21 квітня 2015 рокусправа № 205/9271/14-а (2а/205/250/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Семененка Я.В. Бишевської Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - ОСОБА_1 (дов. від 11.06.2013)
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2014 року
у справі № 205/9271/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення позивачу в ході здійснення виконання постанови Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.08.2013 та постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014 загального проценту розрахунку пенсії від заробітку з 90 % на 80%; скасувати розпорядження відповідача № 816533 від 07.06.2014; зобов'язати відповідача здійснити позивачу починаючи з 24.10.2012 нарахування та виплату пенсії у розмірі 90 % сум заробітної плати, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 24.10.2012 з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що зазначені в графі «Інші виплати» з урахуванням довідки про заробітну плату від 25.03.2012 № 13-13/73-2991 та вчинив дії, які не зобов'язані зазначеним рішенням, а саме: зменшив розмір призначеної позивачу пенсії державного службовця з 90 % на 80% довічно та перерахував пенсію, виходячи із 80% середнього заробітку відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 02.12.2014 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії відповідача щодо зменшення із 07.06.2014 позивачу розміру пенсії державного службовця з 90 % на 80 % від заробітної плати державного службовця при виконанні рішення суду, що призвело до зменшення розміру пенсії.
Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця, виходячи із розміру 90 % із суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на індексації із 07.06.2014. В задоволені інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу (а.с.27), в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволені адміністративного позову, та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційні вимоги підтримала, просила апеляційну скаргу задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлені судом належним чином.
Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в якій, просить відмовити в задоволені апеляційної скарги в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачу - ОСОБА_2 з 25.07.2011 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати.
З огляду на те, що при призначенні позивачу пенсії державного службовця Пенсійним фондом в складі заробітної плати позивача не було враховано «інших виплат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ОСОБА_2 звернулась з відповідним позовом до суду.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.08.2013 у справі № 2а/205/127/2013 (205/3766/13-а) адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська задоволено. Визнано оскаржувані дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Дніпропетровська протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного і фонду України в Ленінському районі міста Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 25.07.2011 з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014 постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.08.2013 змінено, викладено абзац третій резолютивної частини в новій редакції: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 24.10.2012 з урахуванням у складі заробітної плати «Інших витрат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на матеріально - побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На виконання вказаних судових рішень відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 24.10.2012 з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат» у розмірі 80% суми заробітної плати, про що прийнято розпорядження № 816533 від 07.06.2014 (а.с.12).
За поясненнями відповідача ним застосовано ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції з урахуванням змін, внесених з 01.10.2011, тобто в редакції на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання постанови суду.
Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії позивачу застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - 25.07.2011) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На час здійснення перерахунку пенсії позивачу стаття 37 Закону України «Про державну службу» діяла в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011.
Згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положення ст.37 Закону України «Про державну службу»щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01.10.2011.
Разом з тим, встановлені ст.37-1 Закону України «Про державну службу» порядок та умови перерахунку пенсій державних службовців ані Законом України № 3668-VI від 08.07.2011, ані іншими законами не змінювались.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу з 16.01.2013, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст.37-1 Закону України «Про державну службу», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про державну службу» в часі, колегія суддів, керуючись ч.2 ст.244-2 КАС України, враховує також правову позицію Верховного Суду України зі спірного питання (постанови Верховного Суду України від 10.12.1013 у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 у справі № 21-445а13), а саме: згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно встановив, що дії відповідача стосовно здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків суми заробітної плати є безпідставними.
Разом з тим, апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про визначення дати, з якої позивач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії державного службовця позивачу, виходячи із розміру 90 % із суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на індексації, - 07.06.2014 (дати прийняття відповідачем розпорядження № 816533).
Судом першої інстанції не прийнято до уваги, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2014 у справі № 2а/205/127/2012 (205/3766/13-а), яка набрала законної сили, не скасована, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ленінському м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 24.10.2012, з урахуванням у складі заробітної плати «інших витрат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на матеріально - побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
За приписами с.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Виконуючи означене судове рішення, відповідач 07.06.2014 здійснив перерахунок пенсії позивачу, при цьому пенсія позивачу перерахована з дати, визначеної судом, - 24.10.2012.
Встановивши неправильність такого перерахунку, суд першої інстанції, разом з тим, невірно встановив дату, з якої порушені права позивача підлягають поновленню.
Виходячи з суті спірних правовідносин, визначеного позивачем предмету спору, вбачається, що фактично розпорядженням від 07.06.2014 відповідач порушив право позивача на отримання пенсії державного службовця в належному розмірі з 24.10.2012, отже таке право позивача підлягає поновленню з вказаної дати 24.10.2012.
Суд першої інстанції під час розгляду справи не повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, невірно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і відповідно до ст..202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити .
Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2014 року у справі № 205/9271/14-а скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії держаного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації із 07.06.2014.
Прийняти нову постанову в цій частині.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця, виходячи із розміру 90 відсотків із суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, з 24.10.2012.
В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2014 року у справі № 205/9271/14-а залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська