Постанова від 08.05.2015 по справі П/811/202/15

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2015 року Справа №П/811/202/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Заступника прокурора Кіровоградської області

до відповідача: Кіровоградської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Управління Держземагентства у Кіровоградському районі Кіровоградської області,

про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Заступник прокурора Кіровоградської області звернувся з позовом, у подальшому уточненим, до Кіровоградської міської ради про:

- визнання неправомірною бездіяльності Кіровоградської міської ради в частині забезпечення розробки документації із землеустрою щодо організації і встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова»;

- зобов'язання Кіровоградської міської ради винести на розгляд сесії питання щодо прийняття рішення про надання згоди на розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова» площею 30 га;

- зобов'язання Кіровоградської міської ради розглянути питання щодо затвердження документації із землеустрою щодо організації і встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова» після її розробки.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що прокуратурою області за результатами вивчення стану законності використання на території м. Кіровограда земель природно-заповідного фонду встановлено порушення Кіровоградською міською радою вимог Земельного кодексу України, законодавства про природно-заповідний фонд України в частині бездіяльності щодо розробки документації із землеустрою з організації і встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова».

Відповідачем до суду подано письмові пояснення у яких вказано, що Кіровоградська міська рада, реалізовуючи своє право, визначене законодавством України, 28.04.2011 р. прийняла рішення №491 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення в районі вул. Лісопаркової», згідно з яким вирішила надати дозвіл комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової» в районі вул. Лісопаркової за рахунок земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення». Відтак Кіровоградська міська рада реалізувала своє право щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення шляхом надання дозволу комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» на розроблення проекту землеустрою.

У судовому засіданні представники позивача та третьої особи підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, матеріали справи містять клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.66).

З огляду на клопотання представників сторін, на підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 22.04.2015 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.94), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно ст.5 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Згідно з п.3 ч.1 ст.19 Закону України «Про прокуратуру» предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідності до п.3 ч.3 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

З огляду на зміст п.3 ч.5 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Як встановлено судом, прокуратурою Кіровоградської області проведено вивчення стану законності використання на території м. Кіровограда земель природно-заповідного фонду, результати якого стали підставою для звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 р. №2456-ХІІ землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно з ч.3, 5 ст.53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Так, рішенням Кіровоградської обласної ради №721 від 19.06.2009 р. «Про зміни у мережі територій і об'єктів природно-заповідного фонду області» вирішено оголосити територію зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркової, що знаходиться у м. Кіровограді такою, що належить до природно-заповідного фонду місцевого значення (а.с.8, 9). При цьому п.6 вказаного рішення Державне управління охорони навколишнього природного середовища в області зобов'язано передати під охорону природно-заповідні території і об'єкти місцевого значення відповідним землекористувачам.

На виконання рішення Кіровоградської обласної ради №721 від 19.06.2009 р. Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області передано під охорону КП «Трест зеленого господарства» заповідний об'єкт - ландшафтний заказник місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркова», площею 30,00 га з метою збереження типового ландшафту, а також всього комплексу рослинного та тваринного світу про що складено охоронне зобов'язання №МЗланд62-564 від 01.08.2011 р. (а.с.10).

Пунктами 2, 3 розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 12.08.2009 р. №534-р «Про встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду у натурі (на місцевості)» визначено, що обов'язковою умовою під час створення нових територій та об'єктів природно-заповідного фонду є розробка землевпорядної документації із встановленням меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду і складання правовстановлюючих документів на землю, а також рекомендовано Кіровоградському міському голові забезпечити розробку землевпорядної документації із встановлення меж території у районі вул. Лісопаркової, м. Кіровоград, яка рішенням обласної ради від 19.06.2009 р. №721 «Про зміни у межах територій і об'єктів природно-заповідного фонду» віднесена до природно-заповідного фонду місцевого значення (а.с.16).

Рішенням Кіровоградської міської ради №491 від 28.04.2011 р. надано дозвіл комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової» в районі вул. Лісопаркової за рахунок земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення (а.с.67). Контроль за виконання м даного рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань архітектури, будівництва, регулювання земельних відносин та реклами, першого заступника міського голови Дзядуха В.О.

Разом з тим, зі змісту листа Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 23.01.2015 р. №415/52-05-24 встановлено, що проект землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркова» не розроблявся та рішення Кіровоградською міською радою про його затвердження не приймалося (а.с.17).

У відповідності до ст.1 «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. №858-IV проект землеустрою - сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5 - 10 і більше років.

При цьому з огляду на зміст абз.«г» ч.2 ст.25 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення є видом документації із землеустрою.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.47 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення розробляються згідно з законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, з метою збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу, створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму, створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини, проведення науково-дослідних робіт.

Проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення визначаються місце розташування і розміри земельних ділянок, власники земельних ділянок, землекористувачі, у тому числі орендарі, а також встановлюється режим використання та охорони територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення.

Порядок розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. №1094 (далі за текстом - Порядок) проект землеустрою розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, обласної, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Згідно з п.4 Порядку замовником проекту землеустрою може бути сільська, селищна, міська рада, обласна, районна, Київська або Севастопольська міська держадміністрація, землевласник або землекористувач, інша особа відповідно до закону.

У відповідності до абз.2 п.10 Порядку після одержання позитивного висновку державної експертизи проект землеустрою розглядається та затверджується сільською, селищною, міською радою, обласною, районною, Київською або Севастопольською міською держадміністрацією чи в установленому порядку подається іншим органам, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

На підставі ст.19 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. №858-IV до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Відповідно до п.34, 37 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом.

Таким чином, з огляду на зміст зазначених норм, на Кіровоградську міську раду покладається обов'язок із вчинення дій щодо замовлення проекту землеустрою організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової», а також здійснення контролю за його виготовленням.

Як встановлено судом, відповідачем у 2011 році прийнято рішення щодо надання комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової», однак, у зв'язку з нездійснення контролю за виконанням відповідного рішення станом на час розгляду справи такий проект розроблено не було.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт бездіяльності Кіровоградської міської ради щодо не забезпечення контролю за розробкою проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової», а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Водночас суд враховує, що на даний час є чинним рішення Кіровоградської міської ради №491 від 28.04.2011 р. щодо надання дозволу комунальному підприємству «Трест зеленого господарства» на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової».

При цьому невідповідність такого рішення нормам земельного законодавства, на що в судовому засіданні вказував представник позивача, не є самостійною підставою припинення дії такого рішення, натомість може бути підставою для скасування його в судовому порядку у відповідності до ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відтак позовна вимога про зобов'язання Кіровоградської міської ради винести на розгляд сесії питання щодо прийняття рішення про надання згоди на розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова» площею 30 га задоволенню не підлягає.

У відповідності до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З огляду на викладене, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси осіб.

Судом встановлено, що на час розгляду справи проект землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркова» не розроблявся та на затвердження до Кіровоградської міської ради не подавався, а тому позовна вимога про зобов'язання Кіровоградської міської ради розглянути питання щодо затвердження документації із землеустрою щодо організації і встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Зеленого соснового масиву в районі вул. Лісопаркова» після її розробки є передчасною та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградської міської ради щодо не забезпечення контролю за розробкою проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду місцевого значення «Зелений сосновий масив в районі вул. Лісопаркової».

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.М. Момонт

< Суддя >