Головуючий у 1 інстанції - Демочко Т.Є.
Суддя-доповідач - Ханова Раїса Федорівна
12 травня 2015 року справа №222/250/15-а
зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Василенко Л.А.
Казначеєва Е.Г.
розглянувши в порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу управління соціального захисту населення
Володарської районної державної адміністрації
Донецької області
на постанову Володарського районного суду Донецької області
від 25 березня 2015 року
по адміністративній справі № 222/250/15-а
за позовом ОСОБА_3
до управління соціального захисту населення
Володарської районної державної адміністрації
Донецької області
про визнання дій незаконними, скасування рішення та
зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 (надалі позивач) звернулася у березні 2015 року з позовною заявою до управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області (надалі управління, відповідач) про визнання дій незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії (арк. справи 1-6).
Постановою суду першої інстанції від 25 березня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено в повному обсязі: визнано дії управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови у наданні ОСОБА_3 щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг незаконними; скасовано повідомлення управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про відмову у наданні ОСОБА_3 допомоги переміщеним особам на проживання № 22 від 17.11.2014 року та №89 від 03.03.2015 року; зобов'язано відповідача призначити позивачу щомісячну адресну допомогу, як особі яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг з дати коли вона звернулась до відповідача з заявою про надання такої допомоги (арк. справи 36-38).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову (арк. справи 40-42).
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що с. Обрив Новоазовського району Донецької області не входить до Переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюються або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085 - р.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Апеляційний розгляд здійснюється відповідно до пункту першого та другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України та її постійне місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до довідки № 8 від 16.10.2014 року ОСОБА_3 взята на облік, як особа яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
З матеріалів справи вбачається що позивач неодноразово зверталася до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Повідомленнями начальника управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації №22 від 07.11.2014 року та №89 від 03.03.2015 року на підставі розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085 - р, яким затверджено «Перелік населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюються або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» позивачу відмовлено у наданні допомоги, як переміщеній особі на проживання.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 - р, іззмінами, внесеними розпорядженням КМУ № 128-р від 18.02.2015 є вичерпним та не включає в себе АДРЕСА_1.
Рішенням управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації №4 від 10.03.2015 року у ОСОБА_3 вилучена довідка про взяття її на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції на підставі розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року та розпорядження КМУ №128-р від 18.02.2015 року, оскільки у Переліку пунктів АДРЕСА_1 не значиться.
Листом № 06-843 від 10.03.2015 року відповідачем повідомлено позивача про те, що довідка про взяття її на облік, як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 16.10.2014 року № 8 є не дійсною, видана помилково та підлягає вилученню.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно п.2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 передбачено, що щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», виплачується особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, та при винесенні постанови не врахував, що с. Обрив Новоазовського району Донецької області не входить до вичерпного Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р. Крім того у позивача рішенням відповідача № 4 від 10.03.2015 року вилучена довідка про взята її на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, дане рішення позивачем не оскаржене.
Таким чином, оскільки позивач не є особою, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, немає правових підстав для визнання дій відповідача незаконним, скасування відмов № 22 від 17.11.2014 року та № 89 від 03.03.2015 року у не наданні ОСОБА_3 допомоги, як переміщеній особі на проживання та зобов'язання відповідача призначити позивачу щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України та ухвалення нового рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Володарського районного суду Донецької області від 25 березня 2015 року у адміністративній справі № 222/250/15-а - задовольнити.
Постанову Володарського районного суду Донецької області від 25 березня 2015 року у адміністративній справі № 222/250/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова ухвалена та підписана 12 травня 2015 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А. Василенко
Е.Г. Казначеєв