Україна
07 липня 2009 р. справа № 2а-9133/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю
представника позивача Чабаненко Є.О.,
представника відповідача Філіпової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 47808,68грн.,
встановив:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 47808,68грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, ККП «Донецькміськтепломережа» , середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 3257чоловік. Таким чином, згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» на ККП «Донецькміськтепломережа» у 2008 році повинно бути працевлаштовано 130 інвалід. Фактично ж, згідно даних, звіту, на підприємстві працювали 128 чоловік. Отже, відповідачем не виконано норматив по створенню 2 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів. Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування 2 інвалідів у 2008 році, становить 24055,88 грн. Відповідачем адміністративно-господарські санкції станом на 25.05.2009 року не сплачені, тому на підставі ч. 2 ст. 20 Закону та п. 4 Постанови, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка станом на 25.05.2009 року складає 752 грн. 80 коп. Загальна сума позову з урахуванням пені становить 2370грн. 54 коп. Пунктом 3 ст. 31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», встановлено, що надходження до Фонду соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2007 рік. Просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у сумі 47808грн. 68 коп.
У судовому засіданні представник позивача, що діє за довіреністю, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення в яких посилався на те, що основним напрямком діяльності ККП «Донецькміськтепломережа» є виробництво, транспортування та розподіл теплової енергії споживачам м. Донецьк. Відповідно до ст.1 Закону України «Про електричну енергетику» суб'єктами енергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої приналежності і форми власності, які займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної та теплової енергії при централізованому теплопостачанні. Згідно ст.21 Закону України «Про електроенергетику» створення робочих місць для працевлаштування інвалідів провадиться підприємствами електроенергетики в розмірі 4% від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві. В непромисловому виробництві зайнято 868 працівників, 4 % від яких складає 35 місць. Фактично на підприємстві працювало 128 працівників яким встановлено інвалідність. Крім того, відповідно до ст. 21 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сплату штрафних санкцій підприємства провадять за рахунок прибутку, після оплати всіх податків і зборів. На підставі звіту про фінансові результати за 2008 рік ККП «Донецькміськтепломережа» є неприбутковим підприємством.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Відповідачем було надано звіт про працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Згідно звіту на підприємстві відповідача працювало в 2008 році 3257 працівників, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях - 130 осіб, фактично працювало 128 осіб (а.с. 10).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про електричну енергетику» суб'єктами енергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої приналежності і форми власності, які займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної та теплової енергії при централізованому теплопостачанні.
Згідно ст.21 Закону України «Про електроенергетику» створення робочих місць для працевлаштування інвалідів провадиться підприємствами електроенергетики в розмірі 4% від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві. В непромисловому виробництві зайнято 868 працівників, 4 % від яких складає 35 місць. Фактично на підприємстві працювало 128 працівників яким встановлено інвалідність.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих.
На підставі звіту про фінансові результати за 2008 рік ККП «Донецькміськтепломережа» є неприбутковим підприємством.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до п. 2 Положення «Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого постановою КМУ від 03.05.1995 року № 314 (далі - Положення), робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням фізичних можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування, і спеціалізоване місце інваліда, тобто робоче місце, обладнане спеціальним технічним оснащенням та приладами для праці інваліда в залежності від анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювань і з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, професійних навичок і знань інваліда.
Відповідно п. 3 зазначеного Положення, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестовано спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Відповідно до п. 4 Положення місцеві органи соціального захисту населення разом із МСЕК, побажань інвалідів, їхніх професійних навичок і знань готують пропозиції щодо створення нових робочих місць, у тому числі для роботи з гнучкими формами зайнятості, і передають їх відділенням Фонду соціального захисту інвалідів і центрам зайнятості.
Відповідно п. 5 Положення, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Пунктом 10 Положення передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що відповідач вимоги закону виконав. Обов'язок відповідача створити робочі місця для інвалідів не супроводжується його обов'язком їх виявлення з метою подальшого працевлаштування, органом працевлаштування не приймались заходи, щодо направлення та працевлаштування інвалідів на робочі місця в ККП «Донецьктепломережа», а також не встановлено фактів відмови відповідача у працевлаштуванні направлених на вакантні посади інвалідів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
У задоволені позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 47808,68грн. відмовити.
Повний текст постанови виготовлено 13 липня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.