Постанова від 23.04.2015 по справі 404/8446/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2015 рокусправа № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

без представників сторін;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скарги ОСОБА_2, Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014)

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

"03" жовтня 2014 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якому просив:

- визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії станом на 01.01.2008 року неправомірними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії станом на 01.01.2008 року відповідно до довідки УМВС про грошове забезпечення від 05.04.2013 року №90/6195 з виплатою її в подальшому;

- виплатити різницю в недоплаченій пенсії в період з 01.01.2008 року по теперішній час;

- зобов'язати відповідача здійснити повну виплату недорахованих коштів за весь період недоплати.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014) адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за оперативно - розшукову діяльність.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. та постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, на підставі довідки № 90/6195 від 05.04.2013 року, тобто, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно - службову діяльність та здійснити її виплату з 01.11.2013 року з урахуванням сум, отриманих за цей час. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду в частині задоволення позовних вимог мотивовано встановленням факту виконання під час проходження служби оперативно-розшукової діяльності та наявністю нормативно-правових актів, що передбачають обов'язкове включення відповідної надбавки до складу заробітку з якого обраховується розмір пенсійної виплати.

Відмова в задоволенні решти позову обґрунтована з посиланням на приписи ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими передбачено, що виплата різниці в пенсії за минулий час можлива лише за останні 12 місяців.

Не погодившись з постановою суду Головним управлінням пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що позивачем пропущено строк звернення до суду передбачений ст. 99 КАС України. Скаржник вказує на те, що судом не приділено уваги тому факту, що надбавка включається до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії тільки тим особам, які фактично її отримували у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, виплата ж надбавки особам, що перебували на посаді, з якої звільнився позивач, не проводилась, що встановлено під час перевірки достовірності наданих довідок.

Не погодившись з рішенням суду, з апеляційною скаргою до суду звернувся ОСОБА_2, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, та просить скасувати оскаржувану постанову в частині відмови в задоволенні позовних вимог та задовольнити адміністративний позов в повному обсягу. Вважає, що судом не досліджено того факту, що довідку із зазначенням надбавки позивач отримав із запізненням через недбалість працівників Пенсійного фонду України, а згідно до ч.2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані та не отримані з вини Пенсійного фонду суми пенсії, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. ОСОБА_2 до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

15 січня 2014 року позивач звернувся із заявою до начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області, якою просив повідомити його про неприйняття до уваги при перерахунку пенсії в 2013 році надбавки за оперативну-розшукову та аналітичну роботу за 2008 рік (28 %), зазначивши, що довідка від відділу ВФЗБО УМВС України в Кіровоградській області направлена на адресу Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області в квітні 2013 року.

Листом від 24.01.2014 року відповідач відмовив ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії мотивуючи відмову тим, що за результатами проведеної перевірки достовірності довідок про грошове забезпечення пенсіонерів, виплата надбавки за оперативно-розшукову діяльність за посадою з якою вийшов у відставку позивач не підтверджено.

Не погодившись з діями Пенсійного фонду, вважаючи їх протиправними та такими, що порушують право особи на належний соціальний захист, позивач звернувся до суду.

Суд першої інстанції частково задовольняючи позов, виходив з того, що дії відповідача не ґрунтуються на законі, суперечать вимогам Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідним постановам Кабінету Міністрів України, а відтак порушують право ОСОБА_2 на пенсійне забезпечення в передбаченому законом розмірі.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про міліцію» здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

З метою сприяння упорядкуванню та впровадженню єдиних норм і стандартів грошового забезпечення, підвищенню стимулюючої ролі посадового окладу в системі грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, була прийнята постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07 листопада 2007 року (далі - Постанова №1294), якою з 01 січня 2008 року встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового в начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.

Пунктом 1 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 9 Постанови №1294 передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України, зокрема, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що для перерахунку пенсій враховуються, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як встановлено судом першої інстанції Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перевірку достовірності видачі уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2008 року для проведення перерахунку пенсій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1294 та станом на 01 квітня 2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказаною перевіркою встановлено список посад, по яким співробітникам фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, право на яку оскаржує позивач та складено списки осіб та список пенсійних справ, розміри пенсій по яким підлягають перерахунку.

Посада, з якої звільнився на пенсію позивач, у зазначених списках, по яким фактично проводилася виплата надбавки, не значиться.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не вірно надано оцінку обставинам по справі та помилково застосовано норми матеріального права до спірних правовідносин, що призвело до невірного вирішення справи по суті, і у відповідності до приписів ст.. 202 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення та винесення нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014) - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області, на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014) - задовольнити.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 р. у справі № 404/8446/14-а(2а/404/587/2014) - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко