Рішення від 08.05.2015 по справі 906/245/15

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "08" травня 2015 р. Справа № 906/245/15

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І.В.

при секретарі Зоренку О.М.

за участю представників сторін:

- від позивача: Гриценко Я.А. - представник за дов. від 17.03.2015

- від відповідача: Поліщук О.Г.- юрисконсульт відділу претензійно - позовної роботи юридичного департаменту Житомирської міської ради, дов. від 30.12.2014, вих. № 26/1317

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Замкове" (м. Житомир)

до Житомирської міської ради (м. Житомир)

про визнання недійсним рішення №364 від 24.04.2012

В засіданні суду 07.05.2015 оголошувалась перерва до 12:00 08.05.2015 відповідно до ст. 77 ГПК України.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Замкове" подало до господарського суду Житомирської області позов про визнання недійсним рішення Житомирської міської ради №364 від 24.04.2012, яким встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2428 га (м. Житомир, вул. Кафедральна, 10) та підвищено розмір орендної плати за Договором оренди земельної ділянки від 31.12.2005 (зареєстрований 27.01.2006 за №040620900033).

Ухвалою від 26.02.2015 господарський суд прийняв позовну заяву, порушив провадження у справі; призначив засідання суду; зобов'язав сторони надати необхідні документи.

Ухвалами від 17.03.2015, 31.03.2015 господарський суд розгляд справи відклав; викликав в порядку ст. 30 ГПК України в засідання суду повноважних представників Управління Держземагентства у Житомирському районі Житомирської області та Управління регулювання земельних відносин Житомирської міської ради для надання пояснень стосовно земельної ділянки, яка знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 10, площею 0,2428 га, та довідки форми 6-зем щодо вказаної земельної ділянки із зазначенням категорії цієї земельної ділянки та її кадастрового номеру.

Ухвалою від 24.04.2015 господарський суд продовжив строк розгляду спору по 09.05.2015; розгляд справи відклав; зобов'язав сторін та інших учасників процесу надати необхідні документи.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, надав клопотання про долучення до матеріалів справи довідки від 06.05.2015 вих. № 18 про сплату орендної плати за землю ТОВ "Замкове" за період з 2006 року по квітень 2015 року (а. с. 55, 56).

Представник відповідача в судовому засідання проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, надав для долучення до матеріалів справи копії рішень Житомирської міської ради від 05.09.2007 № 369, від 21.11.2007 № 456, від 29.09.2005 № 553 та розрахунок орендної плати за використання земельної ділянки ТОВ "Замкове" (а. с. 57 - 64).

Після перерви в судовому засіданні, яка оголошувалася з метою надання відповідачу часу для представлення доказів правомірності формування розміру орендної плати, підвищеної ТОВ "Замкове" згідно з рішенням Житомирської міської ради №364 від 24.04.2012 на орендовану ним земельну ділянку, яка знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 10, площею 0,2428 га, представник відповідача надав до суду письмові пояснення від 08.05.2015 до яких додано розрахунок визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки ТОВ "Замкове" для обрахунку земельного податку та докази опублікування рішень міської ради м. Житомира про затвердження матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира, якими уточнено вартість одного квадратного метра землі, який є базовою величиною для розрахунків розміру платежів за оренду земельних ділянок комунальної власності, в засобах масової інформації (а. с. 67 - 74).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

30.12.2005 між Житомирською міською радою (орендодавець/відповідач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Замкове" (орендар/позивач) був укладений Договір оренди земельної ділянки з додатками до нього (далі - Договір, а. с. 11, 12).

Відповідно до п. 1 Договору орендодавець на основі рішення Житомирської міської ради від 29.09.2005 №553 (а. с. 62, 63) надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншої комерційної діяльності за адресою: м. Житомир, вул. Кафедральна, № 10, терміном на 10 років.

Згідно з п. п. 2, 3 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2428 га, в тому числі під будівлями та спорудами - 0,0864 га, під проходами, проїздами та площадками - 1,1564 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1065439,29 грн.

Сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 19177,91 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. п. 5, 6 Договору).

Судом встановлено, що Договір зареєстровано у Житомирському міському відділі Житомирської регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис: 27 січня 2006 рік №040620900033.

27.01.2006 між сторонами спору було підписано акт прийому - передачі земельної ділянки (об'єкта оренди) площею 0,2428 га терміном на 10 років (а. с. 10).

Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" встановлено, що грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Статтею 15 та частиною 2 статті 20 Закону України "Про оцінку землі" передбачено, що підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; при цьому, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369 було затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира та в період жовтень - грудень 2007 року введено в дію відкориговану грошову оцінку земельних ділянок міста Житомира (а. с. 58, 59)

В подальшому, 21.11.2007 рішенням Житомирської міської ради від 21.11.2007 №456 введено в дію нові розміри плати за землю для юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності та громадян міста з 01.01.2008 (а. с. 60, 61).

Рішенням Житомирської міської ради від 08.04.2009 №956 було затверджено Положення про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м. Житомирі, які перебувають у державній і комунальній власності.

24.04.2012 на підставі вказаного рішення міської ради від 08.04.2009 № 956, враховуючи рішення міської ради від 05.09.2007 №369, Земельний кодекс України, Податковий кодекс України, Закон України "Про землеустрій" та Закон України "Про оренду землі", рішенням Житомирської міської ради №364 затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за користування земельними ділянками на умовах оренди в м. Житомирі таким землекористувачам, зокрема: ТОВ "Замкове" (договір оренди земельної ділянки площею 0,2428 га по вул. Кафедральній, 10, від 27.01.2006 №040620900033): Нормативна грошова оцінка становить 2756901,48 грн. Орендна плата становить 189536,98 грн. в рік. Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 6,875 (а. с. 47).

Позивач згідно з позовною заявою вважає, що прийняте Житомирською міською радою рішення №364 від 24.04.2012 "Про вилучення, припинення, надання права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам, внесення змін та доповнень до рішень міської ради" в частині затвердження нового розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати земельної ділянки для ТОВ "Замкове" є недійсним, з огляду на те, що рішення Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369, на яке йде посилання в оскаржуваному рішенні не набрало законної сили, оскільки не було опубліковане у відповідних офіційних друкованих засобах масової інформації Житомирської міської ради, що є порушенням приписів ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 5 ст. 12 Закону України "Про засади державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.

Наведеними нормами вказаних позивачем законодавчих актів передбачено обов'язок публікації органами та посадовими особами місцевого самоврядування прийнятих ними рішень в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади чи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами.

Згідно з п. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) передбачено, що рішення ради нормативно - правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Положенням про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м. Житомирі, які перебувають у державній і комунальній власності, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 08.04.2009 №956 в редакції рішення ради від 07.10.2011 №195, а саме п. п. 3.2 - 3.4 визначено, що розрахункові ставки орендної плати підлягають коригуванню при встановленні Верховною Радою України нових ставок земельного податку та зміни грошової (економічної) оцінки земель м. Житомира. Величина орендної плати змінюється в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в тому числі запровадження нового коефіцієнта індексації, та в разі встановлення Верховною Радою України нових ставок земельного податку.

У разі зміни ставок земельного податку, в тому числі затвердження нової грошової оцінки земель міста, або змін визначених законодавством, Житомирська міська рада інформує орендарів земельних ділянок через засоби масової інформації: офіційний веб-сайт міської ради та газету "Місто" про необхідність та термін проведення перерахунків розміру річної орендної плати за земельні ділянки.

Матеріалами справи підтверджується факт опублікування Житомирською міською радою повідомлення про прийняте нею рішення від 05.09.2007 №369 "Про затвердження матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира", яким було відкориговано технічну документацію з грошової оцінки земель міста Житомира та уточнено вартість 1 кв. м землі, який є базовою величиною для розрахунків розміру платежу за земельні ділянки; запропоновано орендарям звернутися до Управління земельних ресурсів у місті Житомирі (стара назва Житомирського міського управління земельних ресурсів) по питанню виконання перерахунків розмірів плати за землю (земельного податку), доказом чого є копія 13 сторінки газети "Місто" № 41 (559) від 11.10.2007 (а. с. 73, 74).

Також повідомлення про необхідність проведення перерахунків щорічного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по діючим договорам оренди земельних ділянок, в т. ч. на підставі прийнятого Житомирською міською радою рішення від 05.09.2007 №369, були опубліковані в газеті "Місто" № 17 (587) від 24.04.2008 та № 30 (600) від 24.07.2008 (а. с. 69 - 72).

Звідси доводи позивача про не набрання рішенням міської ради від 05.09.2007 №369 законної сили спростовуються вище наведеним.

Поряд з цим, суд зазначає, що підставою для перегляду розміру встановленої умовами договору орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є законодавча зміна саме граничного розміру орендної плати за наявності відповідного застереження про можливість такого збільшення орендної плати у самому договорі. При цьому, в такому випадку розмір орендної плати підлягає збільшенню лише у разі, коли визначена в договорі орендна плата є нижчою за встановлений на законодавчому рівні її граничний розмір.

Відповідно до п. 8 Договору сторони визначили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендодавця, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі, у зв'язку з підвищенням тарифів, ставок (коефіцієнтів), а також враховуючи набрання чинності Податковим кодексом України, Житомирською міською радою 24.04.2012 було прийнято рішення №364 "Про вилучення, припинення, надання права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам, внесення змін та доповнень до рішень міської ради", яким затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки за користування земельними ділянками на умовах оренди в м. Житомирі, зокрема і для ТОВ "Замкове".

Суд зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Як встановлено судом в процесі розгляду справи, рішення Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369, від 21.11.2007 №456 на підставі яких було визначено новий розмір плати за користування земельною ділянкою згідно з рішенням ради від 24.04.2012 №364, є чинними та обов'язковими до виконання всіма землекористувачами м. Житомира.

З письмових пояснень представника відповідача вбачається, що правомірність дій Житомирської міської ради по введенню в дію скоригованої грошової оцінки земельних ділянок була підтверджена постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 21.07.2009 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2010, які досліджували на предмет відповідності законам України рішення Житомирської міської ради від 05.09.2007 №369.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання недійсним рішення Житомирської міської ради від 24.04.2012 №364 "Про вилучення, припинення, надання права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам, внесення змін та доповнень до рішень міської ради" в частині затвердження нового розміру нормативної грошової оцінки та орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,2428 га, розташованої за адресою: м. Житомир, вул. Кафедральна, 10, переданої ТОВ "Замкове" в оренду згідно з Договором від 30.12.2005.

Отже, в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 14.05.15

Суддя Лозинська І.В.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам