ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
22 квітня 2015 року 11:49 № 826/4642/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кротюка О.В. при секретарі судового засідання Семенченко Р.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
про повернення тгрошових коштів
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (відповідач - 1), Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (далі - відповідач - 2) з урахуванням уточнення позовних вимог просить суд:
1. стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь громадянки ОСОБА_1 грошову суму у розмірі 19 088,92 (дев'ятнадцять тисяч вісімдесят вісім гривень 92 копійки), яка була сплачена як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;
2. зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва надати всі необхідні документи, які свідчать про те, що ОСОБА_1 квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, була придбана у приватну власність вперше.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в зв'язку з тим, що ним придбавалося житло вперше, кошти, сплачені як збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 1% - 19 088, 92 грн. підлягають повернення платнику.
Відповідачі проти позову заперечили з підстав викладених в письмових запереченнях, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
04.06.2014 при реєстрації Договору купівлі-продажу квартири НОМЕР_1 від 04.06.2014 ОСОБА_1 здійснила сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості квартири на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
У відповідності до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1994 №400/97-ВР (далі - Закону №400/97-ВР) підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено 1% - 19 088, 92 грн. збору на обов'язкове пенсійне страхування. Так, позивач з метою повернення вказаного збору (як особа, що придбала житло вперше) звернулася до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, яка листом від 22.12.2014 повідомила заявника про порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів. Окрім того, позивач звернувся також до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва про повернення сплачених коштів, за наслідком розгляду якої листом 05.01.2015 заявника повідомлено про відсутність підстав для повернення коштів, оскільки позивачем не надано відповідних документів, що підтверджують придбання житла вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 N 787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за N 1650/24182 (далі - Порядок №787).
Пунктом 5 вказаного порядку визначено, зокрема, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи готівкою.
Аналіз вказаного свідчить, що підставою, яка обумовлює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є подання наступних документів:
- заяви платника;
- подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету;
- платіжних доручень, що підтверджують зарахування коштів до відповідного бюджету.
Враховуючи те, що відповідним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обов'язкового пенсійного страхування у даному випадку є Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва саме воно повинно подати відповідне подання про повернення коштів, у разі наявності підстав для прийняття останнього.
Як повідомив суду представник відповідача-2 подання про повернення коштів ОСОБА_1 останнім не готувалося.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь громадянки ОСОБА_1 грошову суму у розмірі 19 088,92 (дев'ятнадцять тисяч вісімдесят вісім гривень 92 копійки), яка була сплачена як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню. Вказане, зокрема обумовлено не дотримання процедури повернення відповідних коштів, що визначене Порядком №787.
Відносно іншої частини позовних вимог суд вважає за необхідне вказати наступне.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 за №41/26486 (далі - Положення) Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).Так, вказаним положенням визначено основні завдання та функції управлінь Пенсійного фонду, до яких надання довідки громадянам, що підтверджує придбання ними житла вперше не входить.
Поряд з цим, слід зазначити, що документи, які свідчать про те, що ОСОБА_1 придбавалась квартира вперше, апріорі не можуть бути наявні в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, оскільки останній не здійснює ані реєстрацію договорів купівлі - продажу, ані реєстрацію право власності на житло.
З огляду на вказане, суд дійшов до висновку, що позивачем обрано не вірний спосіб захисту порушеного права, оскільки саме оскарження рішення, дій/бездіяльності відповідача - 2 та зобов'язання підготувати відповідне подання є належним способом захисту порушеного права.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва надати всі необхідні документи, які свідчать про те, що ОСОБА_1 квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, була придбана у приватну власність вперше є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Вказане в сукупності зумовлює відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цілому.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, то судові витрати відповідачу не відшкодовуються.
Інші доводи і заперечення сторін не спростовують встановленого вище судом.
Керуючись ст. 9, 71, 159, 163, 183-2 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволені адміністративного позову відмовити
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст. 183-2, 186 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк
повний текст постанови складений та підписаний 27.04.2015