Постанова від 06.05.2015 по справі 820/3377/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 травня 2015 р. № 820/3377/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Зінченка А.В.,

при секретарі - Алавердян Е.А.

за участі представників сторін:

позивача - Ляшенка Ю.О.

відповідача - Борисенкова Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області до державного підприємства "Харківський автомобільний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом , в якому просить суд надати дозвіл Західній ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківської області на погашення суми податкового боргу ДП "Харківський автомобільний завод" (ЄДРПОУ 07934846) в сумі 271815,81 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ДП "Харківський автомобільний завод" має податковий борг перед бюджетом у сумі 271815,81 грн. Західною ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області здійснено заходи щодо стягнення у судовому порядку з відповідача податкового боргу за рахунок готівки та з розрахункових рахунків, але кошти у відповідача відсутні для погашення усієї суми боргу. Також позивачем складено акт опису майна та проведено реєстрацію податкової застави майна платника податків згідно акту опису майна.

Посилаючись на вказані обставини, представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що майно, за рахунок якого позивач просить стягнути борг, відноситься до цілісного майнового комплексу і забезпечує ведення виробничої діяльності підприємства. Крім того, представник відповідача зазначив, що Законом України "Про ведення мораторію на примусову реалізацію майна" введено мораторій на відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва .

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та відповідача, встановив наступне.

Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який міститься в матеріалах справи - Державне підприємство "Харківський автомобільний завод" зареєстровано як юридична особа 31.03.1993 року та перебуває на обліку в Західній ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області як платник податків , що підтверджується ідентифікаційними даними по відповідачу.

Зі Статуту ДП "Харківський автомобільний завод", затвердженого Наказом Державного концерну "Укроборонпром" від 05.04.2013р. №105, встановлено, що Державне підприємство "Харківський автомобільний завод" є правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов'язків Державного підприємства "126 Харківський автомобільний ремонтний завод" .

Згідно з п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Позивач зазначає, що ДП "Харківський автомобільний завод" має податковий борг по земельному податку з юридичних осіб перед бюджетом у сумі 271815,81 грн., що виник на підставі самостійно поданої відповідачем декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 29.04.2014 р. та розрахунку земельного податку №9018095396.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Наявність суми заборгованості також підтверджується обліковою карткою та розрахунком загальної суми заборгованості по відповідачу.

Відповідно до п.87.2. ст.87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.88.1. ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Приписами пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України визначено, що право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням п.89.2 положень цієї статті з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Згідно п. 89.3 ст.89 ПКУ майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Судом встановлено, що позивачем складено рішення про опис майна у податкову заставу №13 від 03.02.12р. На підставі цього рішення позивачем 25.03.2015 р. складено акт опису майна №26/20-33-25-02-51, згідно якого проведено опис майна ДП "126 Харківський автомобільний ремонтний завод" та визначено його вартість на загальну суму 113903,80 грн.

Акт опису майна №26/20-33-25-02-51 підписано уповноваженою особою відповідача без заперечень, про що свідчить підпис на копії акту.

Податкова застава, згідно акту опису майна від 25.03.2015 р. №26/20-33-25-02-51 зареєстрована в державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується Витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна .

На момент звернення з позовом до суду, акт опису майна від 25.03.2015 р. №26/20-33-25-02-51 є чинним.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що майно, за рахунок якого позивач просить стягнути борг, відноситься до цілісного майнового комплексу, на відчуження якого у відповідності до Закону України "Про ведення мораторію на примусову реалізацію майна", діє мораторій , оскільки майно, визначене в акті опису майна від від 25.03.2015 р. №26/20-33-25-02-51, відноситься до рухомого майна. Крім того, суд зазначає, що відповідач - ДП "Харківський автомобільний завод" не знаходиться в переліку підприємств, заборонених до приватизації відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації".

Також судом встановлено, що позивачем 03.02.2012 року складено податкову вимогу №35, яка отримана відповідачем, що підтверджується підписом бухгалтера підприємства на копії вимоги.

З метою стягнення суми заборгованості позивач звертався до суду з адміністративним позовом до ДП "Харківський автомобільний завод". Так, Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.14р. по справі №820/13636/13-а задоволено позовні вимоги Західної ОДПІ м.Харкова та стягнуто з ДП "Харківський автомобільний завод" податковий борг у розмірі 1313864,51 грн. з розрахункових рахунків, відкритих у банках .

Позивачем до установ банків направлялись інкасові доручення, однак зазначені доручення повертались без виконання у зв"язку з відсутністю коштів на рахунках.

Відповідно до положень п.95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

П.95.2 ст. 95 ПКУ визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

У разі якщо сума коштів, отримана у результаті продажу майна платника податків, перевищує суму його грошового зобов'язання та податкового боргу, різниця перераховується на рахунки такого платника податків або його правонаступників.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області до державного підприємства "Харківський автомобільний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу -задовольнити.

Надати дозвіл Західній об'єднаній державній податковій інспекції м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області на погашення на користь Державного бюджету України податкового боргу Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" (ідентифікаційний код - 07934846; місцезнаходження - 61034, м. Харків, вул. Цементна, буд. 2) в розмірі 690473 (шістсот дев'яносто тисяч чотириста сімдесят три) грн. 30 коп. за рахунок майна, що знаходиться в податковій заставі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 07 травня 2015 року.

Суддя А.В. Зінченко