вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
27.07.09Справа №2а-7694/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Цикуренко А.С. ,
при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі
ВП "Держенергонагляд у Кримському регіоні"
до Житлово-комунального господарства "Трудове"
про стягнення заборгованості в сумі 1700,00 грн
за участю представників:
прокуратури - не з'явився;
позивача - нез'явився;
відповідача - не з'явився,
Обставини справи: Прокурор Київського району м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі ВП «Держенергонагляд у кримському регіоні» звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Житлово-комунального господарства «Трудове» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн., якій підлягає сплаті на підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Постанови Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. «Про затвердження положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику».
Представники прокуратури, позивача та відповідача у судове засідання не з'явились, про місце, день та час його проведення повідомленні належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені в Законі України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання визначені Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р. (далі - Положення).
Згідно пункту 2.1 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у кримському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого 21.03.2006 р. директором НЕК «Укренерго» метою та завданнями Держенергонагляду у Кримському регіоні є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом курирування діяльності у сфері економіки та здійснення контролю за дотримання суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживання електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій з управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, відповідних відділень та груп.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності.
Ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», пунктами 2, 3 Положення передбачено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
23.09.2008 р. ВП «Держенергонагляд у кримському регіоні» був винесений припис № 28/16 щодо усунення Житлово-комунальним господарством «Трудове» недоліків технічної експлуатації електричних станцій і мереж та технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, який отриманий відповідачем (а. с. 6-9).
04.12.2008 р. позивачем здійснена перевірка виконання припису ВП «Держенергонагляду у кримському регіоні» від 23.09.2008 р. № 28/16, якою встановлено, що вимоги зазначеного припису відповідачем не виконані, чим ЖКГ «Трудове» порушило ст. 27 Закону України «Про електроенергетику». За результатами перевірки складений акт № 03/04/172 від 04.12.2008 р., який отриманий відповідачем (а. с. 5).
На підставі вказаного акту позивачем винесена постанова № 13кр від 12.01.2009 р. про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн., яка отримана відповідачем (а. с. 4).
Відповідно до п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
В силу викладеного суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу в сумі 1700,00 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Житлово-комунального господарства «Трудове» (97533, АР Крим, Сімферопольський район, с. Трудове, вул. Суспільна, 1-б; р/р 26009000130701 в АКБ «ЧБРР», МФО 384577, ОКПО 31217877) штрафу в сумі 1700,00 грн. на користь Державного бюджету Сімферопольського району, код платежу 21081100, р/р 31119106700243, МФО 824026, код ОКПО 34740887, банк одержувача Управління державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення уразі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.