про залишення позовної заяви без розгляду
14.04.2015 р. № 814/785/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Миколаєві адміністративну справу за позовом військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про визнання контракту про проходження військової служби від 05.08.2014 недійсним, -
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про визнання контракту про проходження військової служби від 05.08.2014 недійсним.
Ухвалою від 12.03.2015 року Миколаївським окружним адміністративним судом провадження у даній справі було відкрито та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 14.04.2015 року представники сторін не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомленні належним чином, надали до суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі в порядку письмового провадження.
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач оскаржує укладений між громадянкою ОСОБА_1 та Міністерством Оборони України в особі командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_2 контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України від 05.08.2014 року, як такий, що був укладений з порушенням умов для його укладення, а саме, у звязку з тим, що ОСОБА_1 на час укладання контракту була непридатною до військової служби за контрактом у зв'язку з вагітністю, про що позивач дізнався 10.09.2014 року з повідомлення начальника медичної служби військової частини НОМЕР_2 .
Згідно з положеннями статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Строки для звернення до адміністративного суду обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зважаючи на те, що частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений місячний строк для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, позивач повинен був звернутись до суду на протязі даного місячного строку з дня, коли дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, днем початку перебігу місячного строку для звернення до суду є саме дата, коли позивач дізнався про вагітність громадянки ОСОБА_1 , а саме 10.09.2014 року, адже саме вона породжує для позивача певні наслідки, які обумовлюють його звернення до суду з вимогами щодо визнання контракту про проходження громадянкою ОСОБА_1 військової служби у Збройних Силах України від 05.08.2014 року недійсним.
Разом з тим, позивач звернувся до суду з позовною заявою лише 10.03.2015 року, про що свідчить штамп суду на позові, тобто з порушенням строку, не надавши заяву про його поновлення, як це передбачено статтею 102 Кодексу адміністративного судочинства України. Причини пропуску строку звернення до адміністративного суду позивачем не вказані. Зміст позовної заяви та додані до неї документи не містять підстав, за якими суд мав би можливість визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.
Статтею 99 КАС України визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Відповідно до вимог ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Отже, враховуючи те, що позивачем пропущений строк звернення до суду та будь-яких ґрунтовних обставин та доказів, на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом позивачем не надано, що унеможливлює визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд доходить висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду у відповідності до вимог ст. ст.100, 155 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись п.9 ч.1 ст.ст.155, 160, 165, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про визнання контракту про проходження військової служби від 05.08.2014 недійсним - залишити без розгляду.
Розяснити позивачу, що відповідно до ч. 3 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Повернути судовий збір сплачений військовою частиною НОМЕР_1 за платіжним дорученням №48 від 26.02.2015 року у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя Г.В. Лебедєва