"13" травня 2015 р.Справа № 916/3652/14
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.,
при секретарі судового засідання Стадник О.С.
за участю представників сторін:
від позивача - Монастиренко О.Ю. (довіреність № 32 від 03.09.2014р.),
від відповідача - не з'явився,
від третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом приватного підприємства "Таня"
до відповідача - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "БЕЛ ОІЛ"
про скасування постанови
встановив:
Приватне підприємство „Таня" (ПП „Таня") звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою до, в якій просило скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (Інспекції ДАБК в Одеській області) № 204/178-П від 10.07.2014р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позовних вимог ПП „Таня" посилається на невідповідність оскаржуваної постанови вимогам закону через неповне з'ясування відповідачем обставин, пов'язаних із виявленням та встановленням порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, що пов'язане із виконанням будівельних робіт із реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.09.2014р. суддею Степановою Л.В. порушено провадження у справі № 916/3652/14 за даним позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.10.2014р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю „БЕЛ ОІЛ".
Ухвалами від 06.11.2014р. господарським судом:
- на підставі ст. 69 ГПК України - продовжено строк розгляду справи до 23.11.2014р.;
- на підставі ст. 79 ГПК України - провадження у справі зупинено до розгляду господарським судом Київської області справи № 911/4276/14 за позовом приватного підприємства „Таня" до товариства з обмеженою відповідальністю „Бел Оіл" про розірвання договорів оренди.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.01.2015р. - у зв'язку із вирішенням господарським судом Київської області справи № 911/4276/14 та набранням рішенням законної сили, господарським судом - згідно з ч. 3 ст. 79 ГПК України - поновлено провадження у справі.
Згідно з розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області № 206 від 02.03.2015р., у зв'язку з перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному, призначено повторний автоматичний розподіл справи, згідно якого справу № 916/3652/14 розподілено судді Мостепаненко Ю.І.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.03.2015р. суддею Мостепаненко Ю.І. справу №916/3652/14 прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 08.04.2015р.
Ухвалами господарського суду Одеської області від 08.04.2015р.:
- продовжено строк розгляду справи до 18.05.2015р. - згідно ст. 69 ГПК України;
- розгляд справи відкладено на 13.05.2015р. - згідно ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні 13.05.2015р. представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання 13.05.2015р. не з'явився, незважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення ухвал суду від 08.04.2015р. під розписку. Проте, як вбачається з наявного в матеріалах справи відзиву на позовну заяву (вх. № 25121/14 від 25.09.2014р.), відповідач не погоджується з позовними вимогами ПП „Таня", просить суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на їх безпідставність.
Третьою особою власної правової позиції по суті заявлених вимог висловлено не було. При цьому, третя особа не скористалась своїм правом на участь представника в судовому процесі, хоч і повідомлялась про час та місце проведення судових засідань належним чином шляхом надсилання ухвал суду на адресу реєстрації, яка не змінювалася, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України № 20218955 від 05.03.2015р. та поштові повідомлення про вручення ухвал суду, наявні в матеріалах справи.
Згідно із приписами ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 13.05.2015р. оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх в судових засіданнях представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення від 28.05.2014р. № 1437, складеного Інспекцією ДАБК в Одеській області, відповідачем здійснено позапланову перевірку щодо дотримання вимог чинного законодавства у сфері містобудування з реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Овідіопольська дорога, 3а - на підставі наказу Інспекції ДАБК в Одеській області від 01.04.2014р. № 41 „ОД" та листа Управління Служби безпеки України в Одеській області від 19.05.2014р. № 65/3/2-1961. Строк дії направлення встановлено з 25.06.2014р. по 01.07.2014р.
За результатами проведеної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил було складено Акт від 26.06.2014р., з якого вбачається наступне. Замовником будівництва ПП „Таня" згідно Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. № 466, було подано до Державної архітектурно-будівельної інспекції України декларацію про початок виконання підготовчих робіт з реконструкції автозаправної станції по вул. Овідіопольська дорога, 3а у Малиновському районі міста Одеси від 18.07.2013р. № ІУ 030131990651.
У ході перевірки було встановлено, що замовником виконані будівельні роботи з реконструкції автозаправної станції по вул. Овідіопольська дорога, 3а у м. Одесі без відповідних дозвільних документів. Замовник будівництва ПП „Таня" не звертався до Інспекції ДАБК в Одеській області з приводу набуття права на виконання будівельних робіт за вищевказаною адресою, у зв'язку з чим, власником самовільно виконані будівельні роботи без права на їх виконання, що є порушенням ч.1 ст.34 та ст.37 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності".
Разом з тим, під час перевірки встановлено, що реконструйована автозаправна станція експлуатується без відповідних документів про прийняття в експлуатацію, що є порушенням ч. 8 ст. 39 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності".
Також відповідачем на підставі ст. 1 Закону України „Про об'єкти підвищеної небезпеки", п. 21 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену небезпеку", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2013р. № 808, та ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 було встановлено, що самочинно реконструйований ПП „Таня" об'єкт - автозаправна станція за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, належить до V категорії складності.
Перевірку було проведено в присутності представника ПП „Таня" Мережко А.В., що діяв на підставі довіреності, якому 26.06.2014р. було вручено примірник вказаного акту перевірки.
У зв'язку із виявленими порушеннями законодавства у сфері містобудівної діяльності, Інспекцією ДАБК в Одеській області було складено відносно ПП „Таня" протокол від 26.06.2014р. про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена ст. 2 ч. 2 п. 5 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 10.07.2014р. о 10 год. 00 хв. Примірник вказаного протоколу 26.06.2014р. був вручений представнику ПП „Таня" Мережко А.В.
Крім того, через виявлені порушення у сфері містобудівної діяльності Інспекцією ДАБК в Одеській області було видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 346 від 26.06.2014р., у відповідності до якого відповідачем було висунуто наступні вимоги: в термін до 26.07.2014р. усунути порушення вимог містобудівного законодавства України; зупинити виконання будівельних робіт з 26.06.2014р.; зупинити експлуатацію самочинно збудованого об'єкта будівництва.
Примірник припису був вручений 26.06.2014р. представнику ПП „Таня" Мережко А.В.
За результатами розгляду матеріалів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності за результатами позапланової перевірки, акту від 26.06.2014р. перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, протоколу від 26.06.2014р. про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, припису від 26.06.2014р., виконуючим обов'язки начальника Інспекції ДАБК в Одеській області Неборським Є.А. було винесено постанову № 204/178-П про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ПП „Таня" було визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", яке укладається у здійсненні позивачем реконструкції об'єкту, належного до V категорії складності, а саме автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, та накладено на позивача штраф в сумі 1 096 200 грн.
Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбувся за відсутності представника ПП „Таня".
Примірник даної постанови був направлений відповідачем на адресу ПП „Таня" разом із супровідним листом від 14.07.2014р. № 05/1-8139 та отриманий позивачем 21.08.2014р., що підтверджується витягом з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення.
Позивач стверджує, що спірна постанова була прийнята відповідачем без повного з'ясування обставин, пов'язаних із виявленням та встановленням порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, що пов'язане із виконанням будівельних робіт із реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, та її подальшого використання без прийняття в експлуатацію.
Так, позивач стверджує, що будівельні роботи із реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, яка належить йому на праві власності (договір купівлі-продажу від 20.06.2013р., витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 5150908 від 20.06.2013р.), здійснювало ТОВ „Бел Оіл", використовуючи вказану автозаправну станцію на умовах оренди відповідно до договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., укладеного між ТОВ „Бел Оіл" та ПП „Таня". Крім того, за твердженнями позивача, саме ТОВ „Бел Оіл" здійснювало господарську діяльність на вказаній автозаправній станції як орендар цього об'єкту, що також підтверджується актом приймання-передачі об'єкта оренди від 20.06.2013р. за договором № 20/06/13 від 20.06.2013р.
30.10.2014 р. в ході проведення чергової перевірки об'єкту оренди - автозаправного комплексу, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, позивачем встановлено факт завершення третьою особою будівництва реконструйованого та перебудованого автозаправочного комплексу, про що комісією у складі представників позивача в присутності представника третьої особи було складено відповідний акт (а.с. 73).
З вищезазначеного акту вбачається, що станом на час перевірки орієнтовна загальна площа об'єкта оренди за договором № 20/06/13 становила 240,00 кв.м. Представник ТОВ „Бел Оіл" підписав акт без будь-яких зауважень.
Викладені обставини, на думку позивача, свідчать про те, що ПП „Таня" не здійснювало будівництво, на підставі якого відповідачем виявлено порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, відповідальність за яке передбачена п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", що й зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
По-перше, слід звернутись до приписів закону, якими визначено строки на оскарження постанов територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14 жовтня 1994 року208/94-ВР (з наступними змінами та доповненнями) постанову центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.
З матеріалів справи вбачається, що представник позивача не був присутній під час винесення відповідачем постанови №204/178-П від 10.07.2014р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у зв'язку з чим, примірник даної постанови був надісланий на адресу ПП „Таня" поштою. При цьому, поштове відправлення Інспекції ДАБК в Одеській області із копією оскаржуваної постанови було отримано позивачем 21.08.2014р. В той же час, даний позов було подано до суду шляхом передання його до відправлення через органу поштового зв'язку 05.09.2014р., що підтверджується календарним штемпелем на конверті, в якому надійшла позовна заява.
Тобто, судом встановлено, що позивачем подано до суду позов протягом 15 календарних днів з моменту отримання копії оскаржуваної постанови, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно зі ст. 255 ЦК України якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції. Письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв'язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані своєчасно.
За переконанням суду, вищенаведені норми закону, які в порядку аналогії підлягають застосуванню до спірних правовідносин, з урахуванням обставин несвоєчасного звернення ПП „Таня" до суду із позовом про оскарження постанови відповідача № 204/178-П про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, дозволяють суду дійти висновку про поважність причин пропуску позивачем п'ятнадцятиденного строку на оскарження даної постанови, встановленого ст. 5 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", у зв'язку з чим, суд доходить висновку про наявність підстав для поновлення вказаного строку.
В свою чергу, при наданні правової оцінки оскаржуваній постанові відповідача про накладення адміністративного стягнення за порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, суд виходить із наступного.
Ст. 10 Закону України „Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999р. N 687-XIV (з наступними змінами та доповненнями) встановлено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994р. N 208/94-ВР (з наступними змінами та доповненнями) правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 2 вказаного Закону суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення у вигляді виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання щодо об'єктів V категорії складності - у розмірі дев'ятисот мінімальних заробітних плат.
Статтею 3 Закону встановлено, що справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Накладати штраф від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, мають право його керівник та уповноважені ним посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Положеннями п.п. 3, 9, 10, 19 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6.04.1995р. N 244 (з наступними змінами та доповненнями) штрафи накладаються на суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - суб'єкти містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності керівник структурного підрозділу інспекції, його заступники, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль, або головний державний інспектор (далі - уповноважена посадова особа інспекції) складають протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Уповноважена посадова особа інспекції складає протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у двох примірниках, один з яких надається під підпис суб'єкту містобудування, що притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, не пізніше трьох робочих днів з дня складення акта перевірки такого суб'єкта містобудування. Доказами у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність чи відсутність правопорушення, винність відповідного суб'єкта містобудування в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Зазначені дані встановлюються на підставі протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у разі потреби - на підставі пояснень суб'єкта містобудування, який притягається до відповідальності, свідків, а також інших документів.
Тобто, вирішальним питанням, яке підлягає встановленню при здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю, є встановлення особи правопорушника, яка відповідно до закону несе відповідальність за допущене порушення у сфері містобудування. Виходячи зі змісту норми п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994р.208/94-ВР (з наступними змінами та доповненнями), на підставі положень якої позивача було притягнуто до відповідальності, у спірних правовідносинах за правопорушення у вигляді виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання щодо об'єкту, належного до V категорії складності, відповідальність несе замовник будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або особа, що виконує функції замовника і підрядника одночасно.
Виходячи з положень п. 4 ст. 1 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Як свідчать матеріали справи, позивачем подано до Державної архітектурно-будівельної інспекції України декларацію про початок виконання підготовчих робіт з реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська, 3а, яка зареєстрована 18.07.2013р. №ІУ 030131990651.
Частинами 2 - 4 ст. 35 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011р. N 3038-VI (з наступними змінами та доповненнями) підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень замовник здійснює на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт. Виконання підготовчих робіт, у тому числі з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, може здійснюватися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт. Виконання підготовчих робіт з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень без реєстрації зазначеної декларації або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється. Зареєстрована декларація про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання підготовчих робіт здійснює орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня отримання декларації.
Таким чином, у зв'язку із реєстрацією декларації від 18.07.2013р. за № ІУ 030131990651, позивач в установленому законом порядку набув право на виконання підготовчих робіт щодо реконструкції автозаправної станції за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, без набуття права на виконання будівельних робіт.
Як свідчать матеріали справи, 20.06.2013р. між ПП „Таня" (Орендодавцем) та ТОВ „Бел Оіл" (Орендарем) укладено договір оренди № 20/06/13 (Договір), відповідно до розділу 1 якого Орендодавець передає Орендарю за плату на певний строк автозаправний комплекс (АЗК), який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, та який складається з: операторської з магазином загальною площею 33,4 кв.м., убиральні-сараю, навісу, цінового табло, резервуарів для зберігання палива, бензоколонки, огорожі, вимощення (об'єкт оренди). Передача в оренду об'єкта оренди оформлюється відповідним актом приймання-передачі, який є невід'ємною частиною договору. Об'єкт оренди залишається на балансі Орендодавця та не переходить на баланс Орендаря. На момент огляду об'єкта оренди, останній введений в експлуатацію Державною технічною комісією, отримані всі погодження з місцевими органами державної влади, відповідає санітарним, технічним та протипожежним вимогам.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.3, 2.4 Договору право користування об'єктом оренди виникає у Орендаря з моменту підписання та скріплення печатками сторін акту приймання-передачі об'єкту оренди. Даний об'єкт оренди потребує поточного ремонту. Для використання об'єкта оренди за цільовим призначенням Орендар проводить поліпшення та переоснащення даного об'єкта оренди на умовах, визначених договором.
П. 3.2 Договору оренди встановлено, що строк дії даного договору складає 35 місяців з моменту передачі об'єкту оренди за актом приймання-передачі.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до статті 761 цього Кодексу право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.
Статтями 765, 766 Цивільного кодексу України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: вимагати від наймодавця передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою; відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків.
Згідно ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Як свідчать матеріали справи, а саме акт приймання-передачі від 20.06.2013р., на виконання умов договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., ПП „Таня" передало у користування ТОВ „Бел Оіл" автозаправний комплекс, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, який складається з: операторської та магазином загальною площею 33,4 кв.м., убиральні-сараю, навісу, цінового табло, резервуарів для зберігання палива, бензоколонки. Отже, з 20.06.2013р. у ТОВ „Бел Оіл" виникло право користування вказаним автозаправним комплексом.
Згідно з п.п. 5.1 - 5.4 Договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р. об'єкт оренди повинен бути переданий Орендарю в стані, придатному для його використання за цільовим призначенням. Об'єкт оренди потребує проведення поточного ремонту, а у разі неможливості проведення ремонту, проведення переоснащення даного об'єкту, а саме: переоснащення паливо-роздавальних колонок; ремонт трубопроводів; переоснащення резервуарного парку; ремонт обшивки (зовнішнє оздоблення) об'єкту оренди, переоснащення внутрішнього оздоблення та елементів освітлення; переоснащення комп'ютерного та програмного забезпечення; ремонт дорожнього покриття; переоснащення рекламних носіїв (цінове табло). Орендар проводить поточний ремонт, а у разі неможливості проведення ремонту, проводить переоснащення Об'єкта оренди за власний кошт та власними силами. Орендар утримує орендований об'єкт оренди в порядку, передбаченому санітарними нормами, протипожежними вимогами, нормами з охорони праці, встановленими нормативними актами України та несе відповідальність за їх дотримання. У випадку недотримання Орендарем санітарних норм та протипожежних правил, внаслідок чого відповідними державними органами на Орендодавця буде накладено штраф та/або інші стягнення, Орендар зобов'язаний компенсувати Орендодавцю суму штрафу та/або інші витрати у повному обсязі.
При цьому, п.п. 6.4.5, 6.4.6 Договору передбачено, що Орендар має право: проводити поточний, а у разі необхідності капітальний ремонт об'єкту оренди; проводити поліпшення, переоснащення об'єкта оренди без зміни його цільового призначення.
Згідно зі ст. 773 ЦК України, наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків. Наймач має право змінювати стан речі, переданої йому у найм, лише за згодою наймодавця.
Відповідно до ст. 776 ЦК України, поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. Капітальний ремонт провадиться у строк, встановлений договором. Якщо строк не встановлений договором або ремонт викликаний невідкладною потребою, капітальний ремонт має бути проведений у розумний строк.
Згідно ст. 780 ЦК України шкода, завдана третім особам у зв'язку з користуванням річчю, переданою у найм, відшкодовується наймачем на загальних підставах. Шкода, завдана у зв'язку з користуванням річчю, відшкодовується наймодавцем, якщо буде встановлено, що це сталося внаслідок особливих властивостей або недоліків речі, про наявність яких наймач не був попереджений наймодавцем і про які він не знав і не міг знати. Умова договору найму про звільнення наймодавця від відповідальності за шкоду, завдану внаслідок особливих властивостей чи недоліків речі, про наявність яких наймач не був попереджений наймодавцем і про які він не знав і не міг знати, є нікчемною.
Отже, виходячи із наведених норм закону та умов договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., суд робить висновок, що ТОВ „Бел Оіл", як орендар автозаправного комплексу, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, був зобов'язаний здійснювати свої правомочності щодо володіння та користування орендованим майном, не допускаючи порушення вимог законодавства, залишаючись відповідальним за будь-які протиправні дії, пов'язані із використанням цього майна. Слід зазначити, що згідно умов вказаного договору оренди до ТОВ „Бел Оіл" не перейшли повноваження щодо самовільного, без отримання згоди ПП „Таня", здійснення капітального ремонту орендованого майна, зміни його загальної площі тощо.
Тобто, наслідком укладення договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р. є втрата позивачем повноважень щодо володіння та користування автозаправним комплексом, розташованим за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а, і перехід цих повноважень до ТОВ „Бел Оіл". Оскільки на час проведення відповідачем перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, за наслідком проведення якої була винесена оскаржувана постанова, вищезазначена автозаправна станція не перебувала в володінні та користуванні ПП „Таня" через чинність на той час вказаного договору оренди, позивач, як орендодавець, не може бути відповідальним за протиправні дії орендаря, пов'язані із самочинною реконструкцією та використанням реконструйованого орендованого майна без прийняття його до експлуатації.
Крім того, як свідчать матеріали справи, ПП „Таня" звернулось до господарського суду Київської області із позовом до ТОВ „Бел Оіл", за яким позивач просив суд, зокрема, розірвати договір оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., укладений між ПП „Таня" та ТОВ „Бел Оіл", предметом якого є оренда автозаправочного комплексу (АЗК), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а.
Рішенням господарського суду Київської області від 04.12.2014р. по справі № 911/4276/14, яке набрало законної сили 12.01.2015р., позовні вимоги ПП „Таня" задоволено: розірвано, серед іншого, договір оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., укладений між ПП „Таня" та ТОВ „Бел Оіл".
При цьому, зазначеним рішенням суду встановлено, що ТОВ „Бел Оіл" було здійснено будівельні роботи з реконструкції об'єкту оренди, який є предметом договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., без отримання на це згоди ПП „Таня" і за відсутності у ТОВ „Бел Оіл" такого права, виходячи із змісту умов цього договору. Оскільки така реконструкція була здійснена ТОВ „Бел Оіл" із порушеннями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, наслідком чого є притягнення ПП „Таня", як власника орендованого майна, до передбаченої Законом України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" відповідальності, судом встановлено факт істотного порушення з боку ТОВ „Бел Оіл" умов договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., що стало підставою для його розірвання відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України.
Згідно з ч. 3 ст. 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, обставини щодо здійснення з боку ТОВ „Бел Оіл" самочинної реконструкції автозаправочного комплексу (АЗК), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога 3а, який є предметом договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., із порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності є преюдиціальними фактами, що встановлені чинним на теперішній час рішенням господарського суду Київської області від 04.12.2014р. по справі № 911/4276/14, а, отже, ці обставини не потребують додаткового доведення.
Таким чином, матеріалами справи підтверджений факт здійснення саме ТОВ „Бел Оіл", а не ПП „Таня", самочинної реконструкції автозаправочного комплексу (АЗК), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Овідіопольська дорога, 3а.
З огляду на те, що на час проведення відповідачем перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, за наслідком проведення якої була винесена оскаржувана постанова, вищезазначена автозаправна станція не перебувала в володінні та користуванні ПП „Таня" через чинність на той час договору оренди № 20/06/13 від 20.06.2013р., господарський суд доходить висновку, що за правопорушення, передбачене п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", у вигляді виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання щодо об'єкту V категорії складності, має нести відповідальність саме ТОВ „Бел Оіл", як орендар цього об'єкту.
Тобто, з викладених обставин вбачається висновок, що постанова № 204/178-П від 10.07.2014р. про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері містобудування була винесена Інспекцією ДАБК в Одеській області щодо неналежного правопорушника, наслідком чого є протиправне притягнення ПП „Таня" до визначеної законом відповідальності.
Частиною 2 статті 20 ГК України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Згідно з п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. N 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" (з наступними змінами та доповненнями) підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Таким чином, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для скасування постанови Інспекції ДАБК в Одеській області № 204/178-П від 10.07.2014р. про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері містобудування.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Вищого господарського суду України від 15.04.2014р. по справі № 910/13073/13.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає обґрунтованими і правомірними позовні вимоги ПП «Таня», що є підставою для їх повного задоволення.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, на підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 204/178-П від 10.07.2014р. про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері містобудування.
3. Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (65059, м. Одеса, проспект Адміральський, 33-А, код ЄДРПОУ 37759555) на користь приватного підприємства „Таня" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1-Б, каб. 412, код ЄДРПОУ 30129366) 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. - витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 13 травня 2015 р.
Суддя Ю.І. Мостепаненко