Постанова від 06.05.2015 по справі 822/1177/15

Копія

Справа № 822/1177/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМатущака В.В.

при секретаріГук В.В.

за участі:позивача: ОСОБА_3, представників відповідача: Мерлені І.О., Заїки В.В., Козуня В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О. про визнання дій неправомірниими та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О., в якому з урахуванням зміни позовних вимог просив:

1. Визнати протиправними дії Начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О. та зобов'язати виконати рішення постійної комісії облради про створення нової діючої обласної федерації шахів.

2. Відшкодувати з начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О. матеріальні збитки: транспортні витрати 2000,00 грн. та реєстрацію ГО "Обласна федерація шахів "Стратегія" - 1000,00 грн.

3. Стягнути з Начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О. моральні збитки за щомісячні стреси, додаткове придбання ліків, за образи, хамство та наклеп, що принижує відмінника освіти України - 10000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на звернення ветеранів шахів області до Хмельницької обласної ради про бездіяльність фіктивної обласної шахової федерації, постійною комісією з питань науки, освіти, культури, молоді, спорту та туризму Хмельницької обласної ради від 28.11.2013 надані висновки, згідно яких: з метою уникнення подальших непорозумінь та налагодження стабільної роботи організації рекомендовано заявнику ініціювати створення нової шахової федерації, а також висновком від 09.10.2014 вирішила ініціювати вибори федерації з шахів Хмельниччини за участю представників всіх районів та міст обласного значення області. Однак, до цього часу жодних результатів створення нової шахової федерації немає, що призводить до зриву календарних планів обласної федерації, неможливості проведення обласних змагань та приймання участі в чемпіонатах України.

Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду, оскільки вважає, що такі дій відповідача порушують його права й законні інтереси.

Позивач в судовому засіданні вищезазначені позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях по справі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Надали до суду письмові заперечення по справі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю, з огляду на наступне.

Встановлено, що керівник шахово-шашкового клубу м. Кам'янця-Подільсього ОСОБА_3 звертався до постійної комісії з питань науки, освіти, культури, молоді, спорту та туризму Хмельницької обласної ради про бездіяльність обласної шахової федерації.

Розглянувши зазначені питання, постійною комісією з питань науки, освіти, культури, молоді, спорту та туризму Хмельницької обласної ради 28.11.2013 наданий висновок, згідно якого з метою уникнення подальших непорозумінь та налагодження стабільної роботи організації рекомендовано заявнику ініціювати створення нової шахової федерації.

В подальшому, постійна комісія з питань науки, освіти, культури, молоді, спорту та туризму Хмельницької обласної ради 09.10.2014 вирішила ініціювати вибори федерації з шахів Хмельниччини за участю представників всіх районів та міст обласного значення області.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 Положення про управління молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням голови обласної державної адміністрації 11.02.2014 №50/2014-р - Управління є структурним підрозділом Хмельницької обласної державної адміністрації, підпорядкованим голові обласної державної адміністрації, підзвітним та підконтрольним Міністерству молоді та спорту України.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

За результатами вивчення і розгляду питань, постійні комісії готують висновки і рекомендації.

Досліджуючи правомірність дій Начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації Мерлені І.О., суд зазначає наступне.

Відповідно до Статуту Федерації шахів, затвердженого із змінами та доповненнями V З'їздом Федерації шахів України 16.09.2006, Федерація шахів України є всеукраїнською громадською неприбутковою організацією фізкультурно-спортивної спрямованості, діяльність якої регламентується Конституцією України, Законами України "Про об'єднання громадян", та "Про фізичну культуру та спорт", іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом. Відповідно до ч. 6.9 Статуту, Федерація базується за територіальним принципом і складається із місцевих обласних осередків, осередків АР Крим, міст Києва та Севастополя, що мають права обласних. Для набуття прав юридичної особи, місцеві осередки повинні пройти реєстрацію в порядку, встановленому чинним законодавством. Ті місцеві осередки, що не є юридичними особами, легалізують свою діяльність шляхом письмового повідомлення про заснування у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про громадські організації" ніхто не може бути примушений до вступу у будь-яке громадське об'єднання. Належність чи неналежність до громадського об'єднання не може бути підставою для обмеження прав і свобод особи або для надання їй органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування будь-яких пільг і переваг.

Згідно ч.2 ст. 22 згаданого закону втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб у діяльність громадських об'єднань, так само як і втручання громадських об'єднань у діяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Так, встановлено, що управління молоді та спорту Хмельницької ОДА у відповідь на лист Хмельницької обласної ради щодо розгляду звернення ОСОБА_3 та ініціації виборів федерації шахів Хмельницької області, приведення до чинного законодавства діяльність федерації шахів Хмельницької області, листом від 15.12.2014 №Д-27 звернулося до керівника ШШК "Гройсмейстер" ОСОБА_3 (копія - Голові ГО "Народний контроль"), в якому запропонувало та рекомендувало оформити належним чином установчі документи федерації шахів та надати їх до управління для уникнення непорозумінь з Федерацією шахів, а також зазначило відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про об'єднання громадян" 1. Громадські об'єднання мають право реалізовувати свою мету (цілі) шляхом укладення між собою на добровільних засадах угод про співробітництво та/або взаємодопомогу, утворення відповідно до цього Закону громадських спілок, а також в інший спосіб, не заборонений законом.

Крім того, відповідно до п.6.9.3 Статуту - місцеві обласні осередки перебувають на обліку у Федерації. У кожному територіальному утворенні рішенням Виконкому Федерації може бути визнаний тільки один місцевий обласний осередок.

На виконання зазначеного припису Статуту, 11.04.2010 між Управлінням молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації та Хмельницькою обласною федерацією шахів укладений договір №1 про те, що Управління надає Федерації повноваження щодо розвитку шахів на території Хмельницької області, виключне право представляти даний вид спорту на обласному та республіканському рівні, а також виключне право на організацію та проведення офіційних змагань територіального рівня.

В подальшому, додатковою угодою від 16.04.2015 вищезазначений договір було розірвано за взаємною згодою сторін та укладено новий договір №17від 16.04.2015 про спільну діяльність між Управлінням молоді та спорту Хмельницької ОДА (в особі начальника управління Мерлені І.О.) та Хмельницькою обласною Федерацією шахів (яка діє на підставі Статуту, затвердженого установчою конференцією Хмельницької обласної федерації 08.04.2010 №541 в особі голови Берези П.С.).

Відповідно до даного договору Управління надає Федерації повноваження щодо розвитку шахового спорту на території Хмельницької області, право представляти даний вид спорту на відповідних національних спортивних змаганнях, а також право на організацію та проведення офіційних змагань територіального рівня з шахів.

Аналізуючи вищевикладене, суд робить висновок, що рішення постійної комісії Хмельницької обласної ради для управління молоді та спорту Хмельницької обласної державної адміністрації носять рекомендаційний характер і не можуть бути зобов'язальними, так як вказане суперечить вимогам чинного законодавства. Висновок постійної комісії Хмельницької обласної ради про створення нової діючої Хмельницької обласної федерації шахів є такою, що прийнята поза межами повноважень комісії.

Крім того, начальник управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації в межах своєї компетенції вчинено дії, передбачені чинним законодавством, відтак дії відповідача щодо невиконання рішення постійної комісії Хмельницької обласної ради відповідають вимогам чинного законодавства та є правомірними.

Щодо позовних вимог про стягнення з начальника управління молоді та спорту Хмельницької обласної адміністрації на користь позивача матеріальних та моральних збитків, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи і органів місцевого самоврядування моральної шкоди, завданої незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Суд зазначає, що у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) та матеріальної шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Враховуючи те, що позивачем не доведено факт заподіяння йому моральної шкоди, не надано будь - яких доказів на підтвердження таких вимог, а тому підстав для задоволення позовної заяви не має.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 70, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 травня 2015 року

Суддя/підпис/В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак