Справа: № 825/3757/14 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І. Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
Іменем України
12 травня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Бабенка К.А., Шурка О.І.,
при секретарі - Ліневській В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
У листопаді 2014 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України (далі - Відповідач, ПФ України) про:
- визнання протиправними дій ПФ України щодо неповідомлення Головному управлінню ПФ України в Чернігівській області про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки відповідного списку для подачі його органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача;
- зобов'язання Відповідача повідомити Головному управлінню ПФ України в Чернігівській області про підстави для проведення Позивачу перерахунку пенсії, а саме зміну розміру посадового окладу з 1 149,00 грн. на 1 300,00 грн. та про необхідність підготовки відповідного списку для подачі його органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.02.2015 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Третя особа, ГУ ПФ України в Чернігівській області).
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.03.2015 року позов задоволено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Відповідачем не виконані вимоги чинного законодавства щодо повідомлення у п'ятиденний строк головним управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. При цьому посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Вказує на неповне дослідження судом всіх фактичних обставин справи та перевірку їх доказами, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення.
У судовому засіданні повноважний представник Апелянта доводи апеляційної скарги підтримав та просив суд вимоги останньої задовольнити повністю.
Позивач та Третя особа, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не прибули.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення повноважного представника апелянта, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_2 проходив службу на посаді заступника начальника відділу - головою військової кваліфікаційної комісії відділу військової інспекції безпеки дорожнього руху Північного територіального управління Військової служби правопорядку та звільнений з військовою служби у запас за пунктом «в» частини шостої (за віком) згідно наказу начальника генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 11.11.2009 року №705 (а.с.36).
При цьому судом першої інстанції встановлено, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2014 року у справі № 825/531/14 (а.с.27-28), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2014 року (а.с.29-30), задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Міністерства оборони України: визнано протиправним дії Міністерства оборони України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про зміну розміру посадового окладу, з якого ОСОБА_2 призначена пенсія; зобов'язано Міністерство оборони України повідомити Пенсійному фонду України зміни розмірів посадового окладу, встановленого Штатом Північного територіального управління Військової служби правопорядку №34/051-51 територіальне управління Військової служби правопорядку (із змінами, затвердженими 18.07.2013 року начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України), для перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаної постанови суду 23.09.2014 року Департаментом фінансів Міністерства оборони України на адресу ПФ України надіслано лист №248/3/6/1929/1549, в якому повідомлено, що відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 року №707 начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України 18.07.2013 року затверджена Схема розмірів посадових окладів у національній валюті за деякими найменуваннями посад офіцерського складу Територіальних управлінь Військової служби правопорядку за структурою затвердженими штатами №24/051-51(01), №34/052-51(01), №34/054-01, №34/061-04 (а.с.32-34).
У зв'язку з викладеним, як зазначив суд першої інстанції, ОСОБА_2 звернувся до ПФ України із заявою від 20.10.2014 року, в якій просив повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області про зміну розміру його посадового окладу з 1149,00 грн. на 1300,00 грн. (а.с.41-42).
Однак, листом Департаменту пенсійного забезпечення ПФ України від 05.11.2014 року №11281/К-11 (а.с.43) Позивача повідомлено про те, що йому відмовлено у задоволенні вимог заяви у зв'язку з тим, що рішення про зміну розміру грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року не приймалось, а рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2014 будь-яких зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не покладено.
На підставі встановлених вище обставин, суд першої інстанції, здійснивши системний аналіз приписів ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також п. п. 1, 2, 3 затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і п. 5 постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури і умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», прийшов до висновку, що оскільки вимоги чинного законодавства передбачають зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення як підставу для перерахунку пенсій, а на ПФ України покладено обов'язок повідомляти головні управління про такі зміни, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може не погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п. 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури і умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.01.2008 року за № 9/14700) установлені схеми посадових окладів осіб офіцерського складу.
Пунктом 3 даного наказу надано право начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів за новими посадами офіцерського складу органів військового управління, військових частин, установ та організацій Збройних Сил України згідно з додатком 6 до наказу (крім центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, які затверджує Міністр оборони України), надані розробниками штатів та попередньо погоджені з Департаментом фінансів Міністерства оборони України.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, на виконання наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 року №707 начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил України 18.07.2013 року затверджена Схема розмірів посадових окладів у національній валюті за деякими найменуваннями посад офіцерського складу Територіальних управлінь Військової служби правопорядку за структурою, затвердженою штатами №34/051-51(01), №34/052-51 (01), №34/061(04), які введені в дію 24.09.2013 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а Міністр оборони України надав право начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів.
Аналогічна позиція випливає зі змісту постанов Верховного Суду України від 18.06.2013 року у справі №21-165а13, від 24.04.2012 року № 21-84а12 та 16.01.2013 року № 21-416а12.
Крім того, зазначені обставини встановлені судовим рішенням у справі №825/531/14, яке набрало законної сили, а відтак не підлягають доказуванню в силу ч. 1 ст. 72 КАС України.
Відхиляється судом апеляційної інстанції й твердження ПФ України про те, що Схеми розмірів посадових окладів у національній валюті за деякими найменуваннями посад офіцерського складу Територіальних управлінь Військової служби правопорядку за структурою, затвердженою штатами №34/051-51(01), №34/052-51 (01), №34/061(04) повинні бути зареєстровані в Міністерстві юстиції України як нормативно-правовий акт, оскільки, як вже було зазначено раніше, чинне законодавство пов'язує набуття особою права на перерахунок пенсії із фактичною зміною розміру посадового окладу. У той же час доказів, що такий посадовий оклад не змінився через відсутність реєстрації Схеми у Міністерстві юстиції України Відповідачем надано не було, так само як і не вказано підстави для реєстрації такого акту в Мін'юсті України.
Згідно п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
За таких обставин, враховуючи повідомлення Пенсійного фонду України листом Міністерства оборони України від 23.09.2014 року №248/3/6/1929/1549 про зміну посадового окладу начальника відділу - голови військової кваліфікаційної комісії відділу військової інспекції безпеки дорожнього руху Північного територіального управління Військової служби правопорядку Відповідач в силу Порядку №45 був зобов'язаний вчинити передбачені приписами п. п. 2, 3 останнього дії, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
Посилання Апелянта на те, що обов'язковою умовою для повідомлення Пенсійним фондом України своїх територіальних органів про перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є зміна розміру, хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених виключно Кабінетом Міністрів України, а також повідомлення відповідного міністерства про підстави перерахунку, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки, як вірно зазначив суд першої інстанції, факт зміни розмірів посадових окладів відповідним категоріям військовослужбовців підтверджено Схемою розмірів посадових окладів у національній валюті за деякими найменуваннями посад офіцерського складу Територіальних управлінь Військової служби правопорядку за структурою затвердженими штатами №24/051-51(01), №34/052-51(01), №34/054-01, №34/061-04 та постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2014 року у справі № 825/531/14, яка в силу статті 124 Конституції України є обов'язковим для виконання на всій території України.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів із наведеними висновками суду першої інстанції погодилась, оскільки вони знайшли своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи. Судом було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу - залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Касаційна скарга на судові рішення подається у порядку та строки, визначені ст.ст. 211, 212 КАС України.
Головуючий суддя А.Г. Степанюк
Судді К.А. Бабенко
О.І. Шурко
Головуючий суддя Степанюк А.Г.
Судді: Бабенко К.А
Шурко О.І.