Рішення від 08.05.2015 по справі 907/272/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

08.05.2015р. Справа № 907/272/15

За позовом Прокурора Тячівського району, м. Тячів в інтересах держави в особі Грушівської сільської ради, с. Грушево, Тячівський район

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р..

Суддя В.І. Карпинець

За участю представників сторін:

від прокурора: Ярош Р.І. - старший прокурор відділу Прокуратури Закарпатської області представництва інтересів громадян і держави у судах, службове посвідчення №005416 від 24.09.2012р.

від позивача: явка на власний розсуд

від відповідача: ОСОБА_2 - представник за нотаріально посвідченою довіреністю від 02.04.2015р.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Тячівського району, м. Тячів в інтересах держави в особі Грушівської сільської ради, с. Грушево, Тячівський район (далі - позивач) звернувся до господарського суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (далі - відповідач ) про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р..

Представником відповідача у судовому засіданні 08.04.2015р. було подано до справи письмовий відзив б/н та б/д на позовну заяву з відмітками, як працівника прокуратури Тячівського району, так і Грушівської сільської ради про отримання від відповідача по примірнику даного відзиву (а.с.49). Також примірник даного відзиву було вручено у судовому засіданні 08.04.2015р. - представнику прокуратури.

Ухвалою суду від 08.04.2015р. по справі №907/272/15 судовий розгляд по даній справі було відкладено на 08.05.2015р., з підстав зазначених у даній ухвалі суду (а.с.51-52).

Від прокурора Тячівського району, через канцелярію суду, надійшов до справи супровідний лист від 16.04.2015р. (вхідний номер канцелярії суду 02.5.1-14/4848/15 від 20.04.2015р.) (а.с.53), яким долучено письмове заперечення від 16.04.2015р. на відзив (а.с.54-55) з поданням доказів у підтвердження обставини надсилання відповідачеві його примірника (а.с.56).

Представником відповідача у даному судовому засіданні 08.05.2015р. подано до справи нормативно - обґрунтовану позицію відповідача від 30.04.2015р. на письмове заперечення прокурора Тячівського району від 16.04.2015р. на відзив по даній справі з відмітками, як працівника прокуратури Тячівського району, так і Грушівської сільської ради про отримання від відповідача по примірнику такої. Також примірник даної нормативно - обґрунтовану позиції відповідача вручено у судовому засіданні 08.05.2015р. - представнику прокуратури. (а.с.58).

Прокурор Тячівського району у позовній заяві (а.с.4-10) та представник прокурора, зокрема посилаються на ту обставину, що оскільки сторонами в укладеному Договорі оренди земельної ділянки від 23.12.2010р., передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Покликаючись на умови договору, закону, а також прийняте з даного приводу рішення органу місцевого самоврядування, просять внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р., укладеного між Грушівською сільською радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 в частині пунктів 5 та 9 даного Договору та викладення їх у наступній редакції: п. 5 - „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 38 741,76грн." та п. 9 - „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 162,26 грн.".

Суд зазначає, що позивач, в особі сільського голови, у надісланій до матеріалів справи, через канцелярію суду, письмовій заяві від 23.03.2015р. №58 повністю підтримує позов прокурора та просить його задоволити (а.с.39).

Відповідач письмовим відзивом б/н та б/д на позовну заяву (а.с.49) та представник відповідача, зокрема визнають позов в частині наявності нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в сумі 38 741,76грн.. Разом з тим частково заперечують позов в частині ставки орендної плати в розмірі 3 відсотка від нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, оскільки вважають, що така ставка повинна складати 1 відсоток від нової нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням вимог ст.274 Податкового Кодексу України та відповідно, на цій підставі, річна сума орендної плати повинна становити 387,42грн..

Прокурор Тячівського району у письмовому запереченні від 16.04.2015р. на відзив (а.с.54-55), зокрема, додатково зазначає, що оскільки підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є укладений договір оренди такої земельної ділянки в установленому законом порядку та яким визначається розмір та умови внесення орендної плати, а тому річна сума такого платежу не може бути меншою 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки та такий розмір передбачено укладеним договором.

Відповідач у нормативно - обґрунтованій позиції від 30.04.2015р. на письмове заперечення прокурора Тячівського району від 16.04.2015р. на відзив по даній справі (а.с.58), зокрема посилається на ту обставину, що оскільки Договір оренди земельної ділянки від 23.12.2010р. було укладено до набрання з 01.01.2011р. чинності Податковим Кодексом України, тому нормами даного Податкового Кодексу України не можуть регулюватися відносини, які між сторонами виникли раніше та відповідно до вимог ч.1 ст.58 Конституції України, норми Податкового Кодексу України не мають зворотної дії в часі. На цій підставі вважає, що даний позов не підлягає до задоволення.

Представник відповідача у даному судовому засіданні підтримав вищезазначену позицію відповідача та зазначив, що позов в частині наявності нової нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в сумі 38 741,76грн. може бути задоволено, а в частині ставки орендної плати в розмірі 3 відсотка від нової нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, підлягає відмові у задоволенні даного позову.

Представник прокурора у даному судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, з підстав зазначених прокурором, як у позовній заяві, так і в письмовому запереченні прокурора Тячівського району від 16.04.2015р. на відзив по даній справі та з урахуванням тієї обставини, що сторонами на даний час не досягнуто домовленості щодо вирішення спору по даній справі у добровільному порядку, шляхом укладення Додаткового договору до Договору оренди землі від 23.12.2010р. або іншим шляхом, а тому просить суд задоволити даний позов посилаючись на обставини зазначені у позовній заяві та на долучені до справи доказові матеріали у підтвердження даних позовних вимог.

Розгляд справи відкладався відповідно до вимог ст. 77 ГПК України.

У судовому засіданні 08.05.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України.

Вивчивши та проаналізувавши подані по справі доказові матеріали, заслухавши пояснення представника прокурора та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

23.12.2010р. між Грушівською сільською радою, с. Грушево, Тячівський район та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, АДРЕСА_1, було укладено Договір оренди земельної ділянки ( далі - Договір, а.с.15-20). Предметом даного Договору була земельна ділянка загальною площею 0,0171га для комерційного використання та яка знаходиться за адресою: Тячівський район, с. Грушево, вул.50 років Жовтня, б/н (далі - об'єкт оренди).

Згідно п. 5 даного Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10 433,33грн..

Відповідно до п. 8 Договору термін укладення договору складає 49 років.

Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 313,00грн. (1,83грн. за 1 кв. м) на місяць. При цьому п.13 Договору сторони також обумовили можливість перегляду розміру орендної плати у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції; у разі погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням 19 сесії VІ скликання Грушівської сільської ради №525 від 30.12.2012р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель села Грушево Тячівського району, якою визначено, що вартість одного квадратного метра земель по економічно - планувальних зонах становить: І зона - 62,50грн/м. кв, ІІ зона - 55,15 грн / м. кв, ІІІ зона - 43,69 грн/ м. кв, ІУ зона - 42,02грн. / м. кв. (а.с.26) та дане рішення було опубліковано у місцевій газеті „Дружба" №7-8 за 19.01.2013р. (а.с.23-24).

Згідно витягу управління Держземагенства у Тячівському районі Закарпатської області з технічної документації від 06.02.2014р. №442 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - грошова оцінка земельної ділянки, яка передана відповідачеві в оренду за даним Договором, визначена на 2014р. в розмірі 38 741,76грн..

Оскільки раніше визначену нормативну грошову оцінку земельної ділянки було змінено в сторону збільшення, з огляду на вищезазначене, тому виходячи із визначеної сторонами, відповідно до п.9 Договору, ставки 3% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди - земельної ділянки загальною площею 0,0171га для комерційного використання та яка знаходиться за адресою: Тячівський район, с. Грушево, вул.50 років Жовтня, б/н - розмір орендної плати, на встановлені якого наполягають прокурор і позивач, становить 1 162,26 грн. в рік.

Грушівською сільською радою неодноразово листами від 24.03.2014р., від 04.04.2014р. та від 24.07.2014р. (а.с.32-35) було проінформовано ФОП ОСОБА_1 про проведену нову нормативну грошову оцінку земель села Грушево та на цій підставі було запропоновано переглянути договір оренди земельної ділянки та з пропозицією щодо необхідності переукладення Договору оренди земельної ділянки на відповідних умовах, у зв"язку із вступом у 2014р. в дію нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки та яка становить 38 741,76грн. та з наданням проекту додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р. (а.с21-22).

В даному випадку було запропоновано внести зміни (укласти додаткову угоду) до діючого договору оренди земельної ділянки, з урахуванням нової грошової оцінки землі, що є ні чим іншим, як направлення пропозиції укласти Договір, про яку йдеться у ст.ст. 604, 642 ЦК України.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно ст. 15 Закону України „Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Частинами 1, 2 ст. 21 Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до підпунктів 14.1.136 та 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому відповідно до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного згідно з порядком, встановленим розділом XIII Кодексу.

Відповідно до п. 288.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно п. 289.1 даного Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. При цьому, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.

За приписами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 13 Договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі: у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції; у разі погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.

Можливість перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору за земельні ділянки державної та комунальної власності, у разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати, яка є регульованою ціною, передбачена і п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6.

За вищезазначених обставин заперечення відповідача позовних вимог в частині ставки орендної плати в розмірі 3 відсотка від нової нормативно - грошової оцінки земельної ділянки та із зазначенням обставини щодо необхідності застосування ставки орендної плати в розмірі 1 відсотка від нової нормативно -грошової оцінки земельної ділянки, а також в частині неможливості застосування до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р. норм Податкового Кодексу України, з посиланням на вимоги ч.1 ст.58 Конституції України, судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки такий укладений договір є чинним на даний час та таким що продовжує між сторонами регулювання орендних відносин щодо земельної ділянки переданої в оренду за даним договором та з урахуванням тієї обставини, що як було зазначено вище, орендна плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі була визначена сторонами в п. 9 даного Договору та яка, з урахуванням вимог п.п. 288.5.1 п. 288.5, ст.288 Податкового кодексу України не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки .

За вищезазначених обставин, суд дійшов висновку про підставність позовної вимоги прокурора та позивача про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р., у пунктах 5 та 9 даного Договору, оскільки такі позовні вимоги підтверджуються вищезазначеними обставинами та матеріалами справи, та відповідно викладення їх (пунктів 5 та 9 даного Договору) у запропонованій редакції: п.5 у наступній редакції - „нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 38 741,76грн." та п. 9 у наступній редакції - „орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 162,26 грн. в рік. ".

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України сума 1 218,00грн. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 22, 32, 33, 34, 36, 43, 44, 49, 69, 77, 82- 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до п.п. 5,9 Договору оренди земельної ділянки від 23.12.2010р. укладеного Грушівською сільською радою (Тячівський район, с. Грушево, вул. Леніна, 93) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1).

2.1. Викласти п. 5 зазначеного договору оренди земельної ділянки в такій редакції: "Нормативно - грошова оцінка земельної ділянки становить 38 741,76грн."

2.2. Викласти п. 9 зазначеного договору оренди земельної ділянки в такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 162,26 грн. в рік".

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (отримувач - УДКСУ у м. Ужгороді Закарпатської області, код бюджетної класифікації - 22030001, ідентифікаційний код отримувача - 38015610, банк отримувача - ГУДКСУ у Закарпатській області, МФО банку одержувача - 812016, номер рахунку отримувача - 31211206783002) суму 1 218,00грн. судового збору.

Видати наказ.

4. Рішення суду набирає законної сили в порядку встановленому відповідно до ст.85 ГПК України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені вимогами ст. 93 ГПК України.

Повне рішення складено 13.05.2015р.

Суддя В.І. Карпинець