30 квітня 2015 р. Справа № 804/5116/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області з вимогами: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.09.2014 року № 0002191500, винесене Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області щодо застосування до ТОВ «Кривбасстар» фінансових санкцій у сумі 510,00 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на неправомірність дії відповідача щодо винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій до ТОВ «Кривбасстар» через відмову у наданні документів до перевірки. Зазначає, що оскільки особа, що двічі прибувала до підприємства для проведення перевірок - ОСОБА_1 не мала службового посвідчення, позивачем було відмовлено посадовій особі Криворізькій північній ОДПІ у допуску до перевірки. Про факти відмови у допуску до перевірки ТОВ «Кривбасстар» двічі листом інформувало начальника Криворізької північної ОДПІ, якими також зазначалося про готовність до проведення перевірки за умовами надання посадовою особою контролюючого органу належним чином оформлених документів на її проведення.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, на адресу суду надав клопотання про здійснення розгляду справи без участі представника у письмовому провадженні.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав до суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що у посадовою особи, що прибула до ТОВ «Кривбасстар» для проведення перевірки, при реорганізації Криворізької північної ОДПІ службове посвідчення було вилучено, натомість було видано довідку, що він дійсно працює в Криворізькій північній ОДПІ, яка підписана начальником ОДПІ та скріплена гербовою печаткою. На підставі акту про не допуск посадових осіб від 05.09.2014р. №134/22-01 Криворізькою північною ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 08.09.2014 року № 0002191500.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» (далі ТОВ «Кривбасстар» або позивач) було сформовано запит «Про надання інформації та її документального підтвердження» від 10.07.2014р. №11681/10/04-83-22-01 в якому зазначено про виявлені факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, а саме: отримана податкова інформація від ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, у зв'язку з чим вказано прохання надати у десятиденний термін інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою осою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах з постачальником ТОВ «Акцент-Медіа» за період з 01.05.2012р. по 30.09.2012р.
28.07.2014р. ТОВ «Кривбасстар» було надано відповідь на зазначений запит № 401, якою останнім відмовлено податковому органу в наданні інформації та її документального підтвердження.
Так, п.п. 20.1.2., п.п.20.1.6 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно п. п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України - контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Відповідно до пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З огляду на наведені в запиті положення пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 ПК України - відповідач набуває право на проведення документальної позапланової перевірки коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку з ненаданням ТОВ «Кривбасстар» на запит від 10.07.2014р. №11681/10/04-83-22-01 письмових пояснень та їх документального підтвердження, на підставі п.п. 20.1.2. п. 20.1. ст. 20, ч.1 п.73.3 ст.73, п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78, ст.86 Податкового кодексу України відповідачем видано наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Кривбасстар» №788 від 05.09.2014р. та направлення на перевірку №250/22-01 від 05.09.2014р.
За виходом податкового органу за податковою адресою ТОВ «Кривбасстар» з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивачем було не допущено Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міністерства доходів у Дніпропетровській області до перевірки, про що складено Акт відмови службової особи ТОВ «Кривбасстар» у допуску посадової особи органу ГУ Міндоходів до проведення перевірки від 05.09.2014р. № 134/22-01.
Також, у зв'язку з ненаданням ТОВ «Кривбасстар» на запит від 10.07.2014р. №11681/10/04-83-22-01 письмових пояснень та їх документального підтвердження, на підставі п.п. 20.1.2. п. 20.1. ст. 20, ч.1 п.73.3 ст.73, п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78, ст.86 Податкового кодексу України відповідачем видано наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Кривбасстар» №806 від 15.09.2014р. та направлення на перевірку №2880//22-01 від 15.09.2014р.
При повторному виході податкового органу за податковою адресою ТОВ «Кривбасстар» з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивачем не було допущено Криворізьку північну об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міністерства доходів у Дніпропетровській області до перевірки.
Обидві відмови ТОВ «Кривбасстар» у недопуску посадової особи Криворізької північної ОДПІ до проведення перевірки вмотивовані тим, що службова особа контролюючого органу, що прибула з метою проведення перевірки не пред'явила службового посвідчення посадової особи Міністерства доходів і зборів України.
08.09.2014р. Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області, на підставі акту від 05.09.2014р. № 134/22-01, згідно п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України було винесено податкове повідомлення-рішення № 0002191500 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн.
Так, умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок встановлені статтею 81 Податкового кодексу України.
Зокрема, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Також, відповідачем у поданих заперечення підтверджується факт відсутності у посадової особи Криворізької північної ОДПІ, що з'явилась до ТОВ «Кривбасстар» для проведення перевірки, службового посвідчення працівника органу доходів і зборів України.
Щодо посилання відповідача на наказ Міністерства доходів і зборів України від 08.07.2013 № 255 «Про службові посвідчення працівників органів доходів і зборів України», який був чинний на момент виходу посадової особи контролюючого органу на перевірки, слід зауважити, що пунктом 3 даного наказу вказано, що посадовим особам Міндоходів та його територіальних органів до отримання посвідчень, зразки яких затверджені цим наказом, використовувати посвідчення посадових осіб органів державної податкової служби.
Даний наказ не містить положення, що дозволяє використовувати довідки, що видаються керівниками органів доходів і зборів України, як документ, що може бути використаний посадовими особами контролюючих органів замість службового посвідчення працівника органу доходів і зборів України до отримання такого.
Крім того, відповідачем не надано підтвердження наявності у посадових осіб ДПІ, при виході до до ТОВ «Кривбасстар» з метою проведення перевірки, посвідчення посадової особи органу державної податкової служби та їх пред'явлення.
Відповідно до п. п.81.2 ст.82 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
За викладених обставин, за встановленою відсутністю у посадовою особи Криворізької північної ОДПІ, що з'явилась до ТОВ «Кривбасстар» для проведення перевірки, службового посвідчення, суд приходить до висновку, що позивачем було правомірно відмовлено Криворізькій північній ОДПІ у допуску посадової особи органу ГУ Міндоходів до проведення перевірки.
Відповідно до п.121. ст.121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Згідно п.85.1 ст.85 Податкового кодексу України забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.
Слід зазначити, що перевірка ТОВ «Кривбасстар» не була розпочата, про що свідчить акт відмови службової особи ТОВ «Кривбасстар» у допуску посадової особи органу ГУ Міндоходів до проведення перевірки від 05.09.2014р. № 134/22-01, в той час як податковим контролем у даному випадку є проведення перевірки, що фактично не відбулась, позивач не був зобов'язаний до процедури здійснення податкового контролю - проведення перевірки - надавати контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій.
З урахуванням вищезазначеного, з огляду на правомірну відмову ТОВ «Кривбасстар» у допуску посадової особи органу ГУ Міндоходів до проведення перевірки, отже і правомірну відмову у наданні контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення від 08.09.2014 року № 0002191500 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн. прийняте Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з порушенням використаного повноваження з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій та рішень.
Позивачем під час подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 182 грн. 70 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 179 від 24.03.2015р.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Тому згідно із ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 182 грн. 70 коп. присуджується на користь позивача за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області від 08.09.2014 року № 0002191500 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар» суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасстар», (код ЄДРПОУ - 31250778) суму судового збору в розмірі 182 грн. 70 коп. сплачену ТОВ «Кривбасстар» згідно платіжного доручення № 179 від 24.03.2015р.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Е.О. Юрков