Справа: № 826/1232/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
07 травня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 березня 2015 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» до Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рада» (надалі за текстом - «ТОВ «Рада») звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дії Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (надалі за текстом - «Департамент») та зобов'язання здійснити контроль за належною організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, стосовно підготовки та укладення договорів ПАТ «Київенерго» з мешканцями житлових будинків, що розташовані за адресою м. Київ, вул. А.Ахматової, буд. 13, 13-Г та 13-Д по наданню послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 березня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про задоволення позову.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 24.10.2014 року ТОВ «Рада» звернулось до ПАТ «Київенерго» з листом № 00-1224, яким вимагало негайного вжиття заходів для надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за адресою місто Київ, вулиця А.Ахматової, будинок 13-Д. Також, копія зазначеного листа була направлена Київській міській державній адміністрації.
Листом від 27.11.2014 року за № 058/3/2-13070 Департамент повідомив ТОВ «Рада» про можливість укладення договору про розмежування відповідальності сторін щодо надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання гарячої води з ПАТ «Київенерго».
Крім того, відповідач зазначив, що житловий будинок, з приводу якого зверталось ТОВ «Рада», підключено до централізованого опалення в повному обсязі.
Позивач, вважаючи, що Департаментом не було вжито жодних дій щодо вирішення викладених в листі питань та вважаючи такі дії відповідача неправомірними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, дійшов висновку щодо необґрунтованості позовних вимог ТОВ «Рада».
Колегія суддів підтримує правову позицію суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 07.03.2012 року №369 (надалі за текстом- «Положення №369»), Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітним та підконтрольним Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Міністерству енергетики та вугільної промисловості України.
Згідно із п. 4.6 Положення №369, основними завданнями Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), серед іншого, є підвищення рівня та якості житлово-комунальних послуг, що надаються населенню міста, ритуальних послуг, забезпечення належного утримання та експлуатації житлового фонду і об'єктів житлово-комунального господарства міста.
Відповідно до ч.4 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV (надалі за текстом - «Закон № 1875-IV»), виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
Статтею 29 Закону № 1875-IV, передбачено, що договір на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з іншим виконавцем.
Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.
Відповідно до ч.1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, будь-яких доказів укладання договорів між ТОВ «Рада» та ПАТ «Київенерго» або відмови останнього в укладанні таких договорів позивачем до суду не надано.
Відповідно ж до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Із наведеного випливає, що в адміністративному судочинстві підлягають захисту порушені права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на те, що права ТОВ «Рада» не порушено.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Рада» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 березня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 12 травня 2015 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Грищенко Т.М.