Постанова від 29.04.2015 по справі 818/1200/15

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2015 р. Справа № 818/1200/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,

представника позивача - А.Л. Каратєєва,

представника відповідача - А.А. Мачули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1200/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська насосна техніка"

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 20.01.2015 року № 0000451502/2951 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2186 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1093 грн. і свої вимоги мотивує тим, що відповідачем була проведена позапланова виїзна перевірка та за її результатами складено 06.01.2015 р. акт № 22/18-19-15-02/37283133 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "Сумська насосна техніка" від'ємного значення різниці між сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за січень, лютий, березень 2014 року" (далі - акт перевірки), в якому було зазначено про заниження задекларованого ТОВ "Сумська насосна техніка" податкового зобов'язання на загальну суму 2186,00 грн. по операціях продажу брухту сталевого контрагенту ТОВ "Вторчермет".

Підставами для винесення податкового повідомлення-рішення стали висновки ДПІ в м. Суми про порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1., п. 200.3, п. 200.4. ст. 200 ПК України, про завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2014 р. на суму 1032,00 грн., за березень 2014 р. - 1154,00 грн.

В акті перевірки вказано: "Законом України від 19 грудня 2013 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків" (далі - Закон № 713), який набрав чинності 1 січня 2014 року, продовжено до 01.01.2015 р. дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс). При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У той самий час дія постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 якою затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2013 роком. Станом на 01.01.2014р. відповідного нормативно-правового акту уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію постанови № 15, прийнято не було.

В акті перевірки зазначено, що з 01.01.2014р. були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів. До операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений п. 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із Законом № 713 Кабінет Міністрів України постановою від 5 лютого 2014 року № 43 (яка набула чинності з дня її офіційного опублікування у газеті "Урядовий кур'єр" № 31 18.02.2014р.) вніс зміни до постанови № 15, згідно з якими продовжено дію зазначених переліків до 01.01.2015р.

Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2014р. до 17.02.2014 р. (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою (20 відсотків).

Позивач вважає, що змінами до Податкового кодексу України було відтерміновано строк закінчення дії постанови КМУ № 15 без зміни її змісту, Законом України від 19.12.2013 р. № 713 строк дії пільги був продовжений на 2014 рік, отже проведення господарських операцій по постачанню відходів брухту чорних та кольорових металів слідує оподатковувати за пільговою ставкою - 0 відсотків.

Заперечуючи проти позову відповідач посилався на те, що податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми прийняте за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Сумська насосна техніка" (акт № 22/18-19-15-02/37283133 від 06.01.2015 р.), якою встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1., п. 200.3, п. 200.4. ст. 200 ПК України, що призвело до завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2014р. на суму 1032,00 грн., за березень 2014 р. на 1154,00 грн. Відповідач зазначив, що позивачем було занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за лютий, березень 2014 року по контрагенту - ТОВ "Вторчермет".

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З 24.12.2014 р. по 26.12.2014 р. ДПІ у м. Сумах проведено позапланову документальну виїзну перевірку ТОВ "Сумська насосна техніка" з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість та від'ємного значення за січень, лютий, березень 2014 року", за результатами якої складено акт перевірки 22/18-19-15-02/37283133 від 06.01.2015 р. (копія акту на а.с. 7-22), в акті вказано про порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.3, п. 200.4. ст. 200 ПК України, в наслідок чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за лютий 2014 р. в розмірі 1032,00 грн., за березень 2014 р. в розмірі 1154,00 грн.

20.01.2015 р. на підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000451502/2951, яким йому зменшено бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2014 р. на суму 1032,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 516,00 грн., за березень 2014 р. зменшено бюджетне відшкодування на суму 1154,00 грн., та застосовано 577,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 23).

Вищевказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене в адміністративному порядку, за наслідками розгляду первинної скарги податкове повідомлення-рішення № 0000451502/2951 було скасовано в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 546,50 грн. грн., яке рішенням ДФС України залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с. 24-25, 26-29, 30-31, 32-34).

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Стаття 200 ПК України регулює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків

Відповідно до положень пунктів 200.1, 200.2, 200.3 та 200.4 вказаної статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

У відповідності до підпункту 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно копії договору купівлі - продажу від 04.12.2013 р. № 41213 та додаткової угоди (а.с. 53 - 54, 55) між ТОВ "Сумська насосна техніка" та ТОВ "Вточермет" був укладений договір, за яким ТОВ "Сумська насосна техніка" зобов'язувався продати та передати ТОВ "Вточермет" промисловий брухт та відходи чорних металів.

Реальність здійснення вказаного договору № 41213 підтверджується копіями рахунків на оплату № 4 від 16.01.2014 р. на суму 2550,00 грн., №12 від 28.01.2014 р. на суму - 2610,00 грн., № 17 від 04.02.2014 р. на суму 3210,00 грн., № 24 від 10.02.2014 р. на суму - 2560,00 грн., (а.с. 56, 60, 64, 68, ), копіями видаткових накладних № 5 від 16.01.2014 р. на суму 2550,00 грн., № 11 від 28.01.2014 р. на суму 2610,00 грн., № 14 від 04.02.2014 р. на суму 3210,00 грн., № 18 від 10.02.2014 р. на суму 2560,00 грн. (а.с. 57, 61, 65, 69), копіями податкових накладних № 8 від 16.02.2014 р. на суму 2550,00 грн., № 13 від 28.12.2014 р. на суму 2610,00 грн., № 2 від 04.02.2014 р. на суму 3210,00 грн. № 6 від 10.02.2014 р. на суму 2560,00 грн. (а.с. 72, 73, 74, 75); копіями рахунків (а.с. 76-78); копіями актів приймання - передачі від 16.01.2014 р., № 16/01 від 16.01.2014 р., 28.01.2014 р., № 28/01 від 28.01.2014 р., № 04/02 від 04.02.2014 р., №10/02 від 10.02.2014 р. (а.с. 58, 59, 62, 63, 66, 67, 70, 71).

В пункті 23 Підрозділ 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" розділу ХХ "Перехідні положення" податкового Кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI, було встановлено, що тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв 12.01.2011 року Постанову № 15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість", в якій визначив перелік відходів та брухту чорних металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків" № 713-VІІ від 19.12.2013 р. було внесено зміни у пункт 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення", а саме "в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" замінити цифрами та словами "1 січня 2015 року", а після слів та цифр "(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)" доповнити словами та цифрами "а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД".

Постановою № 43 від 05.02.2014 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р. № 15" КМУ вніс зміни у "назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінити цифрами і словом "1 січня 2015" не змінивши визначеного ним раніше переліку таких відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від обкладення податком на додану вартість.

Таким чином, Законом № 713-VІІ від 19.12.2013 р. продовжено термін тимчасового звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів на 2014 рік, а постановою КМУ № 43 від 05.02.2014 р. підтверджено такий перелік в повному обсязі.

Аналізуючи вище приведені норми законодавства, суд визнає, що звільнення від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів було продовжено на 2014 рік і тому не припиняло свого існування, а не встановлено Постановою КМУ № 43 від 05.02.2014 р., яка була оприлюднена офіційно 17 лютого 2014 року оскільки в Законі № 713-VІІ від 19.12.2013 р. не зазначено про те, що Кабінет Міністрів України знову встановлює перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, що звільняються від оподаткування ПДВ.

Тому суд визнає, що зменшення позивачу бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 1032,00 грн., 516,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, за лютий 2014 р., на суму 1154,00 грн., 577, 00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями за березень 2014 р. є безпідставними.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумська насосна техніка" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 20 січня 2015 року 0000451502/2951 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Сумська насосна техніка" на загальну суму 2186 (дві тисячі сто вісімдесят шість) грн., із них за лютий 2014 року на 1032 грн. і за березень 2014 року на 1154 грн., та застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1093 (одна тисяча дев'яносто три) грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 05 травня 2015 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал