Постанова від 07.05.2015 по справі 361/1702/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/1702/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Шинкар А.О.

2а/361/130/15 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2015 р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м. Бровари та Броварського району, управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

У поданій до суду в лютому 2015 року позовній заяві ОСОБА_2 зазначав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Відповідно до положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 р., має право на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження.

Посилаючись на те, що у виданій Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м. Бровари та Броварського району (надалі за текстом - «Броварський МВ») довідці про заробітну плату не враховано коефіцієнти за перебування в зоні небезпечності, не зазначено належні йому кошти за отриману дозу радіоактивного опромінення в розмірі 630 крб. та добові в розмірі 3 крб. 50 коп., позивач просив визнати протиправними дії Броварського МВ щодо невидачі довідки про заробітну із включенням до неї зазначених складових, зобов'язати названого відповідача видати таку довідку, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (надалі за текстом - «Управління») здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням цієї довідки.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2015 р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Броварського МВ та зобов'язано включити в довідку про заробітну плату ОСОБА_2 на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964 рс від 17 травня 1986 р., Постанови Ради Міністрів УРСР і Української Ради професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 р., за роботу в другій та третій зонах небезпечності (зона відчуження) м. Чорнобиль та м. Прип'ять, по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, одноразову грошову винагороду в розмірі 630 крб., добові в розмірі 3 крб. 50 коп., заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 4 за роботу у другій зоні небезпечності 26 та 28 квітня 1986 р., коефіцієнта 5 за роботу у третій зоні небезпечності 27 і 29 квітня 1986 р., та надати довідку з урахуванням зазначених виплат. Зобов'язано Управління здійснити з 06 лютого 2015 р. перерахунок пенсії позивача з урахуванням одноразової грошової винагороди в розмірі 630 крб., заробітної плати в розмірі 131 крб. 60 коп., з урахуванням коефіцієнтів 4, 5, та добових в розмірі 3 крб. 50 коп. а також виплатити недоотриману суму пенсії.

В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 має правовий статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Із матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в Управлінні, одержуючи пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (надалі за текстом - «Закон №796-XII»).

Відповідно до маршрутного листа № 15/5-121 від 16.12.2011 р., виданого Головним управлінням МВС в Київській області, позивач приймав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та знаходився в зоні відчуження: 26 квітня 1986 р. та 28 квітня 1986 р. в м. Чорнобиль; 27 квітня 1986 р. та 29 квітня 1986 р. в м. Прип'ять.

Згідно картки обліку радіоактивного опромінення ОСОБА_2 отримав дозу опромінення на рівні 25, 24 бер.

За даними довідки Броварського МВ № 124 від 19 грудня 2011 р. позивачеві за роботу населених пунктах зони відчуження (м. Чорнобиль - 26.04.1986 р., 28.04.1986 р.; м. Прип'ять - 27.04.1986 р., 29.04.1986 р.) по відомості № 4 від 20.05.1986 р. виплачена заробітна плата в сумі 131 крб. 60 коп. з урахуванням коефіцієнтів 4 та 5.

Вважаючи, що за виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС йому підлягають до виплати: одноразова винагорода в розмірі трьох місячних окладів у зв'язку з отриманням максимально допустимої дози радіації, добові у розмірі 3 крб. 50 коп. та заробітна плата з урахуванням кратності, яка залежить від зони небезпеки, ОСОБА_2 звернувся 19.01.2015 р. до Броварьского МВ із заявою у якій просив видати довідку про заробітну плату за роботу у зоні відчуження із включенням до неї зазначених складових.

Листом № Б-47 від 29 січня 2015 р. названий відповідач відмовив у видачі такої довідки посилаючись на те, що довідка № 124 від 19 грудня 2011 р. відповідає даним розрахункового листа.

У розгляді цієї справи суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що Розпорядженням СРСР № 964-рс від 17.05.1986 р. «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати», Постановою Ради Міністрів УРСР та Української Республіканської Ради Професійних Спілок № 207 від 10.06.1986 р. передбачено оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням коефіцієнтів в залежності від зони небезпечності, одноразової винагороди у випадку отримання працівником максимально допустимої дози радіації та добових, а Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1006-р від 25 листопада 1993 р. МВС дозволено перерахувати грошове утримання за періоди роботи в зоні відчуження колишнім співробітникам апарату МВС - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу.

На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.

Нормами статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (надалі за текстом - «Закон № 796-XII») передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності з частиною 1 статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно частини 5 названої статті Закону № 796-XII порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі за текстом - «Порядок»).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 р. № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (надалі за тестом - «Порядок подання та оформлення документів») при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів органу, що призначає пенсію, надано право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсія відповідно до Закону № 796-XII може призначатися виходячи із фактично отриманої заробітної плати.

При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.

Із матеріалів справи вбачається, що одноразова винагорода у розмірі трьох місячних окладів та добові позивачеві не виплачувались.

Цей факт не заперечувався і ОСОБА_2 у судовому засідання в суді апеляційної інстанції.

Також, у довідці № 124 від 19 грудня 2011 р. зазначено заробітну плату позивача за роботу населених пунктах зони відчуження з урахуванням коефіцієнтів 4 та 5.

Тобто, названа довідка відображає фактичний розмір сплачених ОСОБА_2 у 1986 р. сум заробітної плати, а відтак у Броварського МВ відсутні правові підстави для включення до неї інших виплат, а в Управління - для здійснення перерахунку призначеної пенсії.

Оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області задовольнити.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 26 березня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 12 травня 2015 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Грищенко Т.М.

Мацедонська В.Е.