Справа № 569/5052/15-а
22 квітня 2015 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рудика Л.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівнепро зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до постанови Рівненського міського суду від 04 липня 2013 року.
Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне подало суду письмові заперечення на позов, в яких позов не визнало і просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю.
У відповідності до положень ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволені позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію за віком із зменшенням такого віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач також є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений згідно норм ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: «Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв».
Порядок здійснення перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження визначається в залежності від категорії ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській катастрофі (1 категорія або ж 2-4 категорії).
У відповідності до постанови КМУ від 20.01.1997 року №51, інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1 видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Для вказаної категорії Чорнобильців (ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, які обов'язково визнані інвалідами) застосовується порядок обчислення пенсій, що регламентується постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210. Даний Порядок визначає, що пенсії, за бажанням осіб, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Проте, даний механізм обчислення пенсій стосується лише ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, до яких не відноситься позивач.
Стаття 57 Закону України «Про статуй і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює право на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для інших категорії чорнобильців (в т. ч. ліквідаторів 2 категорії, яким є Позивач). «У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№1058-IV) передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Тобто, у разі визначення розміру пенсійної виплати згідно ст. 27 Закону України №1058-IV, обчислення її відбувається за двоскладовою формулою:
За період роботи до 01.01.2004 року заробітна плата враховується за нормами і порядку, встановленому раніше чинним законодавством, тобто застосовується ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та норми Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
За період роботи після 01.01.2004 року обчислення заробітної плати провадиться в порядку, передбаченому ст. ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаний порядок описаний був вище.
При визначенні першої складової заробітної плати для обчислення пенсії враховується, що у відповідності до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" ст.13 і ст. 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.
П. б ч. 1 постанови КМУ від 15.04.2003 року №544 встановлює, що з метою поліпшення матеріального становища пенсіонерів вирішено збільшити максимальний розмір трудових пенсій за віком до 200 гривень включно для категорій працівників, визначених згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відповідно до 150 гривень включно - для інших категорій працівників.
Згідно із ч. 4 постанови КМУ від 20.11.2003 року №1783, урядом вирішено збільшити на 12 відсотків розмір трудових пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Станом на 31.12.2003 року максимальний розмір пенсії за віком відповідно до постанови КМУ №544 становив 150 грн. (три мінімальні розміри пенсії за віком - 50 грн. х 3), тому розмір частини пенсії за страховий стаж, набутий до 01.01.2004 р., з урахуванням постанови №1783 становить 168 грн. (150 грн. х 1,12%).
Таким чином, розмір першої складової пенсії не може перевищувати 168 грн., що є меншим, ніж обчислення пенсії позивача на даний момент за період його роботи до 01.01.2004 року.
Розмір другої складової пенсійної виплати визначений в автоматизованому порядку згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відображений, як і перша складова, у розпорядженні, що додається.
Враховуючи вказаний позивачем порядок обчислення пенсії - її розмір після перерахунку зменшується, що є недоцільним для пенсіонера та призведе до звуження його соціального забезпечення державою в особі управління Пенсійного фонду України в м. Рівне.
Виходячи з вищенаведеного, в задоволені позовних вимог слід відмовити в повному обсязі за безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 159, 160 - 163, 167, 183-2, 186, 256 КАС України, суд,-
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про зобов'язання нарахувати пенсію на підставі постанови Рівненського міського суду від 04 липня 2013 року та збережених документів про роботу в зоні відчуження - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя -