Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
05 травня 2015 р. Справа № 820/2634/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нуруллаєва І.С. розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Позивач, Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути суму податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь державного бюджету України у розмірі 1073,08 грн, а саме одержувач: УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова, Харківської області,3799612196. Банк одержувача: ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, на р/р 33212801700006.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з несплатою єдиного податку з фізичних осіб у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 виник податковий борг у розмірі 1073,08 грн. Відповідач жодних дій щодо погашення існуючої у нього заборгованості не вчинив.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Конверт із судовими документами для відповідача повернувся до суду з поштовою поміткою "за закінченням терміну зберігання".
Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду, з огляду на що суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності виходить з наступного.
Судом за матеріалами справи встановлено, що відповідач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований як фізична особа-підприємець 13.07.2007 року.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, взято на облік Західною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області 13.07.2007 року (а.с.8).
Відповідачем до податкового органу 16.01.2012 року подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, якою самостійно обрано 1 групу та заявлено ставку єдиного податку у розмірі 10% до розміру мінімальної заробітної. (а.с. 17-18).
Відповідно до п.291.3 ст. 291 ПКУ юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до пункту 293.1 статті 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Частиною 1 пункту 293.2 статті 293 Податкового кодексу України встановлено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п.294.1 ст. 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої групи є календарний рік.
Згідно п. 295.1 та п. 295.2 ст.295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється органами державної податкової служби на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст. 300 ПКУ платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Пунктом 296.2 ст. 296 ПК України визначено, що платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 цього Кодексу.
Порядок визначення сум податкових та грошових зобов'язань встановлено ст.54 ПК України, зокрема, згідно 54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
З матеріалів справи встановлено, що ФОП ОСОБА_1 має податковий борг перед бюджетом по сплаті єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 1073,08 грн, який складається із заборгованості по сплаті єдиного податку з квітня по грудень 2014 року. Зазначена заборгованість підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком суми заборгованості (а.с. 9) та обліковою карткою (а.с.10-11).
Відповідач, не сплачуючи до бюджету суми єдиного податку, порушує вимоги податкового законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
На виконання вимог зазначеної норми податковим органом було винесено податкову вимогу за №2300-25 від 05.11.2014 року на суму 342,28 грн, докази направлення якої наявні в матеріалах справи (а.с.10-11).
На час розгляду справи в суді, відповідачем податковий борг не погашено, отже, податковий борг відповідача перед бюджетом зі сплати єдиного податку складає 1073,08 грн.
Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки.
Згідно п. п. 20.1.19 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За таких обставин, суд вважає позов обґрунтованим, і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 41, 71, 94, 128, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути суму податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь державного бюджету України у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 08 коп., а саме одержувач: УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова, Харківської області,3799612196. Банк одержувача: ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, на р/р 33212801700006.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Нуруллаєв І.С.