Постанова від 27.04.2015 по справі 825/897/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2015 року Чернігів Справа № 825/897/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Поліщук Л.О.,

за участі секретаря Сірого І.О.,

за участі представника позивача Булах А.О.,

за участі відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Бахмацького районного центру зайнятості Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення на випадок безробіття, -

ВСТАНОВИВ:

23.03.2015 Бахмацький районний центр зайнятості (далі - Бахмацький РЦЗ, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, відповідач) в якому просить стягнути незаконно виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 7021,49 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час перебування на обліку в Бахмацькому РЦЗ, в період з 23.05.2014 по 07.01.2015, та отримання допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_2 в цей же час виконував роботи згідно договору про надання виборчій комісії послуг, пов'язаних з підтримкою та проведення виборів Президента України з 16 по 23 травня 2014 року включно. Таким чином, відповідач в період перебування на обліку в центрі зайнятості належав до категорії зайнятого населення та приховав зазначені відомості від спеціалістів центру зайнятості. При цьому ОСОБА_2 був ознайомлений під особистий розпис з правами та обов'язками безробітного, відповідно до яких, під час перебування на обліку безробітний зобов'язаний повідомляти спеціалістів центру зайнятості про всі зміни, які впливають на умови виплати забезпечення. В період з 23.05.2014 по 07.01.2015 гр. ОСОБА_2 виплачено 7021,49 грн. допомоги по безробіттю, яка підлягає поверненню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні та зазначив, що договір 16.05.2014 ним було укладено з окружною виборчою комісією територіального виробничого округу №211 для надання послуг пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів Президента України строком до 23.05.2014 проте послуги надавались в період з 16.05.2014 по 20.05.2014, що підтверджується актом виконаних робіт від 20.05.2014. Крім того, про наказ від 23.05.2014 №НТ140523, яким йому було призначено виплату допомогу по безробіттю дізнався лише з позову, оскільки в трудовій книжці запис щодо виплати зроблено 17.06.2014, а відомості стосовно наказу взагалі відсутні.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся з заявою до Бахмацького РЦЗ про надання статусу безробітного від 23.05.2014 (а.с.6).

Відповідно до акту №73 від 10.02.2015 Бахмацьким РЦЗ проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, яким виявлено, що ОСОБА_2 під час набуття статусу безробітного виконував роботи згідно договору про надання виборчій комісії послуг, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів Президента України, а саме: установка та обладнання кабін голосування(а.с.13-14,18-20).

Згідно даного договору роботи виконувались з 16.05.2014 по 23.05.2014 включно, що підтверджується актами виконаних робіт від 20.05.2014 та від 23.05.2014 (а.с.15,45).

Бахмацьким РЦЗ було видано наказ від 10.02.2015 №27 про повернення коштів та направлено вимогу позивачу про повернення коштів від 10.02.2015 №02-10/249 (а.с.10,21).

Таким чином, виплата допомоги по безробіттю проводилась з 23.05.2015, тобто з дня подання позивачем заяви про надання статусу безробітного.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

За правилами частин другої та третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» (далі - Закону № 1533-III), яка визначає права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, такі особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Одним із видів матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно із частиною першою статті 7 Закону N 1533-III є допомога по безробіттю.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон №5067-VІ), громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, відносяться до зайнятого населення. Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 вказаного Закону зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону. За ч. 1 ст. 45 Закону №5067-VІ реєстрація безробітного припиняється у разі зайнятості особи.

Виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами) (п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 за № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за № 915/5136).

Пунктом 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 передбачено, зокрема, що центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня початку зайнятості особи (крім участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру, зайнятості працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів): укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).

Разом з тим, варто зазначити, що з копії трудової книжки ОСОБА_2 вбачається, що лише 17.06.2014 Бахмацьким РЦЗ зроблено запис про виплату позивачу допомоги по безробіттю, а 06.01.2015 про припинення даної виплати (а.с.46-47).

Так, згідно зі статтею1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи;

Пунктом 8 частини першої статті 31 Закону № 1533-III передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 36 Закону № 1533-III сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 за №307 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136), встановлено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Таким чином, наведені норми припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття безробітних з обліку пов'язують із укладенням ними цивільно-правового договору, предметом якого є надання послуг за винагороду. Отже, укладення цивільно-правового договору особою, яка має статус безробітної, такого договору є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону № 1533-III є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.

Про те, у даному випадку судом встановлено, що позивач був зайнятий працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, що згідно п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу не є підставою для припинення реєстрації позивача.

При цьому, з огляду на системний аналіз наведених норм, факт асоційованого членства у сільськогосподарському кооперативі не дає підстав вважати відповідача зайнятою особою, оскільки він був зайнятий працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_2 незаконно виплачено матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 7021,49 грн. є необґрунтованими та не належать задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Бахмацькому районному центру зайнятості Чернігівської області - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Л.О. Поліщук

Дата підписання повного тексу постанови 12.05.2015