"16" квітня 2015 р.
справа 0870/11201/12
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)
судді Головко О.В. Ясенова Т.І.
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2013 у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та Державної податкової служби України про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та рішення про залишення скарги без розгляду
ПАТ "Карлсберг Україна" 26.11.2012 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та Державної податкової служби України про скасування рішення, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення від 13.09.2012 №000202 про застосування фінансових санкцій за неподання звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв в сумі 1700грн. та рішення від 02.11.2012 №4746/10/61-12/10-2415 про залишення скарги позивача без розгляду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2013 відмовлено в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі позивач просить постанову суду скасувати та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Вказують що не надсилалось повідомлення про неприйняття звіту; прийнято не податкове повідомлення-рішення, а рішення про застосування фінансових санкцій; штрафна санкція застосована в розмірі 1700грн., тоді як статтею 120 ПК України передбачено 170грн.; штрафні санкції застосовані при недотриманні процедури проведення перевірки.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно статуту ПАТ "Карлсберг Україна", ПАТ "Карлсберг Україна" є новим найменуванням ВАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Славутич" та є правонаступником по всім правам та обов'язкам ВАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Славутич" та ВАТ "Львівська пивоварня".
Згідно довідки регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Запорізької області від 22.08.2012 в період з 01.08.2012 по 10.08.2012 ПАТ "Пиво-безалкогольного комбінату "Славутич" звіт за формою № 1-ОА "Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв", затверджений наказом ДПА України від 27.04.2006 №228 в електронному вигляді та на паперових носіях та/або нарочно до регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Запорізькій області не надходив. В журналі вхідної кореспонденції регіонального управління відсутні данні про його реєстрацію.
13.09.2012 на підставі довідки від 22.08.2012 Департаментом САТ ДПС України було прийнято рішення №000202 про застосування до ПАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Славутич" штрафної санкції у розмірі 1700грн. за неподання звіту відповідно до ст.16 Закону України "Про держане регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Не погодившись із вищезазначеним рішенням 10.10.2012 позивач подав до ДПС України скаргу, яку рішенням ДПС України було залишено без розгляду у зв'язку з порушенням позивачем встановленого 10-денного строку для подання скарги.
ПАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Славутич" Департаментом САТ ДПА України 12.05.2011 було видано ліцензію №153000 на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту), термін дії ліцензії - з 28.04.2011 по 28.04.2016.
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95 суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Наказом ДПА України №228 від 27.04.2006 "Про затвердження Форм звітів щодо придбання та реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів та інструкцій щодо їх заповнення" затверджені Форма №1-ОА "Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв" та Інструкція щодо заповнення Форми №1-ОА.
Згідно п.1.1. Інструкції щодо заповнення Форми №1-ОА, звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв подають суб'єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форм власності.
Відповідно до п.1.4 Інструкції звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, надається до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України за місцем реєстрації суб'єкта господарювання.
Колегія суддів погоджується з висновком окружного суду, оскільки позивачем була одержана ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями, він повинен був у строк до 10 числа, що настає за звітним, надавати до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України за місцем своєї реєстрації звіт форми №1-ОА про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв.
Так, позивачем в порушення приписів вищезазначених нормативно-правових актів, не був поданий до регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Запорізькій області звіт форми №1-ОА за липень 2012 року, в строк до 10.08.2012.
Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в редакції з 01.08.2012 передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 1700 гривень.
Таким чином, Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів правомірно було спірним рішенням застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1700грн. за неподання звіту.
Згідно п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Доводи апеляційної скарги щодо невизначення представника Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів періоду за який були застосовані фінансові санкції є безпідставними, оскільки відповідно до довідки регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Запорізької області від 22.08.2012 не було подано звіт саме в період з 01.08.2012 по 10.08.2012.
Відповідно до Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України №375/11/14-14 від 28.03.2014, окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом в межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнано судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення. В такому разі рішення контролюючого органу про застосування фінансових санкцій за порушення вимог законодавства з регулювання обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, прийняте не за формою, передбаченою для податкових повідомлень-рішень, варто розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень діяв в межах повноважень, передбачених Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", та обґрунтовано розрахував фінансові санкції.
Згідно ст.56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
У скарзі ПАТ "Карлсберг Україна" зазначило про отримання рішення про застосування фінансових санкцій 18.09.2012, а саму скаргу подало 10.10.2012, отже с пропуском строку передбаченого ст.56 ПК України.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Карлсберг Україна" залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2013 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 16.04.2015.
В повному обсязі ухвала складена 23.04.2015.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова