Постанова від 30.04.2015 по справі 822/486/15

Копія

Справа № 822/486/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріСтадніку Д.М.

за участі:представника позивача - Кравцової І.В. за довіреністю №12-13 від 15.01.2015 представника відповідача - Цимбал Н.П. за довіреністю №3476/9/22-25-10 від 18.02.2015

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування рішень від 15.12.2014 №0073621701/1384 та №0073601701/1385, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" (далі - позивач) звернулось в суд з позовом до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - відповідач, ДПІ у м.Хмельницькому), з урахуванням уточнення позовних вимог (заява вх.№10533 від 14.04.2015), про скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.12.2014 №0073621701/1384, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 7075,47 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 70,76 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 20.02.2014 по 21.02.2014 і №0073601701/1385 яким до позивача застосовано штраф у розмірі 5132,82 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 51,32 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 20.01.2014 по 21.01.2014.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що несвоєчасне перерахування задекларованого єдиного соціального внеску за грудень 2013 року, січень 2014 року, який був сплачений платіжними дорученнями від 21.01.2014 №236 на суму 99370,00 грн. та від 21.02.2014 №329, №383, №1626 на загальну суму 100100,00 грн. сталось не з вини позивача, а з вини працівників структурних підрозділів ДПІ, зокрема Ярмолинецької ДПІ. Вказує, що утримання і нарахування єдиного соціального внеску проводиться в період безпосередньої виплати заробітної плати, відпусток, грошових виплат при звільненні, відтак, кошти перераховані 21.10.2013 та 21.11.2013 стосувалися перерахування по виплаті заробітної плати за першу половину жовтня та листопада місяця, а тому не вірно були трактовані відповідачем - як погашення заборгованості станом на 20 число. Зазначає, що в зв'язку з прийняттям рішення з 01 жовтня 2013 року про передачу функцій адміністрування Єдиного соціального внеску до Міндоходів України, Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта" з 01.10.2013 передачу консолідованого звіту з ЄСВ та перерахування внесків мала здійснювати до ДПІ у м.Хмельницькому. У зв'язку з цим, позивачем 04.12.2013 був надісланий лист №02-3666/2 до Городоцької ОДПІ з проханням перерахувати на рахунок ДПІ у м.Хмельницькому залишок коштів переданих Пенсійним фондом станом на 01.10.2013, а також кошти, отримані від без балансового виробничого підрозділу Ярмолинецького ЦПЗ №8, як сплату за єдиний соціальний внесок в жовтні 2013 року, листопаді 2013 року та грудні 2013 року, а також скасувати раніше подану звітність Ярмолинецького ЦПЗ №8 Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" по Єдиному соціальному внеску за вересень і жовтень 2013. Листом від 02.04.2015 Ярмолинецьке відділення Городоцької ОДПІ підтвердило надходження коштів на розрахунковий рахунок №37199201002221 по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне страхування, на загальну суму 316443,62 грн.. Кошти позивачу були повернуті лише в березні 2014, платіжними дорученнями №23 від 06.03.2014, №23/1 від 11.03.2014 та №23/2 від 12.03.2014 на загальну суму 316718,96 грн..

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№6798 від 12.03.2015) просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачем до ДПІ у м.Хмельницькому подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації), застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів з додатками за грудень 2013 року та січень 2014 року. У звіті за грудень 2013 року платником задекларовано єдиний соціальний внесок в сумі 1793552,38 грн., у звіті за січень 2014 року - в сумі 1684049,33 грн.. Граничні терміни сплати узгоджених сум єдиного внеску відповідно склали: 20.01.2014 та 20.02.2014. Станом на 20.01.2014 в картці особового рахунку Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" рахувалась переплата в розмірі 1742224,18 грн., станом на 20.02.2014 - в розмірі 1613294,67 грн., як наслідок в особовому рахунку платника виник борг: на 20.01.2014 - в сумі 51328,20 грн., станом на 20.02.2014 - в сумі 70754,66 грн.. Заборгованість по єдиному податку Хмельницькою дирекцією УДППЗ "Укрпошта" сплачено платіжними дорученнями від 21.01.2014 №236 на суму 99370,00 грн. та від 21.02.2014 №329, №383, №1626 на загальну суму 100100,00 грн.. Порушення законодавчо встановленого строку сплати склало 1 день. Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Відповідно до п.8 ст.9 вказаного Закону платники єдиного внеску, крім платників зазначених у пунктах 4 і 5 ч.1 ст.4 цього закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Відповідальність платників за несвоєчасну сплату до бюджету єдиного внеску встановлена ст.25 Закону №2464-VІ. Оскільки позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок, ДПІ у м.Хмельницькому правомірно винесено оскаржувані рішення.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що 15.12.2014 ДПІ у м.Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0073621701/1384, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 7075,47 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 70,76 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 20.02.2014 по 21.02.2014 і №0073601701/1385 яким до позивача застосовано штраф у розмірі 5132,82 грн. (10%) та нараховано пеню у розмірі 51,32 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 20.01.2014 по 21.01.2014.

Не погоджуючись з рішеннями від 15.12.2014 №0073621701/1384 та №0073601701/1385, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

За результатами розгляду скарги, Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято рішення про результати розгляду скарги №649/10/22-01-10-03-14 від 23.01.2015, яким рішення ДПІ у м.Хмельницькому від 15.12.2014 №0073621701 та №0073601701 залишено без змін, а скаргу Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" - без задоволення.

Не погоджуючись з рішеннями від 15.12.2014 №0073621701/1384 та №0073601701/1385, позивач оскаржив їх в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, досліджуючи правомірність зазначених вище висновків відповідача, суд встановив та враховує наступне.

Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19.-1.1 ст.19 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон №2464-VI, в редакції закону на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно абз.2 п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 1 ст.5 Закону №2464-VI встановлено, що облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом. Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску покладено на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та його територіальні органи, які відповідно до покладених на них завдань мають право, зокрема, стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску та застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом (ст.ст. 12, 13 Закону №2464-VI).

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч.5 ст.7 Закону №2464-IV єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до п.1 ч.10 ст.9 Закону №2464-VI, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Суд встановив, що Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" самостійно нарахувало (задекларувало) суми єдиного внеску, а саме:

- за грудень 2013 року в сумі 1793552,38 грн.;

- за січень 2014 року в сумі 1684049,33 грн.,

що підтверджується наявними в матеріалах справи звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2013 року та за січень 2014 року.

Станом на 20.01.2014 в картці особового рахунку Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" рахувалась переплата в розмірі 1742224,18 грн., станом на 20.01.2014 - 1613294,67 грн., в результаті чого в особовому рахунку платника виник борг станом на 20.01.2014 - 51328,20 грн., станом на 20.02.2014 в сумі - 70754,66 грн..

Згідно платіжних доручень від 21.01.2014 №236 на суму 99370,00 грн. та від 21.02.2014 №329, №383, №1626 на загальну суму 100100,00 грн. позивачем було сплачено заборгованість по єдиному внеску з порушенням законодавчо встановленого строку, оскільки граничні терміни сплати узгоджених сум єдиного внеску склали 20.01.2014 та 20.02.2014. Отже, порушення законодавчо встановленого строку сплати становить 1 день.

Посилання позивача на наявність коштів на рахунках безбалансового виробничого підрозділу Ярмолинецького ЦПЗ №8 як на підставу скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.12.2014 №0073621701/1384 та №0073601701/1385 суд вважає безпідставним, оскільки оскаржувані рішення винесені відносно Хмельницької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", а не безбалансового виробничого підрозділу Ярмолинецького ЦПЗ №8.

Частинами 10, 11 ст.25 Закону №2464-VI встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Згідно ч.16 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

В розвиток положень Закону №2464-VI прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455, зареєстрована в міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154 (далі - Інструкція №455).

Інструкція №455 визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

За змістом п.7.2 Інструкції №455, що органи доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладають штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або повідомленням-розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи (п.7.5 Інструкції №455).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що самостійно визначені позивачем зобов'язання із сплати єдиного внеску не були сплачені своєчасно (з порушенням термінів сплати), що, відповідно, зумовило правомірне нарахування штрафу і пені. Крім того, суд враховує, що позивачем не заперечується факт несвоєчасної сплати єдиного внеску.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Враховуючи викладене, відповідачем доведена правомірність рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.12.2014 №0073621701/1384 та №0073601701/1385. В той же час позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, не підтверджені належними доказами, не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому не належать до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 травня 2015 року

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк