ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
29 квітня 2015 року 11:36 №826/12248/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Островській О.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомголовного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві
доприватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь»
прозастосування заходів реагування,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 квітня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» про застосування заходів реагування, а саме - зупинення роботи будівництва.
Позовні вимоги мотивовано порушенням приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» під час здійснення господарської діяльності вимог чинного законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідач проти позову заперечив з огляду на те, що на час звернення позивача до суду із відповідним позовом більша частина зафіксованих в акті перевірці від 01.08.2014 №689 порушень була усунута відповідачем, а інші порушення, є надуманими і такими, що не відповідають дійсності.
Під час судового розгляду справи провадження у справі зупинялось на підставі пункту 4 частини другої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України для надання Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві часу на призначення та проведення позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» із метою перевірки стану усунення порушень, зафіксованих в акті перевірці від 01.08.2014 №689.
В судовому засіданні 29.04.2015 представники сторін повідомили суд, що порушення, зафіксовані в актах перевірок органів Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 01.08.2014 №689, від 26.11.2014 №710, від 31.12.2014 №26-75 приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» усунуто в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
На підставі наказу Оболонського районного управління головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві від 18.07.2014 №116 та посвідчення на проведення перевірки від 21.07.2014 №675, органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій проведено позапланову перевірку приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь», розташованого за адресою: місто Київ, Оболонський район, проспект Оболонський, будинок 26.
За результатами проведеної перевірки, Оболонським районним управлінням головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві складено акт перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 01.08.2014 №689, якими зафіксовано 20 епізодів порушень з боку приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Враховуючи виявлені порушення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом повного зупинення робот із будівництва приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» житлово-офісного комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення по проспекту Оболонському, 26 в Оболонському районі міста Києва.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно із приписами статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З огляду на зазначені приписи законодавства позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування.
Під час судового розгляду справи приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» наголошувалось на вчинення дій щодо усунення порушень зафіксованих в акті перевірки від 01.08.2014 №689.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2014 провадження в адміністративній справі №826/12248/14 зупинялось з метою надання часу позивачеві для призначення та проведення за заявою відповідача позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Будинок побуту Оболонь» із метою перевірки стану усунення порушень, зафіксованих в акті перевірці від 01.08.2014 №689.
За результатом повторної позапланової перевірки приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» Оболонським районним управлінням головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві складено акт від 26.11.2014 №710, в якому було зафіксовано вже 16 епізодів порушень з боку приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Також, приватне акціонерне товариство «Будинок побуту «Оболонь» перевірялось Департаментом державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій на предмет додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
За результатом перевірки Департаментом державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій складено акт від 31.12.2014 №26-75, в якому було зафіксовано 3 епізоду порушень з боку приватного акціонерного товариства «Будинок побуту «Оболонь» законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:
- пункту 6.48 ДБН В.2.3-15:2007 - не надано підтверджуючих матеріалів щодо погодження з центральним органом державного пожежного нагляду улаштування виходів з ліфтових холів на відмітках - 4.65 та - 8.050 в підземний паркінг через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу в осях (И2-Г2)(30-32), (Д3-Е3)(8-10) та (Е1-И1)(24-28);
- пункту 5.42 табл. 4 ДБН В.1.1-7-2002 - у сходовій клітці в осях (С2-ЕЗ) (14-16) передбачено улаштування повітропроводів не відокремлених від її об'єму протипожежною стіною класу вогнестійкості неменше REI 150;
- підпунктів 2.17, 2.19 табл. 4 ДБН В.1.1-7-2002 - значення класів вогнестійкості будівельних конструкцій (міжповерхові перекриття, несучі елементи, огороджувальні стіни, перегородки, площадки та марші сходів тощо) об'єкту не визначені шляхом вогневих випробувань за ДСТУ Б.В.1.1-4, в зв'язку з чим відсутнє підтвердження фактичного класу вогнестійкості будівельних конструкцій та протипожежних перешкод об'єкту.
На підтвердження усунення приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» названих епізодів порушень останнім надано суду: листи товариства від 14.01.2015 №14 та від 11.03.2015 №75 із додатками щодо погодження відхилень від чинних будівельних норм; листи Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 16.02.2015 №26-2396/264, від 30.03.2015 №26-4640/264 щодо відсутності заперечень у застосуванні відповідних проектних рішень (відхилень) у відповідності до пункту 6.48 ДБН В.2.3-15:2007, пункту 5.42 табл. 4 ДБН В.1.1-7-2002; звіт про дослідно-конструкторську роботу оцінки класу вогнестійкості будівельних конструкцій житлово-офісного комплексу з об'єктами інфраструктури для обслуговування населення по проспекту Оболонському, 26 в Оболонському районі міста Києва.
Отже станом на 29.04.2015 приватним акціонерним товариством «Будинок побуту «Оболонь» усунуто зафіксовані в акті перевірки від 31.12.2014 №26-75 порушення в повному обсязі, що підтверджується також рапортом провідного інспектора ВНТР та КСПЗ управління державного нагляду та контролю головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві Шевчук С.М. від 28.04.2015, та не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні.
Враховуючи викладені обставини, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім того, частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене та керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст постанови складено 06.05.2015