21 квітня 2015 рокусправа № 189/2273/14-а (2-а/189/46/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 18 грудня 2014 року у справі № 189/2273/14-а (2-а/189/46/14) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Покровському районі призначити йому пенсію з 20 листопада 2014 року на підставі записів у трудовій книжці та уточнюючої довідки про роботу на посадах, які надають право на пільгову пенсію на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", врахувати заробітну плату для обчислення коефіцієнтів заробітних плат з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року та період оптимізації з 01 січня 2004 року по 31 серпня 2007 року у відповідності до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на пенсію за віком на пільгових умовах з врахуванням до стажу роботи період діяльності у колгоспі та проходження військової служби, що складає 31 рік 08 місяців. Трудова діяльність ОСОБА_1 підтверджується наявними в трудовій книжці записами, а відтак сукупний трудовий стаж є достатнім для призначення такого виду пенсії.
Постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 18 грудня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги факт того, що він працював повний робочий день у колгоспі у період з 01 січня 1979 року по 31 рудня 1998 року електрогазозварювальником, що свідчить про роботу саме за професією, а відтак дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У судовому засіданні представник позивача доводи, викладені в апеляційній скарзі підтримав в повному обсязі.
Відповідач, належним чином повідомлений про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, до суду уповноваженого представника не направив, про причини неприбуття не повідомив. Заперечень на апеляційну скаргу, викладених письмово, до суду також не надходило.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відсутність факту звернення позивача з заявою про призначення пенсії та відсутність рішення відповідача з цього питання, що доводить відсутність об'єкту судового захисту (порушеного права) за захистом якого позивач звернувся з позовом.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, 25 листопада 2005 року за № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 ( в редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1). Цим Порядком передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника (п.1.2., п.1.2.). 1.7. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. За бажанням особи, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (п.1.6, п.1.7). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (п.4.1).
Отже, необхідною умовою для розгляду питання про призначення пенсії є подача заяви у встановленому вище Порядку.
Частиною 5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з відповідною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах до відповідача не звертався. Представник позивача стверджує про те, що ОСОБА_1 подавалась заява до приймальної, проте жодних доказів на підтвердження цієї обставини суду не надано.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Покровського районного суду Дніпропетровської області від 18 грудня 2014 року у справі № 189/2273/14-а(2-а/189/46/14)- залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної з моменту її проголошення, є остаточною та відповідно до частини 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко