Ухвала від 23.04.2015 по справі 2а/1522/3789/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2015р. м. Київ К/800/5322/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В.

Васильченко Н.В.

Леонтович К.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 29 вересня 2011 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

В червні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність щодо до відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язати відповідача провести такий перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року та наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008 року, з урахуванням змін посадового окладу, та здійснити виплати.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 29 вересня 2011 року позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2010 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2001 року №1294 та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р. та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р. з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення з 01.01.2010 року та здійснити відповідну виплату.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року рішення суду першої інстанції змінено та резолютивну частину постанови викладено в наступній редакції: позов задоволено задовольнити частково: визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови перерахунку пенсії з 01.01.2010 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2001 року №1294 та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р. та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 р. з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення з 09.12.2010 року та здійснити відповідну виплату.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивача 18 вересня 2006 року було звільнено з посади у запас зі Збройних Сил за станом здоров'я. Йому призначено пенсію розмір якої становить 3411,97 грн.

Позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, однак йому було відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач був зобов'язаний зробити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням його посадового окладу, але проявив бездіяльність, яка є протиправною.

Змінюючи рішення суду першої інстанції, апеляційний суд вказав, що позивач отримує пенсію щомісячно і тому знає про порушення свого права щоразу при отриманні пенсії. При цьому звернуто увагу на те, що оскільки відсутні причини поважності пропуску строків звернення до адміністративного суду, то з урахуванням положень ст.. 99 КАС України позовні вимоги підлягають задоволенню, починаючи з 09 грудня 2010 року.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393", перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України", з затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Отже, суди попередніх інстанцій, проаналізувавши зміст частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", вказаних вище постанови Кабінету Міністрів України № 1294 та Наказу № 377, дійшли правильного висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України, у зазначеній вище постанові, делегував право визначати розміри посадових окладів у тому числі і Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.

Право позивача на отримання пенсії у збільшеному розмірі, внаслідок її перерахунку за новими зміненими видами грошового забезпечення, визначається виключно на законодавчих (а не підзаконних) підставах, передбачених в статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», тому посилання відповідачів на постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 є незаконним.

Таким чином, висновок судів про протиправність відповідача в частині відмови в спірному перерахунку пенсії позивача, ґрунтується на правильному застосуванні положень вказаного законодавства.

Зазначена правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 квітня 2012 року (справа № 21-84а12) та 15,16 січня, 19 листопада 2013 року (справи № № 21-201а13, 21-416а12, 21-244а13 відповідно), яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх судів України.

Рішення суду апеляційної інстанції, яким внесено зміни до рішення суду

першої інстанції у цій справі з урахуванням положень ст.. 99 КАС України, відповідає вимогам щодо законності.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня та зміненену нею постанову Приморського районного суду м.Одеси від 29 вересня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: (підписи)