Постанова від 16.03.2015 по справі 822/711/15

Копія

Справа № 822/711/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л.

при секретаріКозельській О.В.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу "Лабунський" до управління Пенсійного фонду України в Полонському районі про скасування розрахунку, -

ВСТАНОВИВ:

СВК "Лабунський" звернувся з позовом до УПФУ в Полонському районі про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в частині визначення суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_3 за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 986,47 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскільки ОСОБА_3, як жінка, що виховала п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, працювала у сільськогосподарському виробництві на СВК "Лабунський" не на постійній роботі, а тимчасово, то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" не має права на призначення пенсії на пільгових умовах. Вважає неправомірними дії відповідача щодо включення до оскаржуваного розрахунку суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_3 в розмірі 986,47 грн. та просить його скасувати.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, подав письмове заперечення проти позову, яке підтвердив у судовому засіданні, та пояснив, що пільгова пенсія ОСОБА_3 призначена у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства, вважає оскаржуваний розрахунок правомірним та просить відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.02.2015 року позивачем отримано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року на суму 11 620,90 грн.

До вказаного розрахунку включено суму відшкодування в розмірі 986,47 грн. за ОСОБА_3, яку позивачем не сплачено в зв'язку з відсутністю в останньої права на пільгову пенсію.

Перевіряючи оскаржуваний розрахунок на відповідність вимогам чинного пенсійного законодавства, судом враховано наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень даного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій визначається Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно п. 1 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Об'єктом оподаткування відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 цього ж Закону є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і ставка збору відповідно до ст. 4 становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Згідно п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Згідно п. 6.4 - 6.5 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 року № 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14- річного віку.

Право на пенсію на пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах незалежно від форм власності та господарювання.

Отже, пенсія відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначається, якщо на момент звернення за пенсією особа працює у сільськогосподарському виробництві, що підтверджується записами у трудовій книжці, а при їх відсутності уточнюючою довідкою, а також виховали п'ятеро і більше дітей до 14- річного віку.

Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_3, з 16.05.2011 року вона прийнята на роботу до СВК "Лабунський" телятницею по договору згідно наказу № 207 від 16.05.2011 року.

Наказом № 276 від 01.07.2011 року ОСОБА_3 звільнено з роботи за власним бажанням.

Згідно довідки № 444 від 20.06.2011 року, виданої виконавчим комітетом Новолабунської сільської ради, ОСОБА_3 народила та виховала п'ятеро дітей, а саме: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1; ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3; ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4; ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_5

Суд критично оцінює доводи позивача щодо тимчасової, а не постійної роботи ОСОБА_3 телятницею у період з 16.05.2011 року по 16.07.2011 року, оскільки під терміном "постійне робоче місце" слід розуміти місце, на якому працюючий знаходиться понад 50 % робочого часу або більше 2-х годин безперервно, як, зокрема, визначено Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України № 41 від 01.09.1992 року. При цьому, поняття постійного робочого місця не залежить від тривалості перебування працюючої особи у трудових відносинах з роботодавцем.

Також, суд бере до уваги те, що рішення про призначення ОСОБА_3 пенсії не скасовано і є чинним.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що витрати на доставку і виплату пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_3 підлягають відшкодуванню позивачем.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевказане, суд вважає, що позивачем не доведено протиправності оскаржуваного розрахунку, він здійснений відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Лабунський" до Управління Пенсійного фонду України в Полонському районі про скасування розрахунку відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23 березня 2015 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий

"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий