Постанова від 05.05.2015 по справі 820/1747/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

05 травня 2015 р. Справа № 820/1747/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нуруллаєва І.С. розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом головного управління Держсанепідслужби у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення надання послуг денного догляду за дітьми, дошкільної освіти та організації інших видів відпочинку та розваг фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) в Дитячому центрі інтенсивного розвитку дитини "Лучики", що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно з п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа розглядається у порядку скороченого провадження.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до наказу Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 04.02.2015 №47 за направленням на проведення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства від 04.02.2015 № 232 на підставі постанови Прокуратури Дзержинського району м. Харкова про призначення перевірки від 02.02.2015 за результатами розгляду матеріалів досудового розслідування, внесеного Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014220480007020 від 30.12.2014, за ознакам кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.137 КК України 05.02.2015 проведено позапланову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства діяльності Дитячого центру інтенсивного розвитку дитини «Лучики», що розташований за адресою: АДРЕСА_1, засновник - ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1.

За результатами перевірки закладу складено акт перевірки дотримання вимог санітарного законодавства від 05.02.2015 № 232, який було підписано відповідачем без заперечень та зауважень. Також, складено протокол про порушення санітарних норм від 10.02.2015, оформлено подання про відсторонення від роботи від 10.02.2015 № 58 та винесено постанову про накладення штрафу від 12.02.2015 № 12. У зв'язку з чим позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду та задовольнити позовні вимоги.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Конверт із судовими документами повернувся до суду з поштовою поміткою "за закінченням терміну зберігання".

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду, з огляду на що суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності виходить з наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, відповідно до наказу Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 04.02.2015 №47 (а.с.18) за направленням на проведення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства від 04.02.2015 № 232 (а.с.19) на підставі постанови Прокуратури Дзержинського району м. Харкова про призначення перевірки від 02.02.2015 за результатами розгляду матеріалів досудового розслідування, внесеного Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12014220480007020 від 30.12.2014, за ознакам кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.137 КК України 05.02.2015 (а.с.17) проведено позапланову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства діяльності Дитячого центру інтенсивного розвитку дитини «Лучики», що розташований за адресою: АДРЕСА_1, засновник - ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1.

Відповідно до ст.ст.33, 39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.1994р. №4004-ХІІ основними напрямами діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби є, зокрема, здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Результати перевірки оформляються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Згідно Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого постановою КМУ від 22.06.1999р. №1109, метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами, а також установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби у порядку запобіжного та поточного нагляду.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII) передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачені загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), а саме виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до ч.3 ст.39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Результати перевірки оформлені актом №232 від 05.02.2015 року, зауважень до якого у відповідача не було (а.с. 20-22).

Під час дослідження судом акту перевірки №232 від 05.02.2015 року встановлено, що до перевірки не надано ліцензію на діяльність у сфері освіти. Згідно вимог п. 7 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних ви господарської діяльності» діяльність у сфері освіти підлягає ліцензуванню. Також в ході проведення перевірки надано статут закладу, який не погоджено з відповідним органом управління освітою і не зареєстровано виконавчим комітетом міської ради міста, що суперечить вимогам п. 6 «Положення про центр розвитку дитини», затвердженого постановою КМ України від 05.10.2009 № 1124.

Перевіряючим органом виявлені порушення вимог ст.ст. 20, 21, 22, 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», ст.ст. 11, 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ПІ, яким встановлені вимоги щодо умов виховання та навчання; гігієнічного навчання і виховання громадян; жилих та виробничих приміщень, обов'язкових медичних оглядів.

В ході зазначеної перевірки встановлений ряд порушень: в закладі не створені безпечні умови перебування дітей відповідно до вимог п.п. 1.9; 2.12; 3.17; 3.23; 3.26; 3.28; 5.4; 5.7; 6.9; 7.8; 7.9; 8.7; 8.10; 8.11; 10.5; 10.6; 10.12; 10.13; 10;16 10.17; 10.19; 11.3; 11.30; 12.2, 12.3, 12.4, розділ ХШ; 14.1; 14.2 ДСанПіН «Влаштування обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дії (далі - «ДСанПіН»), затверджених на наказом Міністерства охорони здоров'я України 01.08.2013 № 678, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09.08.2013 № 1370/23902, визначають санітарно-епідеміологічні вимоги до умов навчання, виховання, харчування, медичного забезпечення дітей у дошкільних навчальних закладах незалежно від форми власності, а саме:

1. Режим роботи закладу з 9.00 до 19.00, п'ятиденний. Заклад відвідують діти дошкільного віку (від 3 років), створено дві групи, па момент перевірки присутні 14 дітей. Режим роботи закладу не погоджено з органами управління освіти та територіальними органами Державної санітарно-епідеміологічної служби, що є порушенням п. 1.9. ДСанПіН.

2. На майданчику не обладнаний тіньовий навіс, що є порушенням п. 2.12. ДСанПіН.

3. Опалення приміщень здійснюється від електрообігрівача, що є порушенням п. 5.7 ДСанПіН.

4. Туалетні кімнати для дітей не мають природного освітлення, що є порушенням п. 3.17 ДСанПіН.

5. Медичний кабінет не обладнано оснащенням, згідно з «Переліком оснащення медичного кабінету дошкільного навчального закладу», затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від З0 серпня 2005 року № 432/496, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.09.2005 року за № 1091/11371, що є порушенням п.3.23, п.3.26 ДСанПіН.

6. Відсутні приміщення пральні та сушильно-прасувальне, що є порушенням п. 3.28 ДСанПіН.

7. Для питних потреб дітей використовується привізна некип'ячена вода, придбання якої проводиться без супровідних документів щодо її якості та безпеки, що є порушенням п.5.4 ДСанПіН.

8. Лабораторний контроль показників мікроклімату в закладі у 2014 році не проводився, що є порушенням п.6.9 ДСанПіН.

9. Для дітей обох груп встановлені двоярусні ліжка, що є порушенням п.7.8 ДСанПіН.

10. Туалетні кімнати групових осередків не обладнані вішалками для рушників і предметів особистої гігієни, предмети особистої гігієни для кожної дитини відсутні, що є порушенням п.7.9 ДСанПіН.

11. Щоденний режим прибирання не дотримується. Зберігання інвентарю для прибирання підлоги у приміщеннях групових осередків і туалетів не упорядковано, інвентар не маркований, не закріплений за окремими приміщеннями; ємності та ганчірки для митні обладнання не виділені; заклад не забезпечений дезінфікуючими засобами, що є порушенням п. 8.7., п. 8.10. ДСанПіН.

12. Не створені умови для миття горщиків під проточною водою; наявні горщики не промарковані, що є порушенням п. 8.11. ДСанПіН.

13. Організація харчування дітей в закладі не відповідає вимогам «Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 17 квітня 2006 року №298/227. Облік виконання норм харчування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" не проводиться, двотижневе меню не погоджене з територіальним органом Державної санітарно-епідеміологічної служби, що є порушенням п. 10.5., п.10.6., п. 10.7. ДСанПіН.

14. Для дітей організоване привізне харчування. Постачання готових страв проводиться відповідно до договору на постачання продовольчих товарів без номера від 01.01.2015 ФО-П ОСОБА_2 (при особистому зверненні до постачальника стосовно правомірності його діяльності додаткових матеріалів не надано). Вимога щодо видачі готових страв безпосередньо після закінчення приготування не дотримується. Готові страви чотириразового харчування постачальником доставляються до закладу двічі на день (перше постачання - сніданок, друге постачання - обід, полуденок та вечеря одночасно). Перед видачею дітям персоналом закладу готові страви підігріваються у мікрохвильовій печі, що є порушенням п.10.16 ДСанПіН. Видача готових страв проводиться без документального оформлення результатів зняття проби, добові проби страв раціону дітей не зберігаються, що є порушенням п. 10.12, 10.13 ДСанПіН.

15. Графіки і маршрути постачання продуктів харчування не надано. ФО-П ОСОБА_1 заперечує відповідальність за стан організації харчування дітей, що є порушенням п. 10.6., п.10.19. ДСанПіН та п. 4 «Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 N 242/329, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.06.2005 за № 661/10941.

16. Санітарний паспорт на автотранспорт постачальника, яким доставляються продукти харчування до закладу не надано, що є порушенням п.11.3. ДСанПіН.

17. Дані щодо лабораторного контролю якості та безпеки готової їжі та лабораторного контролю за дотриманням санітарно-епідемічного режиму на харчоблоці у 2014 не надано, що рушенням п. 11.30 ДСанПіН.

18. При перевірці список працівників закладу не визначений, із 5 названих працівників відповідно до наказу МОЗ України від 23.07.2002 №280 «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може привести до поширення інфекційних хвороб» медичний огляд пройдений лише ОСОБА_3, особові медичні книжки працівників не надані. Гігієнічне навчання працівниками закладу не пройдено, що є порушенням п.п. 12.2., 12.3., 12.4. ДСанПіН.

19. Медичне обслуговування дітей не організовано, що не відповідає вимогам наказу Міністерства охорони здоров'я України від 30.08.2005 № 432/496, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.09.2005 за № 1090/11370 «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі»; до закладу приймаються діти без форми № 026/о "Медична карта дитини", що є порушенням розділу ХШ Вимоги до медичного обслуговування, оцінки стану здоров'я дітей» ДСанПіН.

20. Щоденний ранковий прийом дітей з опитуванням батьків або осіб, які їх замінюють, стосовно стану здоров'я дитини з перевіркою зіва та стану шкірних покровів дитини вихователем не проводяться, що є порушенням п. 14.1. ДСанПіН.

21. Документальний облік присутніх та відсутніх дітей не проводиться, діти при відсутності протягом 3 днів приймаються до закладу без медичної довідки, що є порушенням п.14.2 ДСанПіН.

На підставі акту перевірки №232 від 05.02.2015 року складено протокол про порушення санітарних норм від 10.02.2015 (а.с.24), оформлено подання про відсторонення від роботи від 10.02.2015 № 58 (а.с. 23) та винесено постанову про накладення штрафу від 12.02.2015 № 12 (а.с. 25).

Позивач стверджує, що всі вище перелічені порушення вимог законодавства у санітарній сфері створюють реальну загрозу виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.1994р. №4004-ХІІ державні санітарні норми та правила - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади в галузі охорони здоров'я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загрозу виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення.

Інструкцією про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я №67 від 14.04.1995 року, передбачено, що до адміністративно-запобіжних заходів, порядок застосування яких регулюється цією Інструкцією, відносяться: обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення при наявності значних санітарних показань (заподіяння або реальна загроза заподіяння шкоди здоров'ю).

Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частина 7 ст.7 зазначеного Закону України №877-V визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спеціальним законом щодо правових та організаційних засад, основних принципів і порядку здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності є Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII), який передбачає порядок звернення до суду органу державного нагляду з позовом щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд зазначає, що порушення санітарних норм відповідачем, є неприпустимим, оскільки це створює небезпеку для здоров'я і життя дітей.

Враховуючи, що порушення, виявлені під час перевірки відповідачем не усунені суд приходить до висновку про обґрунтованість мотивів позивача.

Розподіл судових витрат відповідно до с. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов головного управління Держсанепідслужби у Харківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення надання послуг денного догляду за дітьми, дошкільної освіти та організації інших видів відпочинку та розваг фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1) в Дитячому центрі інтенсивного розвитку дитини "Лучики", що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Нуруллаєв І.С.