Постанова від 06.05.2015 по справі 815/1625/15

Справа № 815/1625/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року №2306/А-2012,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року №2306/А-2012.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що громадянка ОСОБА_3 на день звернення до Комінтернівської районної державної адміністрації з заявою про приватизацію даної земельної ділянки не була її користувачем, а тому не мала згідно ст.ст.116,118 Земельного кодексу України правових підстав для вирішення питань по приватизації даної земельної ділянки. Крім того, в оскаржуваному розпорядженні відсутні точні відомості про місце розташування земельної ділянки, яка підлягає приватизації. Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року №2306/А-2012 є непропорційним, зокрема таким, що прийнято без наявності підстав, передбачених ч.1 ст.118 ЗК України та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів інших осіб і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а позовні вимоги-задоволенню.

Представник відповідача, Комінтернівської районної державної адміністрації був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (довідковий лист по справі), але в судове засідання не прибув без поважних причин. Від третьої особи, а саме ОСОБА_3 повернувся конверт. Згідно ч.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення, яке не вручено адресату з незалежних від суду причин, вважається, що таке вручене належним чином. Представник позивача не заявив клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справі, а тому на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, судом ухвалено рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження 06.05.2015 року за наявними в справі запереченнями та доказами.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач згідно ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" є регіональним органом виконавчої влади, якому ст.ст.17,124 ЗК України та ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" надані певні повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які знаходяться у державній власності та знаходяться за межами населених пунктів. Відповідно до рішення Конституційного суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року по справі № 1-6/2010 положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, а тому спори щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності з цього питання, відповідно до положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17,ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

З 07.10.2011 року позивач є членом Садівничого товариства "Пограничник" та в його користуванні знаходиться земельна ділянка НОМЕР_2 загальною площею 0,06 га за адресою: АДРЕСА_1 на території СТ "Пограничник",СМ "Вапнярський", Фонтанська сільська рада, Комінтернівський р-н, Одеська область (за межами населеного пункту).

Дана обставина підтверджується членською книжкою садовода (серія НОМЕР_1); довідкою №837 від 22.04.2013 року, виданої СТ "Пограничник"; викопіюванням з карти землекористування.

Садівниче товариство "Пограничник" існує з 1992 року відповідно до рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради народних депутатів Комінтернівського району Одеської області (рішення №108 від 17.12.1992 року - а.с.14).

ОСОБА_1 постійно та своєчасно сплачую членські та цільові внески до товариства і належним чином користуюся земельною ділянкою НОМЕР_2, що підтверджується довідкою СТ "Пограничник" №15/19 від 12.02.2015 року (а.с.40).

В 2014 році згідно ст.118 Земельного Кодексу України позивач забажав реалізувати своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки та звернувся до Головного управління Держземагенства в Одеській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до Наказу Головного управління Держземагенства в Одеській області від 16.06.2014 року №15-462/14-14-СГ ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва орієнтованою площею 0,06 га. за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які не надані у власність чи користування в СТ «Пограничник», АДРЕСА_1, на території Фонтанської сільської ради, Комінтернівського району, Одеської області (за межами населеного пункту - а.с.36).

Після цього ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернувся з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність до Управління Держземагенства в Комінтернівському районі Одеської області і 22.09.2014 року отримав відповідь (а.с.35) з даного Управління про те, що відповідно до Листа Комінтернівської районної державної адміністрації від 08.09.2014 року №1314/02-17/07/02/200 на земельну ділянку, що відводиться у власність ОСОБА_1, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва іншій особі, на підставі розпорядження від 16.11.2012 року №2306/А-2012 (а.с.35).

ОСОБА_1 звернувся до Комінтернівської районної державної адміністрації з запитом на отримання публічної інформації та 15.01.2015 року отримала копію розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 16.11.2012 року №2306/А-2012 "Про надання громадянці України ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради" (а.с.10), яким наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.

Представник позивача не погоджується з розпорядженням від 16.11.2012 року №2306/А-2012, оскільки громадянка ОСОБА_3 на день звернення до Комінтернівської районної державної адміністрації з заявою про приватизацію даної земельної ділянки не була її користувачем, а тому не мала згідно ст.ст.116,118 Земельного кодексу України правових підстав для вирішення питань по приватизації даної земельної ділянки.

Комінтернівська районна державна адміністрація заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, з підстав викладених в запереченнях на адміністративний позов від 30.03.2015 року, наголосивши на тому, що ч.3 ст.116 Земельного кодексу України передбачено декілька варіантів безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадян, в тому числі -одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Позивачем не надано рішення уповноваженого органу, яким надано в користування або у власність земельну ділянку, також відсутні докази, що підтверджують проведення державної реєстрації прав на землю. Відповідно до норм чинного законодавства, підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. Без прийняття рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування або виконавчої влади про виділення земельної ділянки у власність, користування конкретно визначеній особі-право на землю не виникає. Крім того, СТ «Пограничник» за відсутністю жодного рішення уповноваженого органу державної влади, офіційних документів, що посвідчують право на земельну ділянку фактично незаконно використовував її розподіляючи ділянки між членами товариства.

Суд оцінюючи вказаний акт суб'єкту владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, приходить до висновку про його законність з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст.ст.17,118 Земельного кодексу України, ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до компетенції відповідача належить прийняття рішень щодо надання згоди на складання проектів землеустрою, затвердження проектів землеустрою та надання громадянам у власність земельних ділянок для ведення садівництва.

Згідно положень ч.3 ст.122 та п.12 Перехідних положень ЗК України районні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Таким чином, компетентним органом державної виконавчої влади, якому надано право на розпорядженнями земельною ділянкою, загальною площею 0,06 га, для передачі її у власність громадянці ОСОБА_3 для ведення садівництва є відповідач Комінтернівська районна державна адміністрація.

Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Заява громадянина ОСОБА_3 від 14.11.2012 року (а.с.61) та додані до неї ксерокопія паспорту (а.с.63-64) та графічні матеріали - викопиювання з плану земель Фонтанської сільської ради (а.с.62) відповідають вимогам зазначеною правової норми.

Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, винесення відповідачем оскаржуваного розпорядження від від 16.11.2012 року №2306/А-2012 "Про надання громадянці України ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради" відповідало повноваженням цього органу державної виконавчої влади та прийняте за наявності відповідних підстав - заяви особи яка має намір отримати земельну ділянку у власність та відповідних графічних матеріалів, затверджених органом ДЕРЖКОМЗЕМУ України, в зв'язку із чим, такий акт суб'єкту владних повноважень відповідає законові, в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та про скасування слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Не змінює цього висновку суду й посилання представника позивача на порушення його прав землекористувача з огляду на наявність у нього права користування землею з наступних підстав.

Відповідно до положень ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 ЗК України встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

В 2008 році СТ "Пограничник" пройшло перереєстрацію в відповідних державних органах, була затверджена нова редакція Статуту товариства, рішенням господарського суду Одеської області від 21.11.2008 року по справі №12/21-08-4343 за СТ "Пограничник" було визнане право користування земельною ділянкою загальною площею 13,7 га, розташованою між селами Олександрівка та Вапнярка Комінтернівського району Одеської області на схилах Великого Аджаликського лиману.

Згідно рішення Фонтанської сільської ради №367-V від 08.08.2008 року садівничому товариству "Пограничник" був виданий дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування розміщення садівничого товариства. При цьому були затверджені списки громадян - членів товариства, затверджені назви вулиць та номера ділянок і закріплені номери земельних ділянок за кожним громадянином - членом товариства.

На підставі розпорядження №560/А-2009 від 04.04.2009 року Комінтернівської районної державної адміністрації, СТ "Пограничник" було дозволено розробку містобудівного обґрунтування розміщення садівничого товариства за вказаною адресою.

В подальшому було розроблено та узгоджено з відповідними службами містобудівне обґрунтування розміщення СТ "Пограничник", яке було затверджено згідно рішення Фонтанської сільської ради №176-VI від 25.08.2011 року на підставі діючого законодавства України (Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Але в подальшому, жодного рішення компетентного органу державної влади - Комінтернівської РДА Одеської області щодо передачі у користування СТ "Пограничник" чи його членам земельних ділянок не приймалось, вказані осюби не отримували відповідного державного акту про право власності чи користування земельної ділянки та він не був зареєстровпаний у Державному земельному кадастрі, в звязку із чим, у позивача не виникло відповідно до закону право користування спірною земельною ділянкою а тому, при прийнятті оскаржуваного рішення субєкту владних повноважень, зазначені позивачем обставини не повинні були враховуватись.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року №2306/А-2012 не підлягають задоволенню, на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 16.11.2012 року №2306/А-2012- відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.