Копія
05 травня 2015 р. Справа №818/802/15
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма «ім. Чапаєва» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, -
Управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі (далі - позивач, УПФУ) звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма «ім. Чапаєва» (далі - відповідач), в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.20), просить стягнути заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, за лютий 2015р. у сумі 6235грн.23коп.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати УПФУ витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам підприємства згідно з п.п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач має заборгованість за за лютий 2015р. у сумі 6235грн.23коп. Вказана заборгованість підтверджується розрахунком фактичних витрат, направленим на підприємство. Оскільки підприємством заборгованість у встановлені законодавством строки не погашена, просить стягнути її у судовому порядку.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.84-85), розгляд справи згідно з поданими заявами просили проводити у їх відсутність (а.с.87,98).
Від відповідача надійшли письмові заперечення на позовну заяву (а.с.26-30), в яких зазначено, що позивач у позовній заяві помилково посилається на те, що положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-VI поширюються на покриття витрат і доставку пільгових пенсій особам, яким вони призначені за п. «в» та «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, оскільки за змістом абзацу 5 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-VI виплата пенсій таким особам здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, внаслідок чого витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду України та Державного бюджету України відповідно. Крім того, позивачем до позовної заяви не надано жодного доказу, що пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 призначена пенсія саме на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання у справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем підтверджено трудовий стаж за списком №2 для для ОСОБА_1 (а.с.57), ОСОБА_2 (а.с.63), ОСОБА_3 (а.с.69) та ОСОБА_4 (а.с.77), що підтверджується пільговими довідками, виданими ТОВ агрофірма «ім. Чапаєва».
Протоколами №1343 від 02.10.2014 року, №127 від 15.03.2010 року, №394 від 29.11.2012 року та №151 від 03.07.2012 року підтверджується факт призначення вказаним особам, які працювали у ТОВ агрофірма «ім. Чапаєва» (а.с.55-56,59-62,65-68,71-76), пенсій за віком згідно з пунктами «в» та «д» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.58, 64,70,78).
Відповідачем від УПФУ отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, згідно з яким відповідач зобов'язаний щомісячно відшкодовувати УПФУ розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 110899грн.97коп. (а.с.9), з яких у лютому 2015 року товариство сплатило 4854грн.74коп., про що свідчить копія банківської виписки від 23.02.2015 року (а.с.21-22).
Зокрема, відповідач платіжними дорученнями №230, №229 та №228 від 23.02.2015 року перерахував суму коштів в загальному розмірі 4854грн.74коп. на погашення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України №1788-ХІІ ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, за лютий 2015 року (а.с.33-35).
Таким чином, заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за лютий 2015р. становить 6235грн.23коп.
Згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку) є платниками збору - фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 6.1 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року (далі - Інструкція) передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п.п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII на пільгових умовах, зокрема, мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах; трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування; жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років; жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом №1058-ІУ (з 1 січня 2004 року), а саме, відповідно до норм Законів України "Про пенсійне забезпечення", «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР відшкодуванню підлягали пенсії, призначені за пунктами "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, виходячи з вищенаведених норм законодавства, пенсії зазначеним особам призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення», при цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, та був передбачений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно зі ст.1 Закону України ''Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Для визначення права на пенсію на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України приймають уточнюючі довідки підприємств або організацій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637 "Про затвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". У цих довідках повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку. При дотриманні зазначених норм чинного законодавства органами Пенсійного фонду вирішується питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах.
Тобто, відшкодуванню підлягають витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених громадянам, які отримують пенсію відповідно п „б"-„з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", незалежно від часу їхнього призначення, до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно абз.4 п.1 ст.2 та п.1 ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" організації, підприємства, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, відшкодовували фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п."б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 301.1 ст. 301 Податкового кодексу України (в редакції чинній до 01.01.2015 року) передбачалось, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідач до 01.01.2015 року перебував на обліку в УПФУ як платник фіксованого сільськогосподарського податку і був звільнений від обов'язку відшкодовувати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Проте, з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.
З 01.01.2015 року за приписами п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків є платниками єдиного податку четвертої групи.
Тобто з набранням чинності вказаного Закону ТОВ АФ «ім. Чапаєва» стало платником єдиного податку четвертої групи, що підтверджується копією відповіді Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 05.02.2015 року №275/10/18-04-11-34 (а.с.12) на запит позивача від 29.01.2015 року №1074/02-42 щодо способу оподаткування даного сільськогосподарського підприємства (а.с.13).
Оскільки для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено, то відповідно з 01.01.2015р. у вищезазначених платників виникає обов'язок відшкодування пільгових пенсій.
Відповідно до п.6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «;Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З огляду на те, що особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перед виходом на пенсію працювали у відповідача, а також те, що довідки на пільгову пенсію надані відповідачем їм як особам, що мають право на отримання пенсії відповідно до п.„б"-„з" ст.13 ЗУ „Про пенсійне забезпечення", суд приходить до висновку, що відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій має здійснюватися відповідачем в повному обсязі.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11,71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи все вищезазначене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, а саме - стягнення заборгованості по відшкодуванню позивачу витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з ТОВ агрофірма «ім. Чапаєва» у сумі 6235грн.23коп., що виникла за лютий 2015року.
Судові витрати згідно з ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма ім. Чапаєва" про стягнення боргу з відшкодування пільгових пенсій за списком №2 -задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма ім. Чапаєва" (41346, Сумська область, Глухівський район, с. Слоут, вул. Леніна, буд.22, код 30822068) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі (41400, м. Глухів, вул. Спаська, 54, код 37437447, п/рахунок 256003508276 в ТВ БВ №10018/083 філії Сумського обласного управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 337568) борг з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №2 за лютий 2015р. у сумі 6235грн.23коп. (шість тисяч двісті тридцять п'ять грн. двадцять три коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова