13 травня 2015 року № 11/84
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Деревінської Л.В., розглянув справу № 11/84 від 06.11.2009 року
за заявою кредитора - товариства з обмеженою відповідальністю "Вєста Трєйдінг", 25015, м. Кіровоград, площа Дружби Народів, 3,
до боржника - товариства з обмеженою відповідальністю "Сілікон" (далі - ТОВ "Сілікон"), 27507, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Заводська, 3,
про банкрутство.
Представники сторін у судовому засіданні участі не брали, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Господарський суд В С Т А Н О В И В наступне.
Постановою від 14.07.2014 року господарський суд визнав ТОВ "Сілікон" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо ТОВ "Сілікон". Призначив ліквідатором банкрута - ТОВ "Сілікон" арбітражного керуючого Серебрякова О.В. Постановив оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Сілікон".
14.07.2014 року (номер публікації: 6135, дата публікації на сайті ВГСУ: 14.07.2014 20:00) на веб-сайті Вищого господарського суду України офіційно оприлюднено оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ТОВ "Сілікон". Граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника: вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Ухвалою від 26.03.15 р. господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів ТОВ "Сілікон".
До господарського суду 03.04.2015 року надійшла заява № 2150/08-31 від 30.03.2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі з поточними грошовими вимогами за березень 2015 р. до банкрута на загальну суму 54,43 грн.
Господарський суд ухвалою від 03.04.15 р. прийняв заяву, призначив її до розгляду в судовому засіданні на 13.05.15 р. та зобов'язав кредитора та ліквідатора подати необхідні докази.
Ліквідатор арбітражний керуючий Серебряков О.В. подав до суду відзив № 02-10/сл/99 від 16.04.15 р. на заяву управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі про визнання поточних грошових вимог, згідно якого ліквідатором відмовлено у визнанні заявлених грошових вимог в сумі 54,43 грн. на підставі ст. 38 Закону, так як вказані вимоги виникли після визнання боржника банкрутом.
Розглядаючи заяву кредитора, господарський суд виходить з наступного.
Провадження по справі про банкрутство ТОВ "Сілікон" провадиться за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній після 19.01.2013 р. (далі - Закон), відповідно до вимог абз. 1 п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ст.4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 38 Закону з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав, у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, а вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства (розпорядження майном та санації), можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Також згідно положень зазначеної статті у банкрута припиняється підприємницька діяльність та припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута.
Таким чином, виходячи з аналізу положень Закону, в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених у цьому Законі і порядок їх виконання визначений спеціальними нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до встановленого в п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" порядку формування джерел (коштів, призначених на оплату праці), підприємства та організації здійснюють внесення до Пенсійного фонду України плати, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Згідно вимог ч. 2 ст. 41 Закону з дня визнання підприємства банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури працівники цього підприємства повідомляються про звільнення в установленому законом порядку, кошти на оплату праці не перераховуються, виплата заробітної плати припиняється, а фонд оплати праці саме з метою оплати праці працівників з вказаного часу припиняє своє формування.
Таким чином, в ліквідаційній процедурі в банкрута не з'являється ніяких додаткових поточних зобов'язань зі сплати обов'язкових платежів, крім тих, які у вигляді конкурсних вимог включені до реєстру вимог кредиторів у порядку Закону.
У справах про банкрутство норми Закону, який є спеціальним Законом, мають перевагу серед інших нормативно-правових актів, в тому числі пов'язаних із застосуванням норм податкового права.
Абзацом 3 пункту 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 26.12.2013 № 01-06/1862/2013 (зі змінами та доповненнями) визначено, що капіталізація витрат на виплату і доставку відповідних пенсій чинним законодавством не передбачена. У ліквідаційній процедурі в установлений Законом строк можуть бути заявлені лише ті вимоги щодо витрат на виплату і доставку відповідних пенсій, які виникли в процедурах розпорядження майном та санації, оскільки після визнання боржника банкрутом відповідні зобов'язання не виникають.
Із наданого суду повідомлення, складеного на підставі карток особового рахунку платника, вбачається, що кредиторські вимоги УПФ України в м. Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області в розмірі 54,43 грн. наукової пенсії, нараховані заявником з 26.02.15 р. по 26.03.15 р., тобто в період здійснення ліквідаційної процедури ТОВ "Сілікон".
За викладених обставин, суд відмовляє кредиторові управлінню Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі у визнанні його поточних вимог на суму 54.43 грн. заборгованості з витрат на виплату наукової пенсії, що нарахованої за період з 26.02.15 р. по 26.03.15 включно.
Викладена позиція зазначена в постановах Вищого господарського суду України від 12.02.2014р. №5017/2939/2012 та від 25.02.2014р. № 6/84-09.
Згідно підпункту 14 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяв кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом, встановлено ставку судового збору - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Оскільки, управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі згідно з чинним законодавством звільнено від сплати судового збору, а судом відмовлено у визнанні спірних вимог до банкрута, відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір в сумі 1218,00 грн. не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 38, 40, 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 4-1, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд ,-
1. Відмовити у визнанні поточних грошових вимог управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі на суму 54.43 грн. заборгованості з витрат на виплату наукової пенсії, нараховані за період з 26.02.15 р. по 26.03.15 р. включно.
2. Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
3. Примірники ухвали надіслати кредиторам (п. 5 ухвали від 26.03.2015 року), банкруту, ліквідатору арбітражному керуючому Серебрякову О.В. (02095, АДРЕСА_1), представнику трудового колективу боржника гр. ОСОБА_2 (27500, АДРЕСА_2
Суддя Л. В. Деревінська