ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
29 квітня 2015 року Справа № 813/7315/14
10 год. 28 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2
представник відповідачів - Роман Н.О.
представник третьої особи - Черевик Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області за участю третьої особи Управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 10.10.2014 року ВП № 31114333 та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області за участю третьої особи Управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 10.10.2014 року ВП №31114333 та зобов'язання вичнити дії.
Позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просять: « 1) Скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 10.10.2014 року ВП № 31114333 винесену Романом Н.О., - державним виконавцем відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області; 2) Зобов'язати державного виконавця відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області - Романа Н.О., усунути порушення № 31114333 з наступними змінами: у графі «встановлено»: «Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова № 194235 від 16.10.2013 р. ОСОБА_1, призначено пенсію за списком № 2 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати набрання рішення законної сили, тобто з 18 жовтня 2011 року. Вказана обставина зумовлює закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом».
Ухвалою від 27 листопада 2014 року відкрито провадження у справі.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 10.10.2014 року ВП № 31114333 є неправомірною, без належного виконання рішення суду, що підтверджується постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 року. Вважає, що підстав для прийняття оскаржуваного рішення у відповідача не було, оскільки розпорядження від 16.10.2013 року не є належним способом виконання рішення суду, оскільки таким розпорядженням переведено її на пільгову пенсію, а не призначено пільгову пенсію.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив.
Позиція третьої особи викладена в поясненнях, які обґрунтовуються тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 2а- 10191/08/1370 було зобов'язано управління призначити пенсію за віком на пільгових умовах. На підставі зазначеного рішення суду, розпорядженням від 16.10.2013 року № 194235 гр. ОСОБА_1 переведено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки первинне призначення пенсії за віком на загальних умовах здійснено раніше. Зазначають, що рішення суду управлінням виконано.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2009 року у справі № 2а- 10191/08/1370 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійні вимоги - Державне підприємство «Науково - дослідний інститут приймальних електронно- променевих трубок «Ероторон» про визнання права на пенсію за віком на пільгових умовах, - у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2009 року в справі № 2а- 10191/08/137 скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова неправомірними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах.
Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №2а-10191/08/1370 від 18.10.2011 року яким зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах.
14.12.2011 р. ОСОБА_1 звернулася із письмовою заявою до начальника підрозділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області з проханням прийняти до виконання виконавчий лист у справі № 2а- 10191/08/1370.
06.02.2012 року державним виконавцем Мироненко В.В. підрозділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 31114333 щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а- 10191/08/1370, виданого 28.11.2011 року Львівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, в якій надано боржнику (УПФУ в Галицькому районі м. Львова ) строк для самостійного виконання вимог виконавчого документа до 13.02.2012 року.
На адресу підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області надійшов лист начальника управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова за № 3007/619 від 16.02.2012 року в якому повідомлялось, що управлінням подано заяву про роз'яснення рішення суду, оскільки не зрозуміло, який період роботи в шкідливих умовах праці ОСОБА_1 слід враховувати для призначення пенсії за віком на пільгових умовах і з якої дати слід призначити пенсію відповідно до ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова зверталося до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, а саме Постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 року. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2012 року у роз'ясненні постанови відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.10.2012 року К/9991/65196/12 було відмовлено у відкритті касаційного провадження.
На адресу підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області надійшов лист начальника управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова за № 4563/0619 від 13.05.2014 року, в якому повідомлялось, що 16 жовтня 2013 року згідно з розпорядженням №194235 ОСОБА_1 переведену на пенсію за Списком № 2 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати набрання рішення законної сили, тобто з 18.10.2011 року.
10.10.2014 року державним виконавцем відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП 31114333, з виконання виконавчого листа № 2а-10191/08/1370 виданого 28.11.2011 року Львівським окружним адміністративним судом на підставі п.8 ч.1 ст.49 Закону України "Про виконавче провадження". Вказана постанова була винесена на підставі розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова № 194235 від 16.10.2013 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за Списком № 2 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати набрання рішення законної сили, тобто з 18 жовтня 2011 року. Вказана обставина зумовлює закінчення виконавчого провадження у зв'яжу з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
11.09.2014 року Додатковою Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про винесення додаткового рішення - задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників за період з 29 жовтня 2007 року по 27 липня 2009 року.
Львівським апеляційним адміністративним судом видано виконавчий лист № 18/14 від 16.09.2014 року яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників за період з 29 жовтня 2007 року по 27 липня 2009 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2014 року виправлено описку допущену в постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року у справі № 9104/79145/09. У описовій та резолютивній частинах постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року замість: «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників за період з 29 жовтня 2007 року по 27 липня 2009 року» вказати «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників за період з 29 липня 2007 року по 27 липня 2009 року».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Згідно з статтею 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Відповідно до вимог статті 129 Конституції України, обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства, а згідно з ст.ст.7, 14 КАС України - принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах.
Згідно положень ст.ст.255, 258 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. За кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист. Якщо судове рішення ухвалено на користь кількох позивачів чи проти кількох відповідачів, суд має право видати кілька виконавчих листів, точно зазначивши, яку частину судового рішення треба виконати за кожним виконавчим листом.
Загалом, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 21.04.1999 року №606-ХІV «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст.11 даного Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з п.8 ч.1 ст.49 цього ж Закону, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
В матеріалах справи знаходиться Постанова Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року у справі № 813/418/14 за позовом управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання неправомірними дій та скасування постанови. Даною постановою визнано протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області. Скасовано постанову про накладення штрафу від 19.12.2013 року ВП № 31114333. Постанова набрала законної сили 03.03.2014 року.
У мотивувальній частині постанови Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року у справі № 813/418/14 зазначено: «Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова рішення Львівського апеляційного адміністративного суду виконано, оскільки розпорядженням від 16.10.2013 року за №194235 ОСОБА_1 переведено на пенсію за Списком №2 з 18.10.2011 р. Відтак, суд оцінює лише правомірність підстав застосування штрафу оскаржуваною постановою від 19.12.2013 року ВП №31114333.Оглянувши розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова від 16.10.2013 року за №194235 суд встановив, що зміст такого відповідає вимогам постанови суду якою зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах».
Як визначено частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідачів у судовому засіданні довів належними та допустимими доказами, що постанова про закінчення виконавчого провадження від 10 жовтня 2014 року ВП № 31114333 винесена ним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».
Суд вважає, що виносячи постанову про закінчення виконавчого провадження від 10 жовтня 2014 року ВП № 31114333 відповідач дотримався вимог частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Що ж до тверджень позивача про те, що додатковими постановами Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2014 року та від 16.10.2014 року деталізовано порядок виконання рішення суду, то слід зазначити, що за результатами таких Львівським апеляційним адміністративним судом видано інші виконавчі листи від 20.10.2014 року №21/14 та від 16.09.2014 року №18/14, які підлягаються виконанню у іншому виконавчому провадженні та відношення до виконання виконавчого листа від 28.11.2011 року №2а-10191/08/1370 не мають.
Оскільки постанова про закінчення виконавчого провадження від 10 жовтня 2014 року ВП № 31114333 винесена на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження», суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 10.10.2014 року ВП № 31114333 та зобов'язання вчинити дії, є безпідставними та не підлягають до задоволення.
З урахуванням положень ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова в повному обсязі складена 06 травня 2015 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна