Постанова від 09.07.2009 по справі 2а-2203/09/0670

h

справа № 2а-2203/09/0670

категорія 2.19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2009 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюк М.М. ,

при секретарі - Корольової О.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сільгосптехніка"

до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі

про визнання протиправними та скасування рішень,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними таскасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду в Червоноармійському районі №№ 383, 384, 385 від 17.11.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та попросив визнати оскаржуванні рішення протиправними та скасувати повністю рішення № 385 і частково в частині застосування фінансових санкцій та пені за період сплати недоїмки: - рішення № 383 з 20.04.2004 року по 17.11.2007 року; - рішення № 384 з 20.04.2005 року по 17.11.2007 року, мотивуючи це тим, що відповідачем при винесені рішень були порушені строки застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлені ст. 250 ГК України.

Представник відповідача позов не визнав, надавши суду письмові запереченя на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішеннями начальника Управління пенсійного фонду в Червоноармійському районі від 17.11.2008 року до позивача були застосовані фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду,:

- рішення № 383 - за період з 20.04.2004 року по 19.01.2008 року у вигляді штрафу в розмірі 10% несвоєчасно сплачених страхових внесків у сумі 684,87 грн. та нарахована пеня в розмірі 84,28 грн.;

- рішення № 384 - за період з 20.04.2005 року по 19.01.2008 року у вигляді штрафу в розмірі 20% несвоєчасно сплачених страхових внесків у сумі 1051,79 грн. та нарахована пеня в розмірі 230,09 грн.;

- рішення № 385 - за період з 21.05.2005 року по 20.08.2007 року у вигляді штрафу в розмірі 50% несвоєчасно сплачених страхових внесків у сумі 20858,64 грн. та нарахована пеня в розмірі 11633,36 грн.

Відповідно до ч.13 ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне песійне страхування" (далі Закон), рішення про нарахування пені та накладення штрафів за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, виноситься посадовими особами виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду.

Зазначений порядок встановлений Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду Ураїни від 19.12.2003 року № 21-1 (далі Інструкція), згідно підпункту 9.3.2 пункту 9.3 якої рішення про застосування штрафів складається в залежності від терміну затримки (погашення) страхових внесків:

"1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 10% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за пеіод з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 20% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за пеіод з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів рішення вноситься у розмірі 50% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості сплати за цей період.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника."

Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб"єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушеня, але не пізніше як через один рік з дня порушеня цим суб"єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи положення підпункту 9.3.2 пункту 9.3 Інструкції, днем порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності є день фактичної сплати (погашення) страхувальником недоїмки в строки, відповідно до 30, до 90 і більше 90 календарних днів.

Згідно ч.1 ст. 5 Закону, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб"єктами системи загальнообов"язковго державного пенсійного страхування; дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Суд вважає, що ст. 250 ГК України ні в жодному разі не суперечить ч. 15 ст. 106 Закону, яка передбачає, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, тобто містить положення лише до строків стягнення, а не застосування пені і штрафів.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені теріторіальними органами пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як вбачається з ч.3 ст. 106 Закону та розділу 8 Інструкції, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, органи Пенсійного фонду щомісяця протягом п"яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом, надсилають йому вимогу про сплату недоїмки, яка формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Тобто, органи Пенсійного фонду забов"язані щомісяця контролювати чи є у страхувальника недоїмка та хід її погашення і в разі сплати недоїмки приймати рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені при затримці сплати страхових внесків окремо на кожну суму недоїмки (заборгованісті зі сплати страхових внесків за відповідний базовий звітний період).

З наданих відповідачем розрахунків фінансових санкцій та пені по особовому рахунку позивача видно, що в зазначені в оскаржуваних рішеннях періоди позивач неодноразово повністю сплачував недоїмку за відповідний базовий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб"єктів владних повноважень адміністратині суди перевіряють, чи прийняті вони, між іншим, добросовісно та своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином суд, враховуючи наведене, приходить до висновку, що відповідач, будучи забов"язаний та маючи змогу вчасно виявляти порушення з боку позивача щодо сплати страхових внесків та приймати рішення про притягнення його до відповідальності, протягом тривалого часу цього не робив, що призвело до штучного зростання у позивача заборгованості перед Пенсійним фондом по фінансовим санкціям та пені, при винесені оскаржуваних рішень порушив вимоги ст. 250 ГК України, ст. 106 Закону, розділів 9, 10 Інструкції.

На підставі викладеного, керуючись ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду в Червоноармійському районі від 17.11.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду № 385 повністю та частково, в частині застосування фінансових санкцій та пені за період сплати недоїмки, № 384 з 20.04.2004 року по 17 листопада 2007 року та № 384 з 20 квітня 2005 року по 17 листопада 2007 року.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: М.М. Семенюк