12 травня 2015 року Житомир Справа № 806/1736/15
Категорія 2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г. , розглянувши матеріали адміністративного позову Адвоката ОСОБА_1 до Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Житомирській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
Адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправною бездіяльність органу досудового розслідування - УМВС, УБОЗ у неповідомленні його про надходження матеріалів за його повідомленням про вчиненні кримінальні правопорушення від МВС України, а також в ненаданні за його заявками, клопотаннями та запитом матеріалів, зібраних в порядку здійснення відповідних слідчих дій визначених чинним законодавством, на ознайомлення.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При цьому, частиною другою вказаної статті встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Судом встановлено, що предметом даного спору є бездіяльність органів слідства та дізнання щодо ненадання відповіді на звернення про кримінальні правопорушення.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
У пункті 4.2 Рішення №6-рп/2001 від 23.05.2001 Конституційний Суд України роз'яснив, що кримінальним судочинством є врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії та бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки процесуальна діяльність органів слідства має свої особливості і не належить до управлінської діяльності, і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному главою 31-А Цивільно-процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дану позовну заяву слід розглядати в порядку кримінального судочинства місцевим загальним судом.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст. 165, 186, 254 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Адвоката ОСОБА_1 до Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Житомирській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.Г. Попова