Постанова від 22.06.2009 по справі 2а-2801/09/0670

h

справа № 2а-2801/09/0670

категорія 2.19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюк М.М. ,

при секретарі - Корольової О.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Овруцький молочноконсервний комбінат"

до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (м. Овруч)

про визнання рішення протиправним,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними таскасувати рішення управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі №№ 504, 505, 506 Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду від 11.11.2008 року, мотивуючи це тим, що відповідно до акту звірки розрахунків станом на 01.01.2007 року заборгованості у них перед відповідачем по сплаті страхових внесків, фінансовим санкціям та пені немає.

В судовому засіданні представник позивач позов підтримали з мотивів, зазначених в позовній заяві та пояснив, що оскаржуваними рішенями, як видно з розрахунків фінансових санкцій та пені по особовому рахунку позивача, застосовувалась фінансова санкція та нараховувалась пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20.01.2005 року по 25.12.2006 року, фінансову ж санкцію у розмірі 514,55 грн. та пеню у розмірі 5,15 грн. за період з 22.09.2008 року по 23.09.2008 року, яки були до них застосована рішенням № 504 вони вже сплатили.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про прични неявки не повідомив, запереченя на позовну заяву не надав.

Заслухавши пояснення предстаника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.13 ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне песійне страхування" (далі Закон), рішення про нарахування пені та накладення штрафів за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, виноситься посадовими особами виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду.

Зазначений порядок встановлений Інструкцією, згідно підпункту 9.3.2 пункту 9.3 якої рішення про застосування штрафів складається в залежності від терміну затримки (погашення) страхових внесків:

1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 10% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за пеіод з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 20% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за пеіод з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів рішення вноситься у розмірі 50% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості сплати за цей період.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Як вбачається з п. 10.5 Інструкції, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені теріторіальними органами пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Тобто рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені при затримці сплати страхових внесків повинно прийматися окремо на кожну суму недоїмки (заборгованісті зі сплати страхових внесків за відповідний базовий звітний період).

Рішеннями начальника Управління пенсійного фонду в Овруцькому районі від 11.11.2008 року до позивача були застосовані фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду,:

- рішення № 504 - у вигляді штрафу в розмірі 10% несвоєчасно сплачених страхових внесків за період з 21.06.2005 року по 23.09.2008 року у сумі 37823,75 грн. та нарахована пеня в розмірі 4283,11 грн.;

- рішення № 505 - у вигляді штрафу в розмірі 20% несвоєчасно сплачених страхових внесків за період з 20.04.2005 року по 23.09.2008 року у сумі 8826,21 грн. та нарахована пеня в розмірі 2441,25 грн.;

- рішенням № 506 - у вигляді штрафу в розмірі 50% несвоєчасно сплачених страхових внесків за період з 20.01.2005 року по 23.09.2008 року у сумі 14655,88 грн. та нарахована пеня в розмірі 14655,88 грн.

Згідно розрахунків фінансової санкції та пені по особовому рахунку позивача (а.с. 12-13, 15-17, 19), останньому нараховувались фінансові санкції та пеня за період до 25.12.2006 року, а після цієї дати тільки за період з 22.09 по 23.09.2008 року в розмірі, відповідно, 514,55 грн. та 5,15 грн.

Платіжними дорученями № 13091 від 20.11.2008 року та № 13085 від 19.11.2008 року (а.с.7-8), позивач перерахував відповідачу, відповідно, 5,15 грн. та 514,55 грн.

Як видно з листа позивача № 2301/03 від 22.12.2006 року (а.с. 6), позивач станом на 20.12.2006 року має борг перед Пенсійним фондом у розмірі 25761,52 грн., який складається з фінансових санкцій в сумі 19385,90 грн. та пені в сумі 6375,62 грн.; заборгованісті зі сплати страхових внесків немає, а навпаки має місце переплата.

Згідно платіжного доручення № 4362 від 22.12.2006 року (а.с. 9), позивачем відповідачу перераховано 25761,52 грн. в рахунок оплати фінансових санкцій та пені.

Відповідно до акту звірки розрахунків від 19.01.2007 року (а.с. 10) позивач станом на 01.01.2007 року не має заборгованості перед Пенсійним фондом зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені.

Оцінюючи наведені докази, суд, враховуючи, що відповідач проти позову не заперечував, прймає до уваги вищевказані лист відповідача, акт звірки та платіжні доручення та приходить до висновку, що станом на 01.01.2007 року позивач ніякої заборгованості по сплаті страхових внесків, пені та фінансових санкцій перед Пенсійним фондом не мав; фінансову санкцію та пеню за затримку сплати страхових внесків за період з 22 по 23 вересня 2008 року на даний час сплатив.

Таким чином суд вважає, що рішення № 504, № 505, № 506 прийняті відповідачем з порушенням вимог ч.ч. 2, 13 ст.106 Закону, підпункту 9.3.2 пункту 9.3, пункту 10.5 Інструкції, а тому є неправомірними та підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі №№ 504, 505, 506 Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду від 11.11.2008 року.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 12 червня 2009 року.

Головуючий суддя: М.М. Семенюк