Постанова від 13.05.2015 по справі 428/8503/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Олійник В.М.

Суддя-доповідач - Міронова Галина Михайлівна

УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2015 року справа №428/8503/14-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Сіваченка І.В., Блохіна А.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06 лютого 2015 року у справі № 428/8503/14-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 25.12.2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська. У зв'язку з проведенням на території м. Луганська антитерористичної операції з серпня 2014 року позивачу не виплачується пенсія. Зазначає, що у зв'язку з тим, що державні органи України у м. Луганську офіційно не працюють, він 01.12.2014 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про нарахування пенсії. 05.12.2014 року телефоном позивача повідомлено про припинення виплати пенсії на період проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Вважає такі дії пенсійного органу незаконними, а тому просив суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті пенсії неправомірними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію за віком, починаючи з 1 серпня 2014 року.

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06 лютого 2015 року у справі № 428/8503/14-а позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незабезпечення призначення пенсії за віком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 1 серпня 2014 року по 17 грудня 2014 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії за віком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 1 серпня 2014 року по 17 грудня 2014 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на норми Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 та зазначає, що функції з призначення та виплати пенсій покладені на територіальні органи Пенсійного фонду. Зазначає, що на теперішній час окремі території Луганської області знаходяться за межами, які контролюються українською владою, окремі територіальні управління Луганської області не можуть здійснювати свої функції, зокрема, в частині нарахування та виплати пенсій.

Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду - скасувати, з огляду на наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 постійно мешкає та зареєстрований на території України в м. Луганську за адресою: АДРЕСА_1. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська як отримувач пенсії за віком. Починаючи з серпня 2014 року позивач не отримує пенсію (а.с. 2, 3-4).

01.12.2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою, в якій просив нарахувати та сплатити йому пенсію та утворену заборгованість, починаючи з серпня 2014 року (а.с. 5).

В позовній заяві позивач зазначає, що 05 грудня 2014 року начальником управління пенсійного забезпечення ГУПФУ в Луганській області ОСОБА_3 за допомогою телефонного зв'язку було повідомлено про неможливість нарахування та сплати пенсії з серпня 2014 року до моменту звільнення території Луганської області та зазначено, що письмова відповідь на заяву позивача не надсилатиметься.

Колегія суддів вважає хибним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог огляду на наступне.

Судом дійсно встановлено факт порушення прав позивача на отримання пенсії за віком починаючи з 01 серпня 2014 року.

При цьому колегія суддів вважає за потрібне звернути увагу на таке.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Згідно п. 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до пункту 7 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (далі - постанова № 28-2), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, було затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до п.1 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Підпунктом 5 пункту 4 постанови № 28-2 передбачено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:

5) здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

Пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (далі Положення - 28-2) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україні 15 січня 2015 року за № 41/26486, передбачено, що Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Пунктом 3 Положення 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 п. 4 Положення 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: зокрема:

призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, … допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства;

забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, … допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Управління Фонду зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян (пункт 7 Положення 28-2).

Отже, відповідно до Положення № 28-2, функції щодо призначення, перерахунку та виплати пенсії належать до компетенції підпорядкованих територіальних управлінь Пенсійного фонду України в містах та районах, які є самостійними юридичними особами, хоч і підвідомчі головним управлінням в областях.

Тобто, до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не віднесено повноваження по нарахуванню та виплаті пенсій за віком. За таких обставин, Головне Управління Пенсійного фонду в Луганській області не є належним відповідачем у даній справі.

Частиною 1 ст. 52 КАС України передбачено, що суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Таким чином, суд першої інстанції, встановивши, що позивач звернувся до неналежного відповідача, повинен був його замінити, а саме: Головне Управління Пенсійного фонду в Луганській області на Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, а Головне Управління Пенсійного фонду в Луганській області залучити у якості третьої особи в разі відсутності згоди позивача.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення.

Керуючись ч.8, 10 ст. 183-2, ст.ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - задовольнити.

Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06 лютого 2015 року у справі № 428/8503/14-а - скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді А.А.Блохін

І.В.Сіваченко