Постанова від 13.05.2015 по справі 826/770/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/770/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.,

суддів - Бєлової Л.В.,

Міщука М.С.,

при секретарі судового засідання - Мотилю В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області звернулось до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просило:

- визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича щодо не включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів грошові вимоги позивача в сумі 33 984,92 грн.;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича включити позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів з грошовими вимогами в сумі 33 984,92 грн.;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити реєстр акцептованих вимог кредиторів з урахуванням вимог позивача в сумі 33 984,92 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2015 року в задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2015 року позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.02.2014 року Управлінням ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області було проведено документальну перевірку повноти і своєчасності перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації Центром надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговуванням м. Ізмаїл, Ізмаїльського та Кілійського районів, підпорядкованого УДАІ УМВС України в Одеській області. Перевірку проведено за період з 20.01.2014 року по 25.02.2014 року на підставі наказу начальника управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі № 37 від 26.02.14 та направлення № 18 від 26.02.14.

За результатами перевірки складено Акт №2 від 27 лютого 2014 року, у якому встановлено, що за наявності оригіналів квитанцій підтверджених печаткою АТ "Брокбізнесбанк", які є підставою для реєстрації транспортних засобів кошти на рахунки Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області на загальну суму 33 984,92 грн. не надійшли, а саме: квитанція №23 від 19.02.14, збір в розмірі 17 957,00 грн. сплачений ОСОБА_4 під час набуття права власності на легковий автомобіль; квитанція №4 від 19.02.14, збір в розмірі 11 820,00 грн. сплачений ОСОБА_5 під час набуття права власності на легковий автомобіль; квитанція №4 від 21.02.14, збір в розмірі 2 411,87 грн. сплачений ОСОБА_6 під час набуття права власності на легковий автомобіль; квитанція №12 від 21.02.14, збір в розмірі 1 796,05 грн. сплачений СФГ "ОСОБА_7.". під час набуття права власності на легковий автомобіль, що підтверджується квитанціями, які містяться в матеріалах справи (а.с. 10).

03.03.2014 року Управлінням ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі до Голови Правління АТ "Брокбізнесбанк" було направлено лист з вимогою надання пояснень щодо відсутності коштів та вимогою зарахувати на рахунки ДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області кошти в розмірі 33 984,92 грн.

28.03.2014 року на адресу управління надійшла відповідь з АТ "Брокбізнесбанк" від 18.03.14 за вих.№2466/1005-04, якою повідомлено, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 28 лютого 2014 року №107 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства «БРОКБІЗНЕСБАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 28.02.2014 прийнято рішення № 9 щодо запровадження тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічне акціонерне товариство «БРОКБІЗНЕСБАНК». Тимчасову адміністрацію в АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» запроваджено строком на три місяця з 03 березня 2014 року по 02 червня 2014 року. Відповідно до частини 5 статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час тимчасової адміністрації не здійснюється: задоволенню вимог вкладників та інших кредиторів банку, примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку; нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за виконання чи неналежне виконання зобов'язань перед кредиторами та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до зрушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» відмовив управлінню щодо зарахування на рахунки ДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області коштів в розмірі 33 984,92грн., посилаючись на Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

16.05.2014 року Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі звернулось до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. із заявою про визнання управління конкурсним кредитором (а.с. 16).

За наслідками розгляду даної заяви позивача повідомлено про відсутність правових підстав для включення вищезазначених вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів (а.с. 18).

Не погоджуючись із вказаною відмовою Управління ПФУ в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі звернулись з адміністративним позовом до суду першої інстанції.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що неперерахування банком грошових коштів згідно доручення клієнта є порушенням прав клієнта, як власника грошових коштів, а не позивача, та, відповідно, порушення банком взятих на себе зобов'язань, передбачених умовами договорів та вимог чинного законодавства саме перед цими клієнтами.

Однак, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Згідно пункту 2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства).

Відповідно до пункту 8.4 статті 8 Закону України від 05.04.2001 № 2346-ІІІ "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

Згідно пункту 27.1 статті 27 вищезазначеного Закону міжбанківський переказ здійснюється шляхом:

1) проведення суми переказу через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками в Національному банку України;

2) проведення суми переказу через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками в інших банках або в розрахунковому банку.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Пунктом 1.6 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті встановлено, що банк не має права визначати та контролювати напрями використання коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами на власний розсуд.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, під час набуття права власності на легкові автомобілі фізичні особи ініціювали внесення відповідних грошових сум - у загальному розмірі 33 984,92 грн., що підтверджується копіями квитанцій (а.с. 12).

Таким чином, відповідач - ПАТ «БРОБІЗНЕСБАНК» не виконав свій обов'язок щодо перерахування на рахунок позивача коштів по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції відчуження легкових автомобілів в розмірі 33 984,92 грн. протягом трьох операційних днів.

Колегія суддів приходить до висновку до висновку про наявність у відповідача обов'язку щодо перерахування бюджетних коштів за вимогою позивача, оскільки майно у розмірі 33 984,92 грн. не належить банку на праві власності або управління.

Постановою Правління Національного банку України № 107 від 28 лютого 2014 року ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» віднесено до категорії неплатоспроможних (а.с. 34).

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 9 від 28 лютого 2014 року розпочато процедуру виведення ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 03 березня 2014 року по 02 червня 2014 року та запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці - з 03 березня 2014 року по 02 червня 2014 року (а.с. 35).

10 червня 2014 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову № 339 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» (а.с. 37).

11 червня 2014 року рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 45 розпочато ліквідацію ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» (а.с. 38).

Відповідно до статті 34 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» № 4452-VI від 23 лютого 2012 року, Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти у розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийнятті рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Згідно зі ст. 27 закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого Уповноваженою особою Фонду переліків вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Як вбачається з обґрунтування відповідача, останній відмовив в акцептуванні вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області з підстав того, що кредиторами банку є платники коштів.

Проте, відповідно до п.1.32, п.1.15 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та перекази коштів в Україні», платник - особа з рахунка якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів; ініціатор - особа, яка на законних підставах ініціює переказ коштів шляхом формування ат/або подання відповідного документа на переказ або використання електронного платіжного засобу.

Згідно з п. 8.1 ст. 8 Закону України ««Про платіжні системи та перекази коштів в Україні», банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

З урахуванням вищевикладеного колегія суддів зазначає, що зобов'язання ПАТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» щодо перерахування на рахунок Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області коштів по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції відчуження легкових автомобілів в розмірі 33 984,92 грн. підлягають задоволенню в межах ліквідаційної процедури та після включення зазначених зобов'язань банку до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про необхідність включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в розмірі 33 984,92 грн.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича щодо не включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в сумі 33 984,92 грн.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича включити Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області до реєстру акцептованих вимог кредиторів з грошовими вимогами в сумі 33 984,92 грн., шляхом внесення змін до зазначеного реєстру.

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити реєстр акцептованих вимог кредиторів з урахуванням вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в сумі 33 984,92 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Постанова складена у повному обсязі 14.05.2015 року.

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.