Постанова від 24.07.2009 по справі 2а-2600/09/9/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.07.09Справа №2а-2600/09/9/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді

Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О. розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу

за позовом Прокурор м. Сімферополя

до Сімферопольська міська рада третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Абіссаль»

про визнання протиправним та скасування пункту рішення

за участю представників:

позивача - Костюченко Р.С., посвідчення №09096;

відповідача - Медарь Н.В., довіреність від 21.04.2009 №24/01-55/861;

третя особа - не з'явився;

Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сімферопольської міської ради про визнання протиправним та скасування п.5.23. рішення від 16.10.2008 40-ї сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №645 про надання ТОВ «Абісаль» земельної ділянки площею 0,7215 га по вул.Толстого в м.Сімферополі в оренду стром на 5 років для будівництва багатофункціонального житлового комплексу.

Ухвалою суду від 31.03.2009 до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено товариство з обмеженою відповідальністю «Абіссаль».

Відповідач проти позову заперечує за підставами, що викладені у запереченнях на позов від 21.05.2009.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

5 листопада 2007 року Сімферопольська міська рада отримала заяву директора ТОВ «Абіссаль» про надання земельної ділянки площею 0,5 га по вул.Толстого у м.Сімферополі (а.с.40).

19.11.2007 протоколом №14 спільного засідання технічної ради та постійної комісії міської ради з питань містобудування, раціонального природокористування, екології та земельних відношень попередньо узгоджено розміщення багатофункціонального комплексу по вул.Толстого на земельної ділянці площею 0,5 га ТОВ «Абіссаль» (а.с.77).

11.12.2007 висновком №1949/36.01-18 комітет з управління земельними ресурсами Сімферопольської міської ради попередньо узгодив ТОВ «Абіссаль» місцерозташування земельної ділянки.

Комісією виконкому Сімферопольської міської ради було проведено обстеження земельної ділянки в натурі (на місцевості) та встановлено, що площа ділянки 0,7 га для територій не сільськогосподарського призначення із встановленням сервітуту на земельну ділянки, що є спільним проїздом із офісно-торгівельним центром ТОВ «Крим-Дружба», ділянка вільна від забудови. Ділянка відповідає санітарним та протипожежним нормам. Комісія вважає доцільним розташувати об'єкт на вибраної ділянці.

20.02.2008 виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради прийняте рішення №373 «Про внесення подання сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання про дозвіл ТОВ «Абіссаль» виконання проекту землеустрію з відводу земельної ділянки по вул.Толстого для будівництва багатофункціонального комплексу». Згідно вказаного рішення ТОВ «Абіссаль» дозволено виконати комплекс проектних робіт для будівництва багатофункціонального комплексу по вул.Толстого. Затверджений акт вибору та обстеження земельної ділянки. На черговій сесії Сімферопольської міської ради внесено подання про дозвіл ТОВ «Абіссаль» виконання проекту землеустрію з відводу земельної ділянки площею 0,7 га по вул.Толстого для будівництва багатофункціонального комплексу.

29.02.2008 Управлінням державної екологічної інспекції Центрального-Кримського регіону наданий висновок №11/14, яким узгоджений ТОВ «Абіссаль» акту обстеження та вибору земельної ділянки для будівництва багатофункціонального житлового комплексу по вул.Толстого в м.Сімферополь.

29.02.2008 Відділом Державного пожежного нагляду у м.Сімферополь наданий висновок (технічні умови) №29 по вибору земельної ділянки (майданчика) ТОВ «Абіссаль» (а.с.79).

26.02.2008 листом №02/01-312 міська санітарно-епідеміологічна станція узгодила розміщення об'єкту будівництва.

06.03.2008 рішенням 35-сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №495 «Про дозвіл розробки проектів землеустрію з відводу земельних ділянок, наданні, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м.Сімферополі» у пункті 6.14. ТОВ «Абіссаль» дозволено розробку проекту землеустрію з відводу земельної ділянки площею 0,7 га по вул.Толстого для будівництва багатофункціонального комплексу. Проект землеустрію повинен бути виконаний, узгоджений та наданий у міську раду для затвердження на протязі 9 місяців з моменту прийняття відповідного рішення

Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 22.07.2008 №1685 до рішення від 20.02.2008 №373 внесені зміни в частині призначення об'єкту будівництва, замість «багатофункціонального комплексу» вказане «багатофункціонального житлового комплексу».

19.09.2008 заступником начальника управління містобудування, архітектури і дизайну міської довкілля затверджений висновок №10.219 можливості цільового використання земельної ділянки. Згідно висновку вбачається, що об'єкт по вул.Толстого буде розташований на ділянці, що вільна від самовільної забудови, із відсутністю благоустрія та зелених насаджень. Характеристика розташування ділянці не суперечить містобудівної документації. Управлінням узгоджено надання земельної ділянки площею 0,7215 га в оренду ТОВ «Абіссаль» строком на 5 років за умови виконання усіх вимог зацікавлених служб, розробки проектної документації на підставі рішення міськвиконкому та узгодження її у встановленому порядку.

25.09.2008 Головою Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим затверджений висновок Державної експертизи землевпоряджувальної документації від 25.09.2008 №7489/22 (а.с.48). З висновку вбачається, що земельна ділянка вільна від забудови, сервітутів та обтяжень не встановлено, згідно п.5 висновку управління містобудування, архітектури і дизайну міського довкілля Сімферопольської міської ради розташування земельної ділянки не суперечить містобудівної документації.

16.10.2008 рішенням 40-ї сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №645 «Про дозвіл розробки проектів землеустрію з відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельні ділянки у власність, постійне користування, оренду в м.Сімферополь» у пункті 5.23. товариство з обмеженою відповідальністю «Абіссаль» надана земельна ділянка площею 0,7215 га по вул.Толстого у короткострокову оренду строком на 5 років до 16.10.2013 для будівництва багатофункціонального житлового комплексу (а.с.10).

24.04.2009 між Сімферопольською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Абіссаль» укладений договір оренди земельної ділянки №499-Г. Договір зареєстрований в Кримській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Залізничного району за №040900100015 від 24.04.2009.

8 січня 2009 прокурором м.Сімферополя був принесений протест на п.5.23. рішення від 16.10.2008 №645.

02.02.2009 прокурор м.Сімферополя звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування п. 5.23. рішення від 16.10.2008 №645.

На думку прокурора під час прийняття відповідного рішення відповідачем була порушена ст.26 Закону України «Про планування і забудову територій» згідно якої у разі відсутності місцевих правил забудови для будівництва окремого об'єкта містобудування на території кварталу існуючої забудови розробляється містобудівне обґрунтування розташування об'єкта містобудування в цьому кварталі, ст.17 Закону України «Про основи містобудування», якою передбачено, що основою для вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб є містобудівна документація у вигляду затверджених текстових і графічних матеріалів, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій, ст.39 Земельного кодексу України - використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотримання державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. У зв'язку з чим прокурор вважає, що відсутні правові підстави обґрунтовання будівництва та розміщення багатофункціонального житлового комплексу по вул.Толстого в м.Сімферополі, оскільки Генеральний план міста відсутній, а ТОВ «Абіссаль» містобудівне обґрунтування не розроблено, не складено та не затверджено.

Проте цей висновок прокурора суперечить нормам чинних законів України.

Зокрема, відповідно до ст.39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Статтею 5 Закону України від 16 листопада 1992 р. N 2780-XII "Про основи містобудування" (далі - Закон N 2780-XII) визначено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних та місцевих правил забудови; розміщення й будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Стаття 17 Закону N 2780-XII зазначає, що містобудівна документація є основною для вирішення питань про вибір, вилучення (викуп), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про планування та забудову територій» у редакції Закону України від 16.09.2008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» №509-VI, який набрав чинність 14.10.2008, встановлено, що суб'єкти містобудування зобов'язані дотримуватися регіональних та місцевих правил забудови.

Постановою Верховної Ради АР Крим від 18.09.2002 №241-3/02 затверджені Регіональні правила забудови і використання територій в АР Крим. Розділом IY вказаних правил врегульований порядок реалізації містобудівної документації для будівельних цілій.

Відповідно до п.1.2. вказаного розділу в компетенцію місцевого органу містобудування і архітектури входить встановлення можливості розміщення будівництва на підставі місцевих правил використання і забудови територій населеного пункту, а в разі їх відсутності - відповідно до міськбудівній документації (генпланом, проектом детального планування, проектом забудови або реконструкції кварталів, мікрорайонів).

Згідно до п.1.4. розділу IY Регіональних правил замовник представляє на розгляд місцевого органу архітектури і містобудування ескізний проект (ескізний проект може бути виконаний як графічна ілюстрація до пропозиції до розгляду можливості розміщення будівництва). В разі розміщення об'єкту … на вільному від неї майданчику за відсутності місцевих правил забудови або затвердженою міськбудівній документації замовником виконується містобудівне обґрунтування, яке може бути поєднане з ескізним проектом.

Необхідність розробки, мета містобудівного обґрунтування, відповідні об'єми його матеріалів визначаються місцевим спеціально уповноваженим органом по питаннях містобудування і архітектури або замовником за узгодженням з відповідним органом містобудування і архітектури.

1.7. Для вирішення питання, пов'язаного з вибором земельної ділянки під будівництво (розміщення) об'єкту, виконавський орган ради або райдержадміністрація створює комісію, як правило, очолювану заступником голови виконавського органу. До складу комісії входять представники органів архітектури, земельних ресурсів, санітарно-епідеміологічної служби, пожежного нагляду, природоохорони, охорони пам'ятників культурної спадщини, автоінспекції, інших підприємств, організацій установ, що визначають умови відведення земельної ділянки і інженерного забезпечення розміщуваного об'єкту, а також замовник, землекористувач (із земель якого пропонується надання земельної ділянки в користування), проектна організація і ін.

Як вбачається з матеріалів справи під час проведення спільного засідання технічної ради та постійної комісії міської ради з питань містобудування, раціонального природокористування, екології та земельних відношень, що відбулося 19.11.2007 (а.с.77) під час розгляду питання щодо попереднього узгодження ТОВ «Абіссаль» розміщення багатофункціонального комплексу по вул.Толстого, був присутній голова постійної комісії міської ради та Головний архітектор міста, яки зауважень з вказаного питання не надали.

Згідно акту вибору та обстеження земельної ділянки ТОВ «Абіссаль» для будівництва начальник управління містобудування та архітектури входив до складу комісії та узгодив доцільність розташування об'єкту на вказаної ділянці.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не доведена відсутність ескізного проекту під час звернення замовника до місцевого органу містобудування і архітектури, а також факт визначення місцевим органом містобудування і архітектури необхідності розробки містобудівного обґрунтування.

Між тим наявні у матеріалах справи документи свідчать про те, що земельна ділянка вільна від забудови, із відсутністю благоустрія та зелених насаджень. Також згідно висновку можливості цільового використання земельної ділянки Управління містобудування, архітектури і дизайну міського довкілля від 19.09.2008 у розділі 5 вказано, що характеристика розташування ділянки не суперечить містобудівної документації.

У зв'язку з викладеним, суд надходить, що висновок прокурора в цієї частині є безпідставним.

Щодо встановлення прокурором нібито порушення п.4.12. Розділу IY Регіональних правил в частині відсутності узгодження проектної документації з ФДП «Укрдербудекспертиза» суд вказує наступне.

Згідно п.4.12. Розділу IY Регіональних правил проектна документація по об'єкту узгоджується місцевим органом архітектури та містобудування після отримання позитивного висновку узгодження органів державного нагляду.

Відповідно до ч.1, 2 ст.28 Закону України "Про планування і забудову територій" проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення і затвердження проектної документації та будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Згідно ч.1 ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Але ж, як вбачається з наведеного, порядок узгодження проекту будівництва та проекту землеустрію це не тотожні процеси, та врегульовані різними нормативно-правовими актами. Питання надання земельної ділянки в користування врегульований нормами Земельного кодексу України, а питання узгодження будівництва - Законом України «Про планування і забудову територій", та можуть бути проведені та узгоджені у хронологічної послідовності один після другого.

Замовнику може бути надана можливість розробки та узгодження проекту будівництва після отримання земельної ділянки у користування, та законодавець не відносить відсутність узгодженого проекту будівництва у підставу відмови узгодження проекту землеустрію.

На підставах викладеного суд надходить до висновку про помилковість вимог прокурора в цієї частині.

Як вказує прокурор відповідачем порушена ч.2 ст.124 Земельного кодексу України з редакції закону України від 16.09.2008 №509-VI, згідно якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів», а згідно до абз.1 п.1 розділу Х Земельного кодексу України передбачено, що торги не проводяться у разі коли органами місцевого самоврядування прийнято рішення про погодження місця розташування об'єкту або наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008. Положення цього закону набрали чинність з 14.10.2008, а тому рішення про надання земельної ділянки повинне було прийняте за результатами проведення земельних торгів.

Згідно наданих в матеріали справи документів вбачається, що замовник звернувся до Сімферопольської міської ради 05.11.2007, тобто у період коли діяла редакція ст.124 Земельного кодексу України від 27.04.2007, за якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, тобто без обов'язкової умови щодо проведення земельних торгів або аукціону. Відповідно до п.4 ст.123 Земельного кодексу України, що діяла на час звернення ТОВ «Абісаль» до міської ради, до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями (відповідно до п.7 ст.151 Земельного кодексу України) розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Згідно із п.5 ст.123 Земельного кодексу України, відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання про відведення земельної ділянки у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Таким чином вбачається, що після отримання клопотання ТОВ «Абісаль» 05.11.2007, повинна була його розглянути та у п'ятиденний строк, тобто до 11.11.2007 направити до рганів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання (до 25.11.2007) повинні були надати свої висновки міській раді, яка з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів повинна була прийняти рішення про погодження місця розташування об'єкта. Таким чином рішення про погодження місця розташування об'єкта повинне було бути прийняте у строк до 15 грудня 2007 року. Але ж ці строки були порушені з боку органу місцевого самоврядування.

Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 13.05.1997 №1-зп (справа щодо несумісності депутатського мандата) закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 8 Конституції України).

Як вказав Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.05.2008 №10-рп (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування (частина друга статті 22 Конституції України) чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (частина третя статті 22 Конституції України).

Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у Рішенні від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), згідно з яким "конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". При цьому Конституційний Суд України зазначив, що "загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена" (абзац четвертий підпункту 5.2 пункту 5 мотивувальної частини).

Отже, визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

На підставі викладеного суд надходить до висновку, що наявність права замовника на отримання у користування земельну ділянку шляхом прийняття відповідного рішення суб'єктом владних повноважень у період дії відповідної редакції ст.124 Земельного кодексу України, не можуть бути звужені чи скасовані по підставахневиконання цим суб'єктом своїх повноважень у встановлені строки.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Конституційний Суд України в Рішенні від 02.11.2004 N 15-рп/2004 у справі N 1-33/2004 висловив наступне розуміння принципу верховенства права: верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Отже, неналежна якість закону на час прийняття оскаржуваного рішення, зокрема, ст. 124 Земельного кодексу України, та відсутність в законодавстві відповідної підстави для застосування до особи, яка вчинила усі необхідні дії для отримання відповідного рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, але ж не отримала їх з причини несвоєчасного прийняття рішення суб'єктом владних повноважень, на думку суду може вважатися достатньою обставиною, яка свідчить про законність прийнятого відповідачем рішення. Тому твердження позивача про протиправність оскаржуваного рішення суд вважає помилковим, а тому відмовляє у задоволені позову.

Постанова складена у повному обсязі 31.07.2009.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволені позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Цикуренко А.С.