Справа № 819/451/15-a
21 квітня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В. , судді Чепенюк О.В. , судді Шульгача М. П.
при секретарі судового засідання Хребетко І.І.
за участю:
представника Головного управління Держземагенства
у Тернопільській області Кащишин О.О.
представника Державного підприємства
"Бережанське лісомисливське господарство" Березюк М.І.
представника Відділу Держземагенства
у Козівському районі Орейда В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Головного управління Держземагентства у Тернопільській області до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни, державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича, Державної реєстраційної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні позивача Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство", Відділ Держземагентства у Козівському районі про визнання рішень протиправними і їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Головне управління Держземагентства у Тернопільській області ( надалі позивач, ГУ Держземагентства) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни ( надалі реєстратор Нілова А.О.), державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича ( надалі реєстратор Маріченко), Державної реєстраційної служби України ( надалі Реєстраційна служба), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні позивача Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство" ( надалі підприємство), Відділ Держземагентства у Козівському районі ( надалі Відділ Держземагентства) про визнання рішень протиправними і їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії, а саме: визнати такими, що не відповідають нормам чинного законодавства і скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень , видані Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Ніловою А.О. № 15377504 від 26.08.2014 року та Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Марченко О.А. № 19195305 від 09.02.2015 року та зобов'язати Державну реєстраційну службу України здійснити державну реєстрацію права державної власності за Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області та видати відповідні свідоцтва про право власності на нерухоме майно - земельні ділянки площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423)та площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424) на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
Представник позивача Головного управління Держземагентства у Тернопільській області у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити та пояснила, що державні реєстратори, відмовляючи в державній реєстрації права свою відмову чітко не обґрунтували, зазначили лише загальні положення законодавства, яким регулюються дані правовідносини,не зазначили які конкретно документи не відповідають вимогам яких нормативних актів та в чому саме полягає невідповідність заявлених прав наданим документам. Вважає прийняті державними реєстраторами відмови формальними.
Державні реєстратори прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілова А.О. та Марченко О.А. у судове засідання не прибули, подали заяву про розгляд справи у їх відсутність та письмово заперечили проти позовних вимог, просили відмовити у їх задоволенні, оскільки подані документи на реєстрацію не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а тому вважають, що відмови у реєстрації прав є правомірними, так як прийняті на підставі ст. 9, 15 пункту 4 частини 1 ст. 24 Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 20, 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 року.
Представник відповідача Державної реєстраційної служби України у судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, поважних причин неприбуття у судове засідання суду не повідомив, однак подав письмові заперечення проти позову, у яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що Державна реєстраційна служба України не наділена повноваженнями проводити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та не може впливати на прийняття державними реєстраторами рішень щодо реєстрації прав або відмови у ній, оскільки державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Крім того, підкреслив, що суд не повноважний перебирати на себе функції державного реєстратора, оскільки вирішення питань, щодо реєстрації права власності на нерухоме майно не належить до його компетенції.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство" у судовому засіданні вказав, що перш ніж підприємство зможе реалізувати своє право постійного користування земельними ділянками площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423) та площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424) на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області необхідно здійснити державну реєстрацію права державної власності за Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області та видати відповідні свідоцтва про право власності на ці земельні ділянки.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача Відділ Держземагентства у Козівському районі у судовому засіданні вказав, що вважає відмови у державній реєстрації права власності - державна за Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області на земельні ділянки площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423) та площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424) на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області формальними, дана реєстрація необхідна для подальшої реєстрації права користування цими земельними ділянками ДП « Бережанське Лісомисливське господарство».
Заслухавши у судовому засіданні пояснення представника Головного управління Держземагенства у Тернопільській області, пояснення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні позивача Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство", Відділ Держземагенства у Козівському районі, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначаються Законом України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ( надалі Закон), Положенням про Державну реєстраційну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року № 219 ( надалі Положення), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 ( надалі Порядок № 868), який визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; Порядком взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2013 року № 607/5 ( надалі Порядок № 607/5).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження державного реєстратора визначаються ст. 9 Закону, зокрема: державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
У відповідності до п. 20 Порядку № 868 за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.
У державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
21 серпня 2014 року до Державної реєстраційної служби України надійшла заява Головного управління Держземагенства у Тернопільській області з відповідним пакетом документів для проведення державної реєстрації права власності, форма власності державна на земельну ділянку площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423), що розташована на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
26 серпня 2014 року Державним реєстратором прав на нерухоме майно Ніловою Ангеліною Олександрівною дана заяв розглянута та керуючись ст.24 Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктами 20,28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 прийняте рішення № 15377504 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки реєстратор встановила, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: відповідно до ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб, разом з тим, відповідно до поданого Витягу з Державного земельного кадастру, цільове призначення земельної ділянки - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, розпорядником земель лісогосподарського призначення є відповідні державні адміністрації. Дане рішення отримане заявником 30.09.2014 року.
06 лютого 2015 року до Державної реєстраційної служби України надійшла заява Головного управління Держземагенства у Тернопільській області з відповідним пакетом документів для проведення державної реєстрації права власності, форма власності державна на земельну ділянку площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424), що розташована на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
09 лютого 2015 року Державним реєстратором прав на нерухоме майно Марченко Олександром Анатолійовичем дана заяв розглянута та керуючись ст.24 Закону України « Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктами 20,28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 прийняте рішення №19195305 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки реєстратор встановила, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме: відповідно до ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб, разом з тим, відповідно до поданого Витягу з Державного земельного кадастру, цільове призначення земельної ділянки - для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, розпорядником земель лісогосподарського призначення є відповідні державні адміністрації.
Судом встановлено, що згідно Витягів з Державного земельного кадастру про вищезазначені земельні ділянки № НВ - 6101577722015 від 25.03.2015 року та № НВ - 6101577792015 від 25.03.2015 року вбачається, що дані земельні ділянки є землями лісового призначення державної форми власності, їх цільове призначення для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг. Органом, який зареєстрував земельну ділянку вказаний Відділ Держземагентства у Козівському районі, дати державної реєстрації цих земельних ділянок 02.04.2013 року та 03.04.2013 року, тобто, на момент подання заяв позивачем до Державної реєстраційної служби України для проведення державної реєстрації права власності, дані земельні ділянки, перебуваючи у державній формі власності, були землями лісогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг.
У відповідності до ст. 19 Земельного кодексу України ( надалі ЗК України) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі землі лісогосподарського призначення.
Відповідно до статей 56, 57 ЗК землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Земельні ділянки лісогосподарського призначення у відповідності до ст. 57 ЗК України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
18.06.2014 року Головним Управлінням Держземагентства у Тернопільській області відповідно до статей 15-1, 20, 92,'122, .123, 125, 126, 186,. 186-1, 207, 208 Земельного кодексу України, законів України «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», наказу Держземагентства України від 28 лютого 2013 року № 72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» (зі змінами), Положення про Головне управління Держземагентства у Тернопільській області, затвердженого Наказом Держземагентства України від О7".06.2013 року-№ 243виданий Наказ № 19-150/14-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у постійне користування", згідно якого:
1.Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДП «Бережанське лісомисливське господарство» для ведення лісового господарства (створення нових лісонасаджень) за межами населеного пункту на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області.
2.Надано в постійне користування ДП «Бережанське лісомисливське господарство» земельні ділянки загальною площею 14,3000 га (для ведення лісового господарства (створення нових лісових насаджень) із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - пасовище) за межами населеного пункту на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області, з них:
- площею 8,0000 га (кадастровий номер 6123080300:01:001:0423);
- площею 6,3000 га (кадастровий номер 6123080300:02:001:0424).
3. Зобов'язано ДП «Бережанське лісомисливське господарство»:
3.1. провести державну реєстрацію права постійного користування у Державному реєстрі речових прав;
3.2.виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України.
4. Відділу Держземагентства у Козівському районі, після проведення державної реєстрації права постійного користування земельної ділянки внести відповідні зміни в земельно-облікові документи.
Оскільки з 2013 року земельні ділянки, що вказані в Наказі, є землями лісогосподарського призначення, що підтверджується Витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, з цільовим призначенням для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг, відповідно 18.06.2014 року ( день видання Наказу Головним Управлінням Держземагентства у Тернопільській області « Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у постійне користування») надання цих земельних ділянок у постійне користування ДП « Бережанське лісомисливське господарство» для ведення лісового господарства за межами населеного пункту на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області може здійснюватись за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Крім цього, слід зазначити, що ДП « Бережанське лісомисливське господарство» даний Наказ не виконано в повному обсязі, так як державна реєстрація права постійного користування наданими земельними ділянками у Державному реєстрі речових прав не проведена, оскільки підприємство не зверталось у компетентний орган з цим питанням, що визнано у судовому засіданні представником ДП« Бережанське лісомисливське господарство». Однак, суд вважає за необхідне підкреслити, що ДП « Бережанське лісомисливське господарство» в подальшому не позбавлене права провести державну реєстрацію права постійного користування у Державному реєстрі речових прав, звернувшись до компетентного органу з відповідною заявою. При цьому одночасно може бути зареєстроване і право державної власності на дані земельні ділянки лісогосподарського призначення. У даному контексті слід зазначити, що позивач у відповідності до Положення про Головне управління Держземагентства у Тернопільській області не наділений правом ініціювати державну реєстрацію права державної власності за собою.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у відповідності до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України),адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки судом встановлено, що у Рішеннях про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень державними реєстраторами чітко зазначені підстави відмови у реєстрації з зазначенням порушених норм матеріального права, а саме ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України, суд вважає, що такі рішення відповідають критеріям, визначеним ч.3 ст.2 КАС України, а тому суд приходить до переконання, що державні реєстратори приймаючи оскаржувані Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень діяли в межах своєї компетенції, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині визнання такими, що не відповідають нормам чинного законодавства і скасування Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, видані Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Ніловою А.О. № 15377504 від 26.08.2014 року та Державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Марченко О.А. № 19195305 від 09.02.2015 року до задоволення не підлягають.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Державну реєстраційну службу України здійснити державну реєстрацію права державної власності за Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області та видати відповідні свідоцтва про право власності на нерухоме майно - земельні ділянки площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423)та площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424) на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області слід зазначити наступне.
Вимоги Закону щодо заборони втручання у діяльність державних реєстраторів прав на нерухоме майно, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, стосується, на думку суду, також і Державної реєстраційної служби України ( Укрдержреєстр) незалежно від того, чи перебувають державні реєстратори у трудових відносинах з Укрдержреєстром.
Крім того слід підкреслити, суд може ухвалити рішення про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду. Суд не наділений повноваженнями втручатись у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень, а також не повноважний перебирати на себе функції державного реєстратора, оскільки саме державний реєстратор під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду, а тому, суд приходить до переконання, що позовна вимога щодо зобов'язання Державну реєстраційну службу України здійснити державну реєстрацію права державної власності за Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області та видати відповідні свідоцтва про право власності на нерухоме майно - земельні ділянки площею 8,0000га ( кадастровий номер 6123080399:01:001:0423)та площею 6,3000 га ( кадастровий номер 6123080300602600160424) на території Бишківської сільської ради Козівського району Тернопільської області до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
У позові Головного управління Держземагенства у Тернопільській області до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Нілової Ангеліни Олександрівни, державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Марченко Олександра Анатолійовича, Державної реєстраційної служби України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні позивача Державне підприємство "Бережанське лісомисливське господарство", Відділ Держземагенства у Козівському районі про визнання рішень протиправними і їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови надіслати Державному реєстратору прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Ніловій Ангеліні Олександрівні, Державному реєстратору прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Марченко Олександру Анатолійовичу, Державній реєстраційній службі України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 квітня 2015 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
Судді: Чепенюк О.В.
Шульгач М.П.
копія вірна:
Суддя Дерех Н.В.