Копія
Справа № 822/491/15
20 квітня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.
при секретаріВарченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області, треті особи: Славутська державна нотаріальна контора , управління Держземагентства у Славутському районі Хмельницької області про скасування рішень, -
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, треті особи про скасування рішень.
На підставі наведених у позові обставин позивач просить задовольнити його вимоги : 1) встановити факт, що земельна ділянка, право власності на яку посвідчується державним актом серії НОМЕР_1, що належить ОСОБА_4 має кадастровий номер НОМЕР_2 2) встановити факт, що земельна ділянка, право власності на яку посвідчується державним актом серії НОМЕР_4, що належить ОСОБА_4 має кадастровий номер НОМЕР_3; 3) скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 9774290 від 09.01.2014 року; 4) скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 9776257 від 09.01.2014 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року вирішено відмовити у відкритті провадження в справі № 822/491/15 в частині позовних вимог про встановлення факту, що земельна ділянка, право власності на яку посвідчується державним актом серії НОМЕР_1, що належить ОСОБА_4 має кадастровий номер НОМЕР_2, та про встановлення факту, що земельна ділянка, право власності на яку посвідчується державним актом серії НОМЕР_4, що належить ОСОБА_4 має кадастровий номер НОМЕР_3.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 08 квітня 2014 року помер його батько ОСОБА_4, та після його смерті відкрилася спадщина, яка складається також з земельних ділянок, які розташовані в с. Кутки Славутського району Хмельницької області.
З приводу оформлення спадщини позивач звернувся до державного нотаріуса Славутської нотаріальної контори, який листами повідомив про необхідність звернення до суду з вимогою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, що земельні ділянки, що посвідчуються державними актами серії НОМЕР_1 та серії ЯИ 172558, що належать спадкодавцю в дійсності мають кадастрові номери НОМЕР_2 та НОМЕР_3
Крім того як зазначає позивач державна реєстрація права власності була проведена відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», про що свідчать витяги з реєстру прав власності серії НОМЕР_5 від 09.01.2014 року та серії НОМЕР_6 від 09.01.2014 року.
Відповідно до п.2.4, 2.5 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, державний реєстратор вносить зміни до актового запису тільки за наявності технічної помилки.
Позивач вказує, що в даному випадку технічну помилку було допущено не державним реєстратором, а органом, що веде земельний кадастр, відомості в державному земельному кадастрі є вірними, так як відповідно до статті 37 Закону України «Про державний земельний кадастр» до системи державного земельного кадастру допускається вносити виправлення, внесення виправлень же в державний акт чинним законодавством не передбачено.
Про наявність обставин, які перешкоджали б державній реєстрації прав державному реєстратору не було відомо, оскільки відомості внесені до державного акту не викликали сумнівів, а реєстратор не зобов'язаний бути обізнаним із структурою кадастрового номера, де й були допущені помилки.
На підставі викладеного позивач просить задовольнити його позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та в прохальній частині позову просить розгляд справи проводити за його відсутності, також надав суду відповідну заяву.
Представник відповідача - реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином та надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що не заперечує проти прийняття рішення по суті, та вказав, що справу просить слухати за відсутності його представника.
Представник третьої особи - Славутської державної нотаріальної контори в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та надав суду заяву про розгляд справи за відсутності її представника.
Представник третьої особи - управління Держземагентства у Славутському районі Хмельницької області в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та надав суду заяву про розгляд справи за відсутності її представника, в якій зазначила, що не заперечує проти прийняття рішення по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що батько позивача ОСОБА_4 (спадкодавець) на день смерті був власником земельних ділянок, право власності на які посвідчується державним актом серії НОМЕР_1, кадастровий номер НОМЕР_2 та державним актом серії НОМЕР_4, кадастровий номер НОМЕР_3.
Згідно витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно підтверджується реєстрація права власності на дані земельні ділянки за власником ОСОБА_4.
Після смерті батька позивач з приводу оформлення спадщини звернувся до нотаріуса Славутської державної нотаріальної контори, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтв на право власності, оскільки встановлено розбіжність в кадастрових номерах земельних ділянок, в зв'язку з чим необхідно встановити факт, що земельні ділянки, право власності на які посвідчуються державними актами серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_4, що належать спадкодавцю, дійсно мають кадастрові номери НОМЕР_2 та НОМЕР_3.
Як встановлено судом, згідно довідки наданої управлінням Держземагенства у Славутському районі від 11.11.2014 року № 05-36/1905 кадастрові номери НОМЕР_2, НОМЕР_3 вказані в державних актах серії НОМЕР_4, НОМЕР_1, видані на ім'я ОСОБА_4 є недійсними, так як номер КОАТУУ складається з: 68 - Хмельницька область, 239 - Славутський район, 87100 - Ставичанська сільська рада, а тому даним земельним ділянкам присвоєно кадастрові номери НОМЕР_2 на площу 0,2500 га та НОМЕР_3 на площу 5454 га та видано витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
Тобто судом вбачається, що в даному випадку технічну помилку було допущено не державним реєстратором, а органом, що веде земельний кадастр.
Витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки державному реєстратору 09.01.2014 року позивачем не надавалось, оскільки із зазначенням правильних кадастрових номерів земельних ділянок вони були виготовлені лише 11.11.2014 року, тому на момент прийняття оскаржуваних позивачем рішень, відповідач не міг знати про допущені помилки в державних актах.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (стаття 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV (далі - Закон №1952-IV)).
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 9 Закону №1952-IV державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно з частин 1, 2 статті 26 Закону №1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Даній нормі закону відповідає пункт 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5 (далі - Порядок №3502/5), відповідно до якого для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.
Також, відповідно до п.41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Пунктами 2.4, 2.5 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5 передбачено, що для внесення змін до записів Державного реєстру прав у зв'язку з допущенням технічної помилки заявник подає документ, у якому виявлено технічну помилку, та копії документів, визначені у пункті 2.3 цього розділу.
У разі допущення технічної помилки не з вини державного реєстратора заявник подає документ про внесення плати за внесення змін до запису Державного реєстру прав.
Для внесення змін до записів Державного реєстру прав у зв'язку зі зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права, інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, заявник подає документ, що є підставою для зміни відомостей, копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу, та документ про внесення плати за внесення змін до запису Державного реєстру прав.
В даному випадку, як зазначалось судом помилки були допущені не з вини відповідача.
Аналізуючи зміст наведених норм суд зазначає, що внесення запису про скасування державної реєстрації прав можливе лише у випадку наявності судового рішення про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
Інших підстав для скасування записів про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно законодавством не передбачено.
Оскільки, судом встановлено, що земельні ділянки, право власності на які посвідчуються державними актами серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_4, що належали спадкодавцю, дійсно мають кадастрові номери НОМЕР_2 та НОМЕР_3, і технічні помилки в кадастрових номерах допущені не з вини відповідача та позивача, тому суд приходить до висновку, що рішення про державну реєстрацію права власності (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень) на вказані земельні ділянки підлягають скасуванню.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163,167 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 9774290 від 09.01.2014 року та рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 9776257 від 09.01.2014 року.
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 27.04.2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 квітня 2015 року
Суддя/підпис/В.К. Блонський
"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський