29 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/3801/14
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Малих О.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
15.12.2014р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання неправомірними дій щодо направлення його заяви від 21.11.2014 року для розгляду до Державної міграційної служби України та зобов'язання розглянути його заяву від 21.11.2014 року про забезпечення його права отримати паспорт без записів російською мовою.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 січня 2015 року позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 21.11.2014року позивач звернувся до відповідача в межах Закону України «Про звернення громадян» і порушив два питання: скасування наказу МВС України від 13.04.2012 року №320 як такого, що суперечить законам; забезпечення його право отримати паспорт без записів російською мовою. /а.с.3/
Заступник директора Департаменту режимно-секретного та документального забезпечення Міністерства Внутрішніх справ України направив заяву позивача за належністю до Державної міграційної служби України для вирішення питання по суті. /а.с.4/ Відповідно до Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Указом Президента України № 383/2011 від 06.04.2011 року, Міністерство внутрішніх справ України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Наказом №649 від 27.07.2012 року Міністерство внутрішніх справ України затверджено Інструкцію з організації нормотворчої діяльності в Міністерстві внутрішніх справ України де зазначено, що нормотворча діяльність у МВС - це напрямок діяльності структурних підрозділів апарату МВС (далі - структурних підрозділів МВС), що здійснюється за встановленою законодавством процедурою з метою підготовки та прийняття нормативно-правових актів, спрямованих на регулювання службової діяльності органів та підрозділів внутрішніх справ; правову основу нормотворчої діяльності МВС становлять Конституція України, інші закони України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст), МВС та ця Інструкція; нормативно-правовий акт МВС (далі - нормативний акт) - офіційний письмовий документ, який прийнятий МВС, як суб'єктом нормотворення, згідно з визначеною законодавством процедурою та встановленою формою, спрямований на регулювання суспільних відносин, містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування. Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України затвердженого постановою КМУ від 20.08.14р. №360 (далі-Положення), Державна міграційна служба України (ДМСУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується та координується КМУ через Міністра внутрішніх справ України, який реалізує державну політику зокрема у сферах громадянства, реєстрації фізичних осіб тощо.
Згідно п.10 ст. Положення ДМСУ здійснює оформлення та видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.
Також відповідно до п.26 ст.4 Положення ДМС здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю ДМС, її територіальних органів та територіальних підрозділів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління. Відповідно до положень ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Виходячи з положень ч.1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Таким чином, відповідно до наведених норм законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що розгляд заяви позивача в частині питання про його право отримати паспорт без записів російською мовою належить до компетенції Державної міграційної служби України.
Що стосується питання порушеного в заяві позивача від 21.11.2014 року щодо скасування наказу МВС України від 13.04.2012року №320, то його розгляд належить до компетенції відповідача.
За таких обставин апеляційний суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в частині визнання неправомірними дій щодо направлення заяви ОСОБА_1 від 21.11.2014 року для розгляду до Державної міграційної служби України стосовно скасування наказу МВС України від 13.04.2012 року №320.
Отже, в зв'язку з порушенням норм матеріального права, яке призвело до неправильного вирішення справи, відповідно до ст.202 КАС України, оскаржена постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити частко, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 січня 2015 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо направлення заяви ОСОБА_1 від 21.11.2014 року, стосовно забезпечення його права отримати паспорт без записів російською мовою, до Державної міграційної служби України та зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2014 року стосовно забезпечення його права отримати паспорт без записів російською мовою.
Прийняти в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький