"26" січня 2007 р. Справа № 13/232
Суддя господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович
розглядаючи справу
за позовом Житлово-будівельний кооператив № 32
до відповідача Державна податкова інспекція у м.Чернівці
про визнання протиправним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10 липня 2006 року №000448233/0 та його скасування
за участю представників:
позивача: Андрухович В.Й. - представник, Фармазей Ж.В,- бухгалтер, Панцир П.І. - керівник.
відповідача: Чмола І.І. - представник. Довіреність від 12.12.2006 р. № 28570/10-008, Цвик І.В. - представник. Довіреність від 21.12.2006 р. № 29590/10-013.
прокурора
За клопотанням сторін спір розглядається поза межами двох місяцівна підставі статті 102 КАС України.
житлово-будівельний кооператив № 32 м. Чернівці звернувся з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Чернівці про визнання протиправним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.07.2006 р. № 000448233/0 та його скасування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на пункт 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за № 346195 від 12.06.1995 року згідно якого на його думку вказана норма передбачає застосування штрафних (фінансових) санкцій до юридичних осіб, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а тому не розповсюджується на неприбуткову організацію - житлово-будівельний кооператив яка не має не меті отримання прибутку, а тільки перераховує кошти що надійшли в касу від мешканців будинку за електро-водо-газо-теплопостачання відповідним організаціям.
Крім того, продовжує позивач, приймання готівки в касу кооперативу здійснювалось по квитанціях згідно розрахункових книжок членів кооперативу. Прибуткові касові ордери на підставі яких заповнювалась касова книга виписувались на загальну суму отриманих коштів згідно квитанцій наприкінці робочого дня (прийому мешканців), а тому, рішення про застосування штрафних санкцій від 10.07.2006 р. № 000448233/0 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач вимоги позивача не визнає посилаючись на той факт, що рішення про застосування штрафних санкцій від 10.07.2006 р. № 000448233/0 винесено правомірно та у відповідності до чинного законодавства.
Ухвалами суду розгляд справи неодноразово відкладався для витребування додаткових доказів.
23.01.2007 р. в судовому засіданні оголошено перерву до 26.01.2007 р.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, дослідивши та оцінивши надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, суд встановив наступне:
Так, 04.07.2006 р. працівниками Державної податкової інспекції у м. Чернівці проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обліку, про що складено акт за № 3073-2303.
Вищеназваним актом перевірки зафіксовано, що в касі ЖБК № 32 знаходились грошові кошти прийняті як комунальні платежі за електро-водо-газо-теплопостачання від мешканців (членів) кооперативу в сумі 3218 грн. по квитанціях від розрахункової книжки та оформлено у двох примірниках, один з яких видавався мешканцям. На момент перевірки відповідачем не було виписано прибуткові касові ордери та невнесені відомості в касову книгу.
На підставі вищеназваного акта ДПІ у м. Чернівці прийнято рішення від 10.07.2006 р. за № 000448233/0, яким застосовано до позивача на підставі абз. 3 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 346195 від 12.06.1995 р. штрафні (фінансові) санкції в розмірі 16090 грн., оскільки останнім порушено пункт 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637.
Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Згідно пункту 3.1 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Пунктом 4.3 Положення № 637 встановлено що, записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день).
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що на підставі квитанцій про сплату коштів прийнятих як комунальні платежі в кінці робочого дня (прийому громадян) 04.07.2006 р. було виписано прибутковий касовий ордер (а.с. 55) на загальну суму отриманих коштів згідно квитанцій та внесено відомості у касову книгу кооперативу (а.с. 75).
Відповідно до витягу з протоколу № 3 від 03.04.2004 р. засідання правління ЖБК № 32 ( а.с. 51,52) графік прийому громадян проводиться щовівторка з 20.00 до 21.30.
Як зазначено в акті № 3073-2303 від 04.07.2006 р. перевірка була проведена о 21.10, тобто до закінчення робочого дня кооперативу.
За таких обставин, твердження відповідача що на момент перевірки не було виписано прибуткові касові ордери та не внесено відомості до касової книги є безпідставними, оскільки робочий день по прийому громадян ще не закінчився, а тому виписка касових ордерів та занесення відомостей до касової книги позивачем наприкінці робочого дня не є порушенням в розумінні пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637, а значить, до нього (позивача) не можуть бути застосовані штрафні санкції передбачені абз. 3 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 346195 від 12.06.1995 р.
Крім того, слід зазначити, що житлово-будівельний кооператив є неприбутковою організацією, яка не має на меті отримання прибутку, що підтверджується відповідними документами (а.с. 21, 24, 38), а перераховує кошти, що надійшли в касу від мешканців будинку за електро-водо-газо-теплопостачання відповідним організаціям.
Таким чином, в процесі розгляду справи встановлено, що рішення від 10.07.2006 р. за № 000448233/0 прийняте на підставі, у межах повноважень, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; своєчасно, тобто протягом розумного строку проте необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 94, 160-163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати рішення Державної податкової інспекції у м. Чернівці про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.07.2006 р. № 000448233/0 протиправним та скасувати його.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.О. Миронюк