Ухвала від 30.04.2015 по справі 331/1259/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" квітня 2015 р.справа № 331/1259/15-а(2а/331/32/15)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя на постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 10 березня 2015 року у адміністративній справі № 331/1259/15-а(2а/331/32/15) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя в якому просила визнати неправомірними дії Управління та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з дати призначення даного виду пенсії з урахуванням у складі заробітної плати та грошової винагороди згідно постанови КМУ 212 від 24.02.2003 р. з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки № 13-36/12 від 05.02.2015 року виданої Головним управлінням Державного казначейства в Запорізькій області з урахуванням 80% від суми заробітної плати на момент призначення пенсії.

Постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 10 березня 2015 року у адміністративній справі № 331/1259/15-а(2а/331/32/15) адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Постанова суду мотивована тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, грошова винагорода яку отримував позивач за час роботи, має бути врахована при розрахунку пенсії, оскільки на неї нараховувались страхові внески, які сплачувалися у повному обсязі. Вирішуючи питання застосування Закону України «Про державну службу» у часі, суд першої інстанції вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме в розмірі 80%. Норма права, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала.

Не погодившись з ухваленим рішенням відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та винести нову, якою відмовити в задоволенні позову повністю. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що розмір пенсії позивача зменшено до 70% від суми заробітної плати у зв'язку з змінами ст. 37 Закону України «Про державну службу», внесеними Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Крім цього, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01 листопада 2007 р. позивач отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітку.

В лютому 2015 р. позивач звертається до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення з урахуванням довідки № 13-36/12 від 05.02.2015 р., яка видана ОСОБА_2 Головним управлінням казначейської служби в Запорізькій області в Запорізькій області.

Так позивач просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати та винагороди державним службовцям на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80% від сум заробітної плати.

Листом від 16.02.2015 р. № 24/Д-9 відповідач повідомив про розгляд довідки № 13-36/12 від 05.02.2015 р. та відмовив врахувати суми інших виплат для обчислення пенсії державного службовця, яка призначена позивачу з 01.11.2007 р. за відсутністю правових підстав відповідно до Закону України «Про державну службу».

При цьому розмір пенсії ОСОБА_2 обчислюється відповідачем з розрахунку 70% від суми заробітної плати у зв'язку з внесенням змін до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Не погодившись з діями відповідача ОСОБА_2 звернулась до суду за захистом порушеного права.

Правомірність рішення відповідача, щодо не включення матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди державним службовцям при нарахуванні пенсії та обчислення пенсії виходячи з 70 % від суми заробітної плати є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Тобто, вказаною нормою встановлено, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для позивача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, вищенаведене спростовує доводи апеляційної скарги стосовно правомірності не включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної та винагороди державним службовцям до складу заробітної плати при обчисленні пенсії.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, щодо перерахування пенсії державним службовцям в розмірі 70% від сум їх заробітної плати відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», колегія суддів, не вважає обґрунтованими, та спростовує наступним:

так призначення пенсії державного службовця ОСОБА_2 з 01.11.2007 р. на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати відбулось до прийняття Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким внесено зміни до Закону України «Про державну службу» та зменшено розмір пенсії до 70 % від сум заробітної плати.

Вирішуючи питання про застосування Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім цього застосування Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до правовідносин, які виникли до прийняття цього Закону не відповідає ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти, лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Так Закон України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» вирішує питання призначення пенсії і не передбачає проведення перерахунку пенсії особам, яким пенсія вже призначена.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції, що норма права, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнала.

Також, колегія суддів, вважає висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та винагорода державним службовцям на які нараховувались страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з повним встановлення обставин по справі, яким надана вірна юридична оцінка, порушень норм матеріального та процесуального права під час апеляційного перегляду справи судовою колегією не встановлено. В межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Стосовно призначення

Керуючись ст.ст. 183-2,197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 10 березня 2015 року у адміністративній справі № 331/1259/15-а(2а/331/32/15) - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко