання деяких розпорядчих документів (при дублюванні листів звичайною поштою). ПЕОМ, які належать Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, не облаштовані антивірусними програмами у зв'язку з відсутністю відповідних спеціалістів та призначених цільових коштів на придбання, установку та супровід сертифікованих в Україні програмних продуктів, тому не може гарантуватись отримання всієї кореспонденції, що надсилається на довідкову електронну адресу, створену у мережі Інтернет. Випадків не оброблення Південною держінспекцією отриманої поштової кореспонденції не встановлено та позивачу було рекомендовано надсилати запити звичайним поштовим відправленням або надавати особисто.

Відповідно до Положення про Єдину базу даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.01.2011 року №5, електронна адреса суб'єкта владних повноважень - адреса електронної пошти, що складається з ідентифікатора, позначки "@" та доменного імені. При цьому ідентифікатором є адреса електронної пошти, визначена як офіційна суб'єктом владних повноважень, а доменним іменем - ім'я у домені ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстроване суб'єктом владних повноважень.

Отже, адреса електронної пошти sginrs@ukr.net не відповідає вказаній структурі та не може вважатися офіційною адресою електронної пошти Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки.

Судом 1-ї інстанції було обґрунтовано зазначено, що позивачем не було надано жодних доказів отримання Південною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки запиту на публічну інформацію від 24.07.2014 року, а отже, відповідно, і доказів порушення відповідачем його прав, свобод чи інтересів у сфері доступу до публічної інформації, через ненадання відповідачем відповіді на спірний запит.

Також суд 1-ї інстанції вірно зазначив, що надана позивачем роздруківка з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 не підтверджує факту отримання відповідачем листа ОСОБА_1

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. Яковлев

Суддя:/підпис/М.П. Коваль

Суддя:/підпис/Н.В. Вербицька