Справа № 815/1/15
05 травня 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Виробничо-комерційної фірми «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001012200 від 07.10.2014 року та податкової вимоги № 3015-25 від 23.10.2014 року, -
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001012200 від 07.10.2014 року та податкову вимогу № 3015-25 від 23.10.2014 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
02 грудня 2014 року Виробничо-комерційна фірма «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю отримала податкову вимогу Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № 3015-25 від 23.10.2014 року.
Відповідно до податкової вимоги станом на 22.10.2014 року сума податкового боргу Виробничо-комерційної фірми «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з орендної плати з юридичних осіб за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 441379,06 грн., у тому числі за основним платежем 195816,78 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 245562,28 грн.
Податкова вимога Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № 3015-25 від 23.10.2014 року прийнята на підставі податкового повідомлення-рішення від 07.10.2014 року № 0001012200, яке в свою чергу прийняте в результаті проведення перевірки за результатами якої складено акт від 22.09.2014 року № 2019/15-05-22-01-18/31411491.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням № 0001012200 від 07.10.2014 року та податковою вимогою № 3015-25 від 23.10.2014 року Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області та вважає їх безпідставними та необґрунтованими, винесеними з порушенням норм чинного законодавства та такими, що належать до скасування.
В судове засідання, призначене на 30.04.2015 року, сторони не з'явилися. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином та своєчасно. 30.04.2015 року через канцелярію суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи в письмовому провадженні. 08.04.2015 року через канцелярію суду надійшло клопотання від представника відповідача про розгляд справи в письмовому провадженні.
Суд, з урахуванням ч.6 ст.128 КАС України, вирішив розглянути дану адміністративну справу в письмовому провадженні.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
Виробничо-комерційна фірма «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрована Виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради Одеської області 12.04.2001 року.
Виробничо-комерційна фірма «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрована та перебуває на обліку у Білгород-Дністровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області як платник податків з 19.04.2001 року за № 1969.
На підставі Наказу від 09.09.2014 року № 517, повідомлення про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки від 09.09.2014 року № 34/22-01 співробітник Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області провів документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2014 року по 09.09.2014 року. Підставою для проведення перевірки був лист Білгород-Дністровської міжрайонної прокуратури № 16-8161-14 від 26.08.2014 року про організацію виконання рішення Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 та службова записка № 190/1501 від 18.07.2014 року відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій про організацію виконання рішення Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 року № 916/455/14.
За результатами цієї перевірки 22.09.2014 року відповідач склав акт № 2019/15-05-22-01-18/31411491 «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ВКФ «Проксіма» у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ 31411491 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2014 року по 09.09.2014 року» (а.с.16-23).
В акті перевірки встановлені наступні порушення з боку позивача:
- п.288.1, п.288.2, п.288.3 ст.288 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження орендної плати у загальній сумі 196313,73 грн.;
- п.286.4 ст.286 Податкового кодексу України, підприємство не подало податкову декларацію з плати за землю у урахуванням уточнень на 2014 рік.
За наслідками перевірки позивача податковий орган прийняв податкове повідомлення-рішення:
- від 07.10.2014 року № 0001012200, яким позивачеві за порушення п.288.1, п.288.2, п.288.3 ст.288 та п.286.4 ст.286 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 441876,01 грн., у тому числі за основним платежем 196313,73 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 245562,28 грн. (а.с.25).
На підставі податкового повідомлення-рішення від 07.10.2014 року № 0001012200 відповідач з урахуванням переплати та нарахувань прийняв податкову вимогу № 3015-25 від 23.10.2014 року, відповідно до якої станом на 22.10.2014 року сума податкового боргу Виробничо-комерційної фірми «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з орендної плати з юридичних осіб за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 441379,06 грн., у тому числі за основним платежем 195816,78 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 245562,28 грн. (а.с.6).
Суд вважає, що вказані висновки про наявність зазначених порушень податкового законодавства позивачем є необґрунтованими.
З огляду на матеріали справи суд встановив, що відповідно до акту перевірки 28 грудня 2001 року між Приморською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області (Орендодавець) та Виробничо-комерційною фірмою «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1 якого Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22 травня 2001 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 15 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради, загальною площею 78,0337 га розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для риборозведення, сінокосіння і будівництва та обслуговування комплексів по догляду за об'єктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги.
Згідно з п.2.5 зазначеного договору загальна сума оренди складає 76870,995 грн. за рік.
Також, 28 грудня 2001 року між Приморською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області (Орендодавець) та Виробничо-комерційною фірмою «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1 якого Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22 травня 2001 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 15 років земельну ділянку із земель Приморської сільської ради, загальною площею 80,0 га розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для будівництва та обслуговування комплексів по догляду за об'єктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги і закладів відпочинку вздовж берегу.
Згідно з п.2.5 зазначеного договору загальна сума оренди складає 30000,00 грн. за рік.
03.06.2008 року Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області прийняла рішення № 1508-V «Про внесення змін та доповнень до договорів довгострокової оренди земельних ділянок ВКФ «Проксіма» у вигляді ТОВ.
Відповідно до зазначеного рішення були внесені зміни до договору довгострокової оренди земельної ділянки ВКФ «Проксіма» у вигляді ТОВ, а саме пункт 1.1 договору від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22.05.2001 року та № 1508-V від 03.06.2008 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 45 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, загальною площею 78,0337 га, розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для риборозведення, сінокосіння і будівництва та обслуговування комплексів по догляду за об'єктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги. Пункт 2.5 договору оренди від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: сума орендної плати на рік складає 6149,85 грн.
Також, були внесені зміни до договору довгострокової оренди земельної ділянки ВКФ «Проксіма» у вигляді ТОВ, а саме пункт 1.1 договору від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22.05.2001 року та № 1508-V від 03.06.2008 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 45 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, загальною площею 80,0 га, розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для будівництва та обслуговування комплексів по догляду за об'єктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги і закладів відпочинку вздовж берегу. Пункт 2.5 договору оренди від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: сума орендної плати на рік складає 6304,80 грн.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
24.12.2013 року Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області прийняла рішення № 661-VI «Про затвердження орендної плати за використання земельних ділянок на умовах оренди землекористувачами по Приморській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області». Зазначеним рішенням було встановлено орендну плату за користування земельними ділянками на умовах оренди відповідно до нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 863 від 15.01.2014 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 780337,00 кв. м., що розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, Приморська сільська рада (за межами населених пунктів), користувачем якої є Виробничо-комерційна фірма «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, складає 1771241,72 грн.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 862 від 15.01.2014 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 80,0 га складає 4979082,24 грн.
Згідно з ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Рішенням Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 було задоволено позов заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області до Виробничо-комерційної фірми «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року, доповнено розділ 1 договору пунктом 1.3: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1771241,72 грн., пункт 2.5 викладено у наступній редакції: сума орендної плати розрахована у розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 141699,34 грн. на рік.
Суд встановив, що зазначене рішення суду стало підставою для проведення перевірки позивача та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення № 0001012200 від 07.10.2014 року та спірної податкової вимоги № 3015-25 від 23.10.2014 року.
Однак, в судовому засіданні суд встановив, що позивач про існування рішення Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 та рішення Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 24.12.2013 року № 661-VI не знав, оскільки у підприємства відбулась зміна юридичної адреси.
Крім того, в ході розгляду справи суд встановив, що рішення Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 не набрало законної сили, оскільки позивач оскаржує його. Цей факт підтверджується наявною в матеріалах справи копією ухвали Одеського апеляційного господарського суду від 06.0.2015 року по справі № 916/436/14 про прийняття апеляційної скарги до провадження (а.с.100).
Також, суд встановив, що позивач не погоджується з рішенням Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 24.12.2013 року № 661-VI «Про затвердження орендної плати за використання земельних ділянок на умовах оренди землекористувачами по Приморській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області» та оскаржує його в судовому порядку. На підтвердження зазначеної обставини представник позивача надав до суду копію ухвали Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 18.02.2015 року по справі № 495/11158/15-а про відкриття провадження у справі (а.с.101).
Відповідно до п.288.1 та п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Також, згідно з ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, на думку суду, оскільки позивач не погоджується з рішенням Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 та рішенням Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 24.12.2013 року № 661-VI «Про затвердження орендної плати за використання земельних ділянок на умовах оренди землекористувачами по Приморській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області», то висновки відповідача про наявність зазначених порушень податкового законодавства позивачем є необґрунтованими та передчасними.
Тобто, суд вважає, що позивач не порушував податкове законодавство.
Під час судового розгляду справи представник відповідача не надав доказів, які б спростовували зазначені вище факти.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд встановив, що відповідач всупереч нормам Податкового кодексу України безпідставно та передчасно прийняв податкове повідомлення-рішення № 0001012200 від 07.10.2014 року та податкову вимогу № 3015-25 від 23.10.2014 року відповідно.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України: «Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідно місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його службова або посадова особа».
Відповідно до пп.3 п.9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас п.19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, орган Державної казначейської служби України зобов'язаний стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
В даному випадку стягнення судових витрат необхідно провести шляхом їх безспірного списання із рахунка Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про оренду землі», Податковим кодексом України, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 159-163 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № 0001012200 від 07.10.2014 року.
3. Скасувати податкову вимогу Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № 3015-25 від 23.10.2014 року.
4. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Виробничо-комерційної фірми «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 31411491) суму сплаченого судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім),20 грн.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко