91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
10.08.09 Справа № 01-10/13-261.
Суддя Лісовицький Є.А., розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Прокурора Лутугінського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області, м. Лутугіне Луганської області
до Закритого акціонерного товариства Групова збагачувальна фабрика «Луганська», смт. Білоріченський Лутугінський район Луганської області
про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 23595 грн. 30 коп.,
Прокурором Лутугінського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Лутугінському районі Луганської області 10.08.2009 року подано позов про стягнення з Закритого акціонерного товариства Групова збагачувальна фабрика «Луганська»заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених за Списком №2 в сумі 23595 грн. 30 коп.
В прийнятті позовної заяви слід відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Управління Пенсійного фонду, згідно з п. 1.1. Положення про управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління ПФУ № 8-2 від 30.04.2002 року ( z0441-02 ), є органами Фонду підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів фонду, які здійснюють владні управлінські функції.
Пункт 4 ст. 17 КАС України ( 2747-15 ) визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в п. 7 ст. 3 КАС України ( 2747-15 ): це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з позовних матеріалів, позивач звернувся до суду з даним позовом не на захист власних прав та інтересів, - діяв як уповноважений державою орган при здійсненні ним владних управлінських функцій і як суб'єкт владних повноважень, тому, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України ( 2747-15 ), його позов про відшкодування заборгованості по витратах на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, підвідомчий адміністративному суду.
Отже, спір за участю управління Пенсійного фонду про відшкодування заборгованості по витратах на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю нарахування наукової пенсії та інших платежів до фонду та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.
У зв'язку з набранням чинності КАС України ( 2747-15 ) з 1 вересня 2005 року, до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов (статті 2, 3, 17, 50 і 104 КАС України ( 2747-15 )).
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 17.02.09 у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Броварському районі Київської області до СТОВ “Требухівське”про стягнення 49705 грн. 54 коп. заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та в постанові Вищого господарського суду України від 03.03.2009 року по справі № 11/244-4882.
Таким чином спірні правовідносини є публічно-правовими та повинні розглядатись за нормами КАС України.
На підставі викладеного та п.1 ч.1 ст.62 ГПК України, у прийнятті позовної заяви слід відмовити, оскільки, спір не підлягає розгляду в господарських судах України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В прийнятті позовної заяви відмовити.
2. Позовну заяву та додані до неї матеріали на “5“ аркушах повернути заявнику.
Суддя Є.А. Лісовицький