Ухвала від 05.05.2015 по справі 263/1162/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Папаценко П.І.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2015 року справа №263/1162/14-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Чебанова О.О., суддів Ханової Р.Ф., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 квітня 2014 р. у справі № 263/1162/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати останнього провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопаду 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 7 серпня 2013 року (арк. справи 2-3).

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 квітня 2014 року позовні вимоги задоволені, визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано останнього провести позивачу перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопаду 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 7 серпня 2013 року (арк. справи 51-55).

Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з наявності підстав для індексації пенсійних виплат.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права (арк. справи 57-59).

Апелянт зазначає, що у Пенсійного фонду відсутні підстави для проведення індексації пенсійних виплат.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2014 року апеляційну скаргу задоволено, постанову суду першої інстанції скасовано, в задоволені позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Позивачем було подано касаційну скаргу на рішення суду апеляційної інстанції, за результатами розгляду якої ухвалою Вищого адміністративного суду України від 8 квітня 2015 року №К/800/36669/14 касаційну скаргу задоволено частково, постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2014 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 2 листопада 2000 року перебуває на обліку у відповідача та 20 грудня 2013 року звернувся до відповідача з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії.

Листом від 31 грудня 2013 року Управління повідомило, що відповідно до пункту 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення до об'єктів індексації не відносяться, зокрема, пенсії обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму. Таким чином, базовим місяцем є місяць, у якому внаслідок перерахунку до пенсії встановлюється доплата до мінімального розміру пенсії, щомісячна державна допомога до пенсії відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 року № 1308, доплата відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 року № 1309.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

За приписами статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до статті 6 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін..

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 березня 2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( пункт 10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.

Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положення пункту 5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.

Згідно довідки про розмір призначеної пенсії із зазначенням базових місяців та індексації позивача видно, що жовтень 2008 року визначений як базовий місяць, але 1 квітня 2009 року відповідачем був визначений новий базовий місяць - квітень 2009 року (арк. справи 14).

Згідно розрахунку індексації пенсії та за даними Державного комітету статистики України у 2008 році розмір індексу інфляції у жовтні перевищував поріг індексації 101 відсотка до 101,7, у листопаді - 101,5, у грудні - 102,1. Базовий місяць визначений - жовтень 2008, у зв'язку з тим, що в цьому місяці пенсія була підвищена на 8,36грн. (розмір пенсії в вересні 2008 року фактично виплачений 750,47грн., а з урахуванням індексу споживчих цін розмір пенсії повинен складати - 823,68грн., а після підвищення в жовтні 2008 року пенсія позивача підвищена до розміру 832,04 грн.), а величина індексу споживчих цін в листопаді 2008 року перевищила поріг індексації, всі подальші підвищення пенсії до теперішнього часу, не перевищували суми індексації (арк. справи 7-9). Оскільки підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається жовтень 2008 року.

Посилання апелянта на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому з урахуванням пункту 3 Порядку, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, колегія суддів не приймає до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» внесені зміни до статей 2, 6 та 10.

Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".

У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації внесені зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.

В подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.

В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Такими чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягаю застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 11 квітня 2014 р. у справі № 263/1162/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 11 квітня 2014 р. у справі № 263/1162/14-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів Чебанов О.О.

Ханова Р.Ф.

Гайдар А.В.