Копія:
"29" квітня 2015 р. справа № 818/1225/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря - Алексеєнко Є.А.
представників позивача - Марченко І.В., Петрової Л.П.
представника відповідача - Сапунова М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника державної фінансової інспекції в Сумській області про залишення позовної заяви без розгляду,-
Сумська районна державна лікарня ветеринарної медицини звернулася до суду з адміністративним позовом до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання протиправними дії державної фінансової інспекції в Сумській області з прийняття розпоряджень від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках та про визнання протиправними розпоряджень державної фінансової інспекції в Сумській області від 10.03.2015р. №10 та від 25.03.2015р. №13 про зупинення операцій з бюджетними коштами Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини на рахунках.
В судовому засіданні від представника державної фінансової інспекції в Сумській області надійшло клопотання про залишення без розгляду позовної заяви Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними розпоряджень, у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду.
Представники позивача - Марченко І.В., Петрова Л.П. в судовому засіданні заперечували проти заявленого клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, вважаючи не пропущеним строк звернення до суду.
Представник відповідача Сапунов М.І. в судовому засіданні клопотання про залишення без розгляду адміністративного позову підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що клопотання про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Строк звернення до адміністративного суду визначений ст. 99 КАС України.
Так, відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В той же час, за приписами ч.1 ст.124 Бюджетного кодексу України встановлено, що рішення про застосування заходу впливу за порушення бюджетного законодавства може бути оскаржено у порядку, встановленому законом. Рішення може бути оскаржено в органі, що його виніс, або в суді протягом 10 днів з дня його винесення, якщо інше не передбачено законом.
З матеріалів справи вбачається, що державною фінансовою інспекцією в Сумській області (далі - ДФІ в Сумській області) проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини, за результатами якої складено акт від 01.07.2014р. №07-06/42 та направлено на адресу позивача лист-вимогу від 04.08.2014р. №18-07-14-14/5511 "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства".
На підставі акту ревізії №07-06/42 від 01.07.2014р. відповідачем прийняті розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 10.03.2015р. №9, №10, від 25.03.2015р. №13, відкритих в органах Державного казначейства (а.с.23-24, 26).
Розпорядження ДФІ в Сумській області від 10.03.2015р. №9 та №10 були отримані Сумською районною державною лікарнею ветеринарної медицини 13.03.2015 року, а розпорядження від 25.03.2015р. №13 отримано 30.03.2015 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції (а.с.22, 25).
06.04.2015 року позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій ДФІ в Сумській області щодо прийняття розпоряджень та визнання протиправними вказаних розпоряджень.
Враховуючи, що розпорядження ДФІ в Сумській області №13 від 25.03.2015р. отримано позивачем 30.03.2015 року, а оскаржено до суду протягом 10 днів з дня його винесення (не враховуючи вихідні), то позивачем не пропущений строк звернення до суду, визначений як ст. 99 КАС України, так і ч.1 ст.124 Бюджетного кодексу України.
Що стосується розпорядження ДФІ в Сумській області від 10.03.2015р. №10, то на думку суду, позивачем також не пропущений строк звернення до суду, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 124 Бюджетного кодексу України встановлений строк оскарження рішення про застосування заходу впливу за порушення бюджетного законодавства протягом 10 днів з дня його винесення, якщо інше не передбачено законом.
В той же час статтею 99 КАС України передбачено інший строк звернення до суду, а саме - 6 місяців.
Тому, у суду відсутні підстави для залишення позову без розгляду.
Крім того, позивачем оскаржуються дії відповідача щодо прийняття розпоряджень, по яких встановлений також шестимісячний строк звернення до суду.
Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання представника державної фінансової інспекції в Сумській області про залишення без розгляду позовної заяви Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними розпоряджень.
Керуючись ст. ст. 100, 155 КАС України, суд, -
В задоволенні клопотання представника державної фінансової інспекції в Сумській області про залишення без розгляду позовної заяви Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини до державної фінансової інспекції в Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними розпоряджень - відмовити.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст ухвали складено 3 травня 2015року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар