ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 32/539
14.05.09
За позовом
Закритого акціонерного товариства «Українська акціонерна страхова компанія «АСКА»
До
Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
Третя особа
Закрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «Княжа»
про
скасування результатів відкритих торгів на закупівлю послуг зі страхування
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Савчук О.Г. -предст., Шерстньова О.С. -нач.юр.упр.,
Від Відповідача Шваля М.М. -предст.,
Від Третьої особи Мартинюк О.С. -предст., Куленіч О.І. -спеціаліст,
01.12.2008 закрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «АСКА»звернулося до Господарського суду м. Києва з позовом до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи, в якому просить суд скасувати рішення від 01.08.2008 тендерного комітету Відповідача про результати торгів, що були проведені 25.06.2008 і якими переможцем було визнано закрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «Княжа»; зобов'язати Відповідача визнати Позивача переможцем торгів від 25.06.2008 щодо закупівлі послуг із страхування транспортних засобів.
14.01.2009 ухвалою суду задоволено клопотання Позивача про залучення до участі у справі закрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «Княжа»третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що процедура визнання переможців торгів, яка проводилася тендерним комітетом Відповідача, суперечить вимогам п.п. 23, 26 тендерної документації та п.п. 56, 66 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти у частині принципів здійснення державних закупівель, пов'язаних з максимальною економією та ефективністю, оскільки ціна послуг страхування, запропонована Позивачем у ціновій пропозиції, є меншою, ніж ціни, викладені в тендерних пропозиціях інших учасників, зокрема, у ціновій пропозиції переможця торгів - ЗАТ «Українська страхова компанія «Княжа».
Відповідач подав до суду відзив, в якому не визнає позовні вимоги, мотивуючи свою позицію тим, що торги (тендер) на закупівлю послуг зі страхування транспортних засобів, рішення про результати яких оскаржує Позивач, були проведені з додержанням вимог Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, процедур та умов, визначених в тендерній документації.
Відхилення тендерної пропозиції Позивача Відповідач обґрунтовує тим, що на підставі інформації, одержаної ним від Моторного (транспортного) страхового бюро України були перевірені розміри страхових платежів у наданих цінових пропозиціях Позивача та виявлені порушення останнім вимог Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», а саме недотримання обмежень при розрахунку розміру страхового платежу.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, надала суду пояснення, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі у зв'язку з тим, що процедура проведення тендеру та визначення переможця була проведена з додержанням вимог чинного законодавства та тендерної документації.
Всебічно та повно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
26.05.2008 Відповідачем було оголошено про проведення відкритих торгів (тендеру) на закупівлю послуг зі страхування.
Відповідно до п. 1.2. тендерної документації на проведення процедури закупівлі за рахунок державних коштів послуг зі страхування, затверджених головою тендерного комітету Відповідача від 20.05.2008, предметом закупівлі є послуги страхування: лот № 1 -послуги з обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів (типу -1) -2345 транспортних засобів; лот № 2 -послуги добровільного страхування (КАСКО) наземних транспортних засобів -44 транспортних засоби.
25.06.2008 тендерним комітетом Відповідача за участю учасників тендеру відбулося розкриття тендерних пропозицій, оформлене протоколом № 44-р від 25.06.2008.
01.08.2008 на засіданні тендерного комітету Відповідача щодо визначення переможця тендеру на закупівлю послуг із страхування транспортних засобів було прийнято рішення, оформлене Протоколом № 135 від 01.08.2008, яким переможцем тендеру на закупівлю послуг із страхування транспортних засобів було визнано закрите акціонерне товариство «Українська страхова компанія «Княжа».
Водночас, у Протоколі № 135 від 01.08.2008 зазначено, що враховуючи інформацію, отриману від МТСБУ, були перевірені розміри страхових платежів в наданих учасниками цінових пропозиціях та виявлені порушення, визначені пунктами 7, 8, 11 Розділу VII Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»у трьох учасників, зокрема і у Позивача. Так як ці учасники не дотрималися обмежень при розрахунку страхового платежу (добуток коригуючих коефіцієнтів II, III I IV типів не може бути меншим за половину коригуючого коефіцієнту І типу та перевищувати трикратний його розмір), їх тендерні пропозиції були відхилені на підставі вимог п. 61 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 № 274.
14.08.2008 між Відповідачем та третьою особою були укладені Договір № 21-5/102 про закупівлю послуг обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та Договір № 21-5/103 добровільного страхування наземних транспортних засобів (КАСКО).
07.08.2008 Позивач звернувся зі скаргою щодо проведення Відповідачем процедури закупівлі до Міністерства економіки України.
27.08.2008 Міністерство економіки України направило Позивачу повідомлення (вих. № 75-30/698), в якому стверджується, що процедура закупівлі призупинена до 02.09.2008 і у Відповідача були витребувані необхідні документи для здійснення перевірки.
10.09.2008 Міністерство економіки України направило Позивачу повідомлення (вих. № 75-30/825), в якому зазначено, що на день одержання скарги Позивача Відповідачем вже були укладені договір від 14.07.2008 № 21-5/102, 21-5/103, а тому Мінекономіки не має права приймати рішення по скарзі Позивача.
Суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо необхідності скасування Рішення від 01.08.2008 тендерного комітету Відповідача про результати торгів, що були проведені 25.06.2008, тим, що процедура визнання переможців торгів, яка проводилася тендерним комітетом Відповідача, суперечить вимогам п.п. 23, 26 тендерної документації та п.п. 56, 66 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти у частині принципів здійснення державних закупівель, пов'язаних з максимальною економією та ефективністю, оскільки ціна послуг страхування, запропонована Позивачем у ціновій пропозиції, є меншою, ніж ціни, викладені в тендерних пропозиціях інших учасників, зокрема, у ціновій пропозиції переможця торгів -ЗАТ «Українська страхова компанія «Княжа».
Відповідно до п. 56 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 № 274, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, замовник визначає переможця торгів з числа учасників, тендерні пропозиції яких не були відхилені, на підставі критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у тендерній документації. Основними критеріями оцінки є:ціна; строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; якість та функціональні характеристики, екологічна чистота; післяпродажне обслуговування; умови розрахунків;експлуатаційні витрати.
Згідно з п. 66 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти замовник акцептує тендерну пропозицію, що визнана найкращою за результатами оцінки.
З наведених положень вбачається, що замовник проводить оцінку тендерних пропозицій лише тих учасників торгів, тендерні пропозиції яких не були відхилені.
З протоколу № 135 від 01.08.2008 засідання тендерного комітету Відповідача щодо визначення переможця тендеру на закупівлю послуг із страхування транспортних засобів слідує, що тендерна пропозиція Позивача була відхилена, а тому не оцінювалася за критеріями, встановленими тендерною документацією та п. 56 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти.
Отже, твердження Позивача щодо порушення тендерним комітетом Відповідача п.п. 55 та 66 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти під час визначення переможця торгів є необґрунтованим.
Водночас, Позивачем не надано суду жодних доказів на підтвердження того, що його тендерна пропозиція була відхилена тендерним комітетом Відповідача безпідставно або з порушенням вимог діючого законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Натомість, Відповідачем були надані суду належні та допустимі докази того, що тендер на закупівлю послуг страхування був проведений з додержанням вимог Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 № 274, що діяла на момент його проведення.
З огляду на наведене, позовна вимога Позивача щодо скасування рішення від 01.08.2008 тендерного комітету Відповідача про результати торгів, що були проведені 25.06.2008, не підлягає задоволенню. У зв'язку з цим, позовна вимога щодо визнання Позивача переможцем торгів від 25.06.2008 щодо закупівлі послуг із страхування транспортних засобів також не може бути задоволена.
До того ж, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 18 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет на засадах колегіальності у прийнятті рішень, відсутності конфлікту інтересів членів тендерного комітету та їх неупередженості. Склад тендерного комітету та положення про нього затверджуються замовником. Членами тендерного комітету є працівники замовника в кількості не менш як п'ять осіб.
Таким чином, питання щодо визначення переможця процедури закупівлі віднесено до компетенції створеного замовником тендерного комітету, якому учасники тендеру подають тендерні пропозиції та необхідні документи, що передбачені тендерною документацією. Господарський суд не уповноважений відповідно до вимог діючого законодавства проводити дослідження та вирішувати питання щодо визначення переможця процедури закупівель.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 22.07.2009
за позовом