Постанова від 09.04.2015 по справі 804/5238/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2015 рокусправа № 804/5238/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2014 року

у адміністративній справі № 804/5238/14 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича про визнання протиправними та скасування наказів,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2014 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_2, визнано протиправними та скасовано накази Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", і від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту. В частині адміністративного позову ОСОБА_2 щодо визнання протиправними дій Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Івановича щодо прийняття наказів від 13.03.2014 року № 128/0/212-14 та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту - судом відмовлено.

Відповідачі по справі вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, звернулися до суду з апеляційними скаргами, в яких просили постанову суду скасувати і прийняти нову постанову про відмову в задоволенні вимог позивача в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, зміни до штатного розпису департаменту освіти і науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників були внесені наказом по департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 128/0/2212-14 від 13 березня 2014 року (а.с.5-6), який прийнято директором департаменту Демчик О.І. відповідно до ст.64 ГК України, КЗпП України, і Положення про Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації, затвердженого розпряженням голови облдержадміністрації від 28.12.2012 р. № Р-982/0/3-12, та у зв'язку із затвердженням 12.03.2014 р. нової Структури Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та зміни в організації праці деяких працівників Департаменту

За змістом пункту першого зазначеного наказу № 128/0/2212-14 було ліквідовано посади: заступника директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації (1 один.), заступника начальника фінансово-економічного відділу управління фінансового, організаційно-документального та кадрового забезпечення (1 один.), і головного спеціаліста фандрайзингу та управління проектами департаменту освіти і науки облдержадміністрації (1 один.), а відповідно до пункту 2 цього ж наказу було утворено в структурі департаменту посади: першого заступника директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації (1 один.), заступника начальника управління дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти (1 один.), головного спеціаліста фандрайзингу та управління проектами сектору позашкільної освіти та виховної роботи (1 один.), і головного спеціаліста фінансово-економічного відділу управління фінансового, організаційно-документального та кадрового забезпечення (1 один.).

Крім того, пунктом 4 цього ж наказу по департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 128/0/2212-14 від 13 березня 2014 року централізованій бухгалтерії Департаменту було доручено розробити Перелік змін до штатного розпису Департаменту на 2014 рік, і подати його на затвердження в установленому порядку, а відділу кадрового та організаційно-документального забезпечення пунктом 5 наказу було доручено: у термін визначений законодавством України письмово повідомити працівників, посади яких ліквідовані, про зміни в організації праці, запропонувавши їм переведення на інші посади, внаслідок затвердження нової структури та змін в штатному розписі Департаменту на 2014 рік (пункт 5.1 наказу); у разі не отримання згоди працівників на переведення його на іншу посаду у зв'язку із змінами в організації праці звільнити за п.1 ст.40 КЗпП України (п.5.2 наказу); видати накази про переведення (звільнення) працівників та внести відповідні записи до трудових книжок (п.5.3 наказу).

Одночасно, пунктом 6 наказу по департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 128/0/2212-14 від 13 березня 2014 року - було визначено, що протягом строку попередження працівників продовжує діяти штатний розпис Департаменту, затверджений на 2014рік.

На виконання вище зазначеного наказу від 13 березня 2014 року № 128/0/212-14 та відповідно до Положення про Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням Голови облдержадміністрації від 28.12.2012 р. № Р-982/0/3-12, затвердженої 12.03.2014 року структури Департаменту та затвердженого 25.03.2014 р. Переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти і науки на 2014 рік - директором Департаменту Демчик О.І. було видано наказ по департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації № 192/0/212-14 від 31 березня 2014 року "Про введення в дію нової структури та Переліку змін до штатного розпису департаменту освіти і науки облдержадміністрації на 2014 рік" (а.с.7), згідно якого нова структура та перелік посад вводиться в дію з 01 квітня 2014 року, у зв'язку з чим відділу кадрової роботи та організаційно-документального забезпечення управління фінансового, організаційно-документального та кадрового забезпечення було доручено здійснити необхідні заходи відповідно до чинного законодавства (п.2 наказу), а головному бухгалтеру централізованої бухгалтерії було доручено здійснювати нарахування заробітної плати відповідно до Переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти і науки облдержадміністрації на 2014 рік та фактично відпрацьованого часу працівників Департаменту.

Вирішуючи спір у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що оспорюваними у цій справі наказами Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників" та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" порушені права позивача ОСОБА_2, оскільки виведену зі штатного розпису посаду заступника директора департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації займав позивач з 25 січня 2013 року.

Підставою для задоволення вимог позивача про скасування прийнятих директором департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчиком О.І. наказів Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", і від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту, за висновками суду першої інстанції стали численні порушення чинного законодавства, які мали місце при оскаржуваних наказів, зокрема, положень ст.19, ч.3 ст.22 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", ст.10, ст.18 Кодексу законів про працю України, ст.1, ч.1 ст.5, ч.3 ст.7, ч.1 ст.9 Закону України "Про колективні договори та угоди" та положень колективного договору, зокрема: пп.12 п.2.1 розділу 2 так і ст.1, ч.1 ст.5, ч.3 ст.7, ч.1 ст.9 Закону України "Про колективні договори та угоди".

Такі висновки судом першої інстанції мотивовані тим, що оспорюванні у цій справі накази: прийняті без узгодження такого рішення з профспілковим комітетом, хоча призводять до ліквідації посади заступника директора департаменту освіти і науки та ряду інших посад; прийняті без дотримання вимог щодо сплину трьохмісячного строку до проведення дій по введенню нової структури та переліку змін до штатного розпису з 01.04.2014 р.; прийняті зміни організації та виробництва можуть мати наслідки звільнення працівників тому обов'язковим є економічне обґрунтування, але згідно Переліку змін № 1 до штатного розпису на 2104 р., фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами заступника директора департаменту, посаду якого виведено, та першого заступника директора департаменту, посаду якого введено, не змінився та складає 2709 гривень.

Обгрунтовуючи наведені висновки, суд першої інстанції також послався на: лист управління державної служби Головного управління державної служби України в Дніпропетровській області від 17 квітня 2014 року, адресований представнику позивача, за змістом якого обидві посади: заступника директора Департаменту та першого заступника директора Департаменту, за кваліфікаційними характеристиками відповідають одній і тій же посаді заступника директора Департаменту, який не очолює відділ (управління), тобто це є фактично одна і та ж посада (а.с.36-38); та протокол № 8 розширеного засідання профспілкового комітету департаменту освіти і науки ОДА від 02 квітня 2014 року (а.с.49-50), відповідно до якого профспілковий комітет ухвалив рішення: враховуючи порушення вимог, зазначених у розділі 2 п.2.1 підпункту 12 Колективного договору між директором та профспілковим комітетом департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації на 2014-2017 роки, та не запропонування всіх вакантних посад в Департаменті, згода на розірвання трудового договору із заступником директора Департаменту ОСОБА_2 відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України профспілковим комітетом не надана.

Тобто, вирішуючи спір у цій справі суд першої інстанції фактично вдався до аналізу наслідків прийняття оскаржуваних у цій справі наказів директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика О.І. від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік", які стосувалися позивача по справі та були підставою для його подальшого звільнення наказом № 444-к/тр від 24.07.2014 р. (а.с.214) з посади заступника директора Департаменту згідно п.1 ст.40 КЗпП України за скороченням штату при змінах в організації праці департаменту і у зв'язку з неможливістю перевести за його згодою на іншу роботу з підстав відмови ОСОБА_2 від переведення на вакантній посади, які були йому запропоновані, що є предметом судового вирішення в іншій адміністративній справі за позовом ОСОБА_2, та не стосується предмету спору у цій справі в якій йдеться про правомірність рішень відповідача щодо внесення змін до штатного розпису департаменту на 2014 рік та зміни в організації праці працівників, і введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту.

Право власника або уповноваженого ним органу визначати чисельність працівників і штатний розпис нормативно закріплено щодо підприємств та їх об'єднань у ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України, за змістом якої підприємство має право самостійно, тобто без погодження з виборним органом первинної профспілкової організації або іншим представницьким органом найманих працівників, поряд з визначенням організаційної структури, установлювати чисельність і штатний розпис.

Згідно з п.1 Положення про Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 28.12.2012 р. № 2-982/0/3-12 (а.с.70-75) Департамент освіти та науки ОДА є структурним підрозділом Дніпропетровської ОДА, підпорядкованим Голові Дніпропетровської облдержадміністрації, підзвітним і підконтрольним Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України , а також з питань здійснення контролю за діяльністю підпорядкованих навчальних закладів - Державній інспекції навчальних закладів України. Відповідно до п.2 вказаного Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями Голови ОДА, а також цим Положенням (а.с.70). Утримується Департамент за рахунок коштів державного бюджету (п.15 Положення), а склад та кількість управлінь (відділів, секторів, інших структурних підрозділів, передбачених законом) у Департаменті, чисельність працівників у них, необхідних для забезпечення виконання покладених на цей підрозділ завдань, визначає голова Дніпропетровської ОДА у межах відповідних бюджетних призначень (п.14 Положення). Також штатний розпис та кошторис Департаменту затверджує голова Дніпропетровської ОДА за пропозицією директора Департаменту відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228 (із змінами та доповненнями).

Отже, за певних обставин власник або уповноважений ним орган може (а інколи змушений) змінювати чисельність або штат працівників шляхом скорочення, виведення, або введення посад. Чинним законодавством передбачено, що власник або уповноважений ним орган має право в будь-який час вносити зміни до штатного розпису. Вони можуть бути наслідком структурної перебудови підприємства, змін в організації виробництва і праці (стосовно розмірів оплати праці, розрядів і найменування посад і професій), запровадження або скасування посад, професій, встановлення доплат (надбавок), тощо.

Причому, власник на свій розсуд має право визначати чисельність працівників певної спеціальності та кваліфікації, чисельність одних посад зменшити, здійснити звільнення працівників, одночасно приймаючи рішення про прийняття на роботу працівників іншої спеціальності та кваліфікації, збільшити чисельність інших посад, з додержанням правила щодо переведення скорочених працівників на іншу роботу за наявності вакантних робочих місць (посад) і згоди працівників.

У даному випадку внесення змін до штатного розпису Департаменту освіти та науки ОДА було обумовлено виробничою необхідністю, а саме: специфікою соціально-економічних процесів в області і їх впливом на галузь освіти; важливістю сталого та безперебійного функціонування закладів освіти області; доцільністю посилення роботи з матеріально-технічного розвитку; контролю за використанням всіх капітальних та поточних видатків різних рівнів бюджету спрямованих на це у відповідності з постановою КМУ від 01.03.2014 р. № 65 «Про економію бюджетних коштів та недопущення втрат бюджету» і розпорядженням КМУ від 01.03.2014 р. № 156-р «Про заходи щодо збалансування місцевих бюджетів у 2014 році в процесі їх виконання»,

Як вбачається з матеріалів справи, виданню оскаржуваних у цій справі наказів від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік", передувало затвердження головою Дніпропетровської ОДА 12.03.2014 року нової Структури Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та зміни в організації праці деяких працівників Департаменту (а.с.10).

Вказане затвердження нової Структури відбулося внаслідок обговорення зазначеного ініційованого ОДА питання з червня 2013 року, та за службовою запискою директора Департаменту на ім'я виконуючого обов'язки Голови облдержадміністрації від 11.03.2014 р. (а.с.216-127 - стосовно посади «заступника директора» та «першого заступника директора»), яка стала результатом відпрацювання в період з червня 2013 року до березня 2014 року питання оптимізації структури Департаменту за дорученням ОДА, та в якій детально обґрунтовано виробничу необхідність внесення змін у структуру департаменту з метою уникнення дублювання функцій шляхом виведення посади заступника директора Департаменту, на яку було покладено функції по координації сфери позашкільної, дошкільної та загальної середньої освіти та інше, і у наявності якої не було потреби, оскільки в більшій їх частині вони дублювалися із функціями посади начальника управління дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти, і з одночасним обґрунтуванням необхідності введення до штатного розпису Департаменту посади першого заступника директора департаменту, напрямком роботи якого буде організація ефективності діяльності у сфері державних закупівель департаменту у межах повноважень, та яка за функціоналом полягатиме у: прямій взаємодії з органами державного нагляду з питань функціонування закладів освіти області; забезпечення наглядової функції; координації роботи керівного складу департаменту взагалі, у взаємодії із місцевими органами управління освітою в частині модернізації освітньої інфраструктури; забезпечення безперебійного навчально-виховного процесу, у побудові прямої взаємодії із спеціалізованими структурами облдержадміністрації (управлінням капітального будівництва, управлінням паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження, департаментом житлово-комунального господарства та будівництва та ін..), та органами управління освітою міст і районів з питань: розвитку об'єктів дошкільної освіти, модернізації спортивних споруд, впровадження заходів з енергозбереження, дотримання умов безпеки життєдіяльності під час навчально-виховного процесу та інш., що також підтверджено змістом посадових інструкцій: заступника директора Департаменту, затвердженої 25.01.2013 р. (а.с.127-129), та першого заступника директора Департаменту, затвердженої 13.03.2014 р. (а.с.130-133).

Ініціювання ОДА питання внесення змін до штатного розпису та зміни в організації праці працівників Департаменту, та питання зміни структури Департаменту і обговорення зазначеного питання з червня 2013 року - позивачем і його представникам не спростовується, та підтверджується долученими до матеріалів справи письмовими доказами, зокрема, дорученнями Дніпропетровської облдержадміністрації, наданими як на оперативних нарадах так і у телефонограмах облдержадміністрації:

-за змістом телефонограми від 11.06.2013 р. (а.с.77), керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації на виконання постанови КМУ від 13.05.2013 р. № 361 «Про затвердження методики визначення граничної чисельності працівників місцевої державної адміністрації» та доручення з оперативної наради виконуючого обов'язки голови облдержадміністрації від 10.06.2013 р., було запропоновано надати до управління фінансово-господарського забезпечення апарату облдержадміністрації до 14.06.2013 р. інформацію на електрону адресу з подальшим підтвердженням на паперових носіях щодо оптимізації структури у схематичному вигляді з урахуванням наданих розрахунків штатної чисельності на 01.01.2014 р. (а.с.78-81);

- за змістом телефонограми від 14.10.2013 р. (а.с.82), керівників структурних підрозділів облдержадміністрації було запрошено прибути 15.10.2013 р. для співбесіди щодо виконання постанови КМУ від 13.05.2013 р. № 361 «Про затвердження методики визначення граничної чисельності працівників місцевої державної адміністрації» і бути готовим представити пропозиції по новій структурі підпорядкованого структурного підрозділу.

При обговоренні зазначеного в попередньому абзаці питання щодо зміни структури та штатного розпису Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації безпосередньо приймав участь позивач по справі ОСОБА_2, що ним не спростовується та підтверджується протоколом оперативної наради від 30.09.2013 р. (а.с.83-85), на якій директор Департаменту Демчик О.І. в присутності позивача ОСОБА_2, та голови профспілкового комітету Департаменту ОСОБА_4 довів до відому інформацію про доручення голови Дніпропетровської облдержадміністрації підготувати варіанти зміни структури та штату працівників Департаменту, поклавши виконання зазначеного доручення у термін до 11.10.2013 р. саме на голову профспілкового комітету ОСОБА_4 (а.с.84).

Обізнаність ОСОБА_2 про затвердження облдержадміністрацію 12.03.2014 р. нової Структури Департаменту підтверджується також його виступом на розширеному засіданні профспілкового комітету Департаменту освіти і науки ОДА від 31.03.2014 р. (протокол а.с.45-48), за змістом якого він вказує на неодноразові його звернення зі службовими записками до директора Департаменту щодо невідповідності на його думку чинному законодавству нової Структури Департаменту.

Разом з тим, як з виступу ОСОБА_2 на розширеному засіданні профспілкового комітету Департаменту освіти і науки ОДА від 31.03.2014 р. (а.с.46), так і з його письмового звернення до голови профспілкового комітету Департаменту ОСОБА_4 (а.с.110-114) вбачається, що основною підставою непогодження ОСОБА_2 з новою Структурою Департаменту стало не порушення законодавства, а саме те, що йому замість виведеної посади заступника директора, не було запропоновано введену посаду першого заступника директора, яку він вважає був спроможним обіймати, оскільки «…під час відсутності директора Департаменту він виконував його обов'язки, а за своїми обов'язками заступника директора він координував діяльність заступників директора - керівників структурних підрозділів, виконував обов'язки заступника голови комітету конкурсної комісії, функцій по перевірці та затвердженню фінансової і бухгалтерської звітності, а також займався організацією та проведенням нарад за функціоналом відділу технагляду, зокрема щодо проведення будівельних робіт на об'єктах освіти області, що на думку позивача повністю відповідає посаді «першого заступника директора» (а.с.46, 113).

Зазначені в попередньому абзаці обставини були також підтверджені представником позивача в судовому засіданні апеляційної інстанції, проте, судова колегія вважає, що наведене має оцінюватися судом під час вирішення спору в іншій справі за позовом ОСОБА_2 щодо скасування наказу про його звільнення, та не може бути предметом обговорення під час розгляду даної справи, предметом якої є рішення відповідачів про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників, і введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту, що є правом та виключною компетенцією суб'єкта владних повноважень (відповідачів по справі), до яких не може втручатися ні позивач по справі, ні суд, ні будь-які інші особи.

Дійсно, в разі звільнення працівників за п.1 ст. 40 КЗпП, суд зобов'язаний перевірити наявність підстав для звільнення (чи мало місце скорочення штату або чисельності працівників), проте, ці питання повинні виникати при розгляді спору про поновлення працівника на роботі, але при розгляді як вказаного спору, так і спору у цій справі, адміністративний суд не вправі обговорювати доцільність питання щодо внесення змін в штатний розпис Департаменту, оскільки право на свій розсуд визначати чисельність і штат працівників, вносити зміни в штатний розпис, належить тільки власникові або уповноваженому ним органу, яким у даному випадку і є відповідач по справі та ОДА.

Підсумовуючи вищенаведене, судова колегія акцентує увагу на тому, що виданням оскаржуваних у цій справі наказів від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти на науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" - не було порушено права позивача, оскільки зазначеними наказами не вирішувались питання щодо його звільнення, а видача зазначених наказів не залежить від бажання та спроможності позивача займати вищу посаду ніж він займав до введення в дію нової Структури Департаменту.

Щодо інших, зазначених судом першої інстанції порушень з боку відповідачів під час видання оскаржуваних у цій справі наказів, судова колегія зазначає, що внесення змін до штатного розпису та в організації праці працівників проводиться шляхом видання спеціального локального нормативного акту (наказу), що саме і відбулося у спірних правовідносинах. Оскаржувані позивачем у цій справі накази були оформлені з дотриманням усіх вимог до організаційно-розпорядчої документації відповідно до Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003», затвердженого наказом Держспоживстандарту України №55 від 7 квітня 2003 р.

В даному спірному випадку, розроблення змін до штатного розпису Департаменту здійснювалося на основі затвердженої структури підприємства, чисельності працівників, положення про оплату праці та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, зокрема Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", випусків ДКХП. Останні (тобто випуски ДКХП) є нормативним документом, обов'язковим з питань управління персоналом на підприємствах усіх форм власності і видів економічної діяльності. Випуски ДКХП і штатний розпис є основою для розроблення посадових інструкцій (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 03 жовтня 2005 року № 36-508), КЗпП України, ч.3 ст.64 Господарського кодексу України, Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228 (із змінами та доповненнями), та відповідно до положень інших постанов і розпоряджень КМУ: від 12.03.2005 р. № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», від 13.05.2013 р. № 361 «Про затвердження методики визначення граничної чисельності працівників місцевої державної адміністрації», від 01.03.2014 р. № 65 «Про економію бюджетних коштів та недопущення втрат бюджету», від 01.03.2014 р. № 156-р «Про заходи щодо збалансування місцевих бюджетів у 2014 році в процесі їх виконання»

Порушень наведених в попередньому абзаці законодавчих та інших нормативних актів судом першої та апеляційної інстанції під час вирішення спору у цій справі не встановлено, і позивачем та його представниками доказів таких порушень суду не надано.

За таких обставин колегія суддів визнає помилковими висновки суду першої інстанції про порушення відповідачами численних порушень чинного законодавства при прийнятті оскаржуваних у цій справі позивачем наказів в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту.

Недоречним у даному випадку судова колегія вважає висновок суду першої інстанції про прийняття оспорюваних у цій справі наказів з порушенням вимог колективного договору та чинного законодавства, зокрема, без дотримання вимог спливу трьохмісячного строку до проведення дій по введенню нової структури та переліку змін до штатного розпису з 01.04.2014 року, оскільки ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (на які суд посилається в своєму рішенні а.с.148) стосується випадків планування «…звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації…), що у даному, спірному випадку не відбувалося.

Погодження суду першої інстанції з позицією позивача щодо власного розуміння застосування приписів підпункту 12 пункту 2.1 розділу 2 Колективного договору Департаменту, на думку судової колегії призвело лише до помилкових висновків суду про порушення відповідачами зазначеної норми Колективного договору, без урахування фактичних обставин та змісту цієї норми, в якій йдеться про зобов'язування директора Департаменту приймати (а.с.14): «Рішення про зміни в організації виробництва і праці, реорганізації і перепрофілювання закладів, що призводять до скорочення чисельності або штату працівників, узгоджені з відповідними профспілковими органами, не пізніше ніж за 3 місяця до намічених дій з економічним обґрунтуванням та заходами забезпечення зайнятості працівників, що вивільняються, а тримісячний період використовувати для вжиття заходів, спрямованих на заниження рівня скорочення чисельності працівників»

По-перше, вказана в попередньому абзаці норма Колективного договору зобов'язує директора Департамента лише «узгодити з відповідними профспілковими органами» рішення про зміни в організації виробництва і праці, реорганізації і перепрофілювання закладів, що призводять до скорочення чисельності або штату працівників, але в даних спірних правовідносинах фактично не відбулося ні змін в організації виробництва і праці, реорганізації і перепрофілювання закладів, ні скорочення чисельності або штату працівників Департаменту в прямому розумінні зазначених дій, а питання зміни структури та штатного розпису Департаменту не тільки узгоджувалося з профспілковим органом, а й розроблялося самим Головою профспілкового органу Департаменту ОСОБА_4 з вересня 2013 року, що підтверджується протоколом оперативної наради (а.с.83-84), та листами директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації Демчика О.І. від 10 червня 2013 року (а.с.135), і голови профспілкового комітету ОСОБА_4 від 10 червня 2013 року (а.с.134).

По-друге, рішення про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників і про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік - були прийняті 13.03.2014 року та відповідно 31.03.2014 року, а позивач по справі наказом № 444-к/тр від 24.07.2014 р. (а.с.214) був звільнений із займаної посади у зв'язку із скороченням штату лише 24.07.2014 року, тобто, після спливу майже чотирьох місяців після прийняття оскаржуваних у цій справі наказів (рішень в розумінні пп.12 пункту 2.1 розділу 2 Колективного договору), і в цей період згідно матеріалів адміністративної справи у визначеному законом та колективним договором порядку проводилися обговорення цього питання, вживалися заходи забезпечення зайнятості позивача, в тому числі пропонувалися вакантні посади, з попередженням про звільнення на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у разі відмови від переведення на запропоновані посади, що підтверджується письмовими доказами: попередженням (а.с.43), протоколом розширеного засідання профспілкового комітету Департаменту освіти і науки ОДА № 7 (а.с.45-48), протоколом засідання профспілкового комітету Департаменту освіту і науки № 10 (а.с.108-109), відповідними запрошеннями ОСОБА_2 на засідання профспілкового комітету (а.с.115, 118, 124), поданням про надання згоди на розірвання трудового договору із заступником директора ОСОБА_2 (а.с.120-123), та листом центру зайнятості (а.с.203), за змістом якого Департаменту освіти і науки ОДА надавалися консультації з питань дотримання законодавства при вивільненні працівників в період з 01.05.2013 року по травень 2014 року (18 червня та 29 жовтня 2013 року, і 24 лютого та 22 травня 2014 року)

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про те, що прийняті директором Департаменту накази по Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", та від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту - оформлені та прийняті відповідно до приписів норм чинного законодавства, а тому не підлягають скасуванню, у зв'язку з чим апеляційні скарги Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича - підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з прийняттям у справі іншої постанови про відмову в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 щодо визнання протиправними та скасування наказів Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", і від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту.

Керуючись ч.3 ст.198, ч.4 ст.202, ст.205, ст.207 КАС України, судова колегія,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2014 року - скасувати в частині задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 до Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича, та прийняти в цій частині нову постанову

Відмовити в задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації та директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчика Олександра Ігоровича щодо визнання протиправними та скасування наказів Департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 13.03.2014 року № 128/0/2212-14 "Про внесення змін до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік та зміни в організації праці працівників", і від 31.03.2014 року № 192/0/212-14 "Про введення в дію нової структури та переліку змін № 1 до штатного розпису департаменту освіти та науки облдержадміністрації на 2014 рік" в частині, яка стосується виведення зі штатного розпису посади заступника директора департаменту, яку займає ОСОБА_2, та введення до штатного розпису посади першого заступника директора департаменту.

В інший частині постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 травня 2014 року - залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов